A Vmprok Hegye
Chikanae 2006.10.02. 19:58
A farkas nmn vizslatott, mikzben egyenetlen tpfogai felett orrt hzogatva szimatolta a szagomat. Fogalmam sem volt, mitv legyek, ezrt lass, nyugodt mozdulattal letettem a kulacsot. Ha segtsgrt kiltok, esetleg megriad, s elmenekl – de az is lehet, hogy rm tmad. Ha nem mozdulok, taln rm un, s eloldalog vagy ppensggel a gyengesg jelnek rtelmezve mozdulatlansgomat, vgezni akar velem.
Ktsgbeesetten prbltam elsznni magam valami cselekvsre, de akkor a farkas megfesztette a hts lbait, lesunyta a fejt, s egyetlen lendlettel tugrott a patakon – egyenesen a mellkasomra. Htrazuhantam. Megprbltam kikecmeregni alla, de szablyosan rm lt, s tl nehz volt, semhogy flre tudtam volna lkni. Vadul kutattam a fldn valami k vagy bot utn, amivel rsjthatok, de ujjaim csak havat markoltak.
A farkas sttszrke pofja, ferde vgs srga szeme, s fekete orra s t-hat centimter hossz, csupasz, fehr fogai rmt ltvnyt nyjtottak ilyen kzelrl. Nyelve floldalt kicsngtt a szjbl, s lassan zihlt. A leheletn vr s nyers llati hs szaga rzdtt.
Semmit sem tudtam a farkasokrl – kivve, hogy a vmprok nem ihatjk a vrket –, gy azt sem tudtam, hogyan viselkedjek: a pofjn vagy a testn tmadjam meg? Vagy fekdjek nyugodtan, s remnykedjek, hogy majdcsak elmegy? Vagy kiabljak, htha azzal elijesztem? Mg ezen ftt a fejem, a farkas lehajolt, kinyjtotta hossz, nedves nyelvt, s... megnyalt!
gy megdbbentem, hogy csak fekdtem, s bmultam flfel, a flelmetes vadllat nyitott pofjba. A farkas megint kpen nyalintott, aztn felllt, a patak fel fordult, a vzhez baktatott, s leheveredett. n pr percig mg mozdulatlanul fekdtem ott, ahol voltam, aztn felltem, s elnztem, amint iszik a patakbl. Lttam, hogy hm llat.
Amikor eleget ivott, felllt, flemelte a fejt, s elvlttte magt. A patak tls partjn lv fk kzl hrom msik farkas jtt el, s leereszkedtek a partra. k is ittak. Kt nstny s egy klyk, sttebb szr s kisebb, mint a tbbiek.
A hm figyelte, amint a tbbiek isznak, azutn lelt mellm. Odafszkelt az oldalamhoz, mint valami kutya, s egyszer csak arra eszmltem fl, hogy vakargatom a fle tvt. A farkas boldogan vinnyogott, s gy forgatta a fejt, hogy a msik fle mgtt is meg tudjam vakarni.
Az egyik nstny befejezte az ivst, s tugrott az innens partra. Megszaglszta a lbamat, majd letelepedett a msik oldalamra, s odatartotta a fejt, hogy t is vakargassam. A hm fltkenyen rmordult, de a nstny oda se hedertett.
Nemsokra a msik kett is csatlakozott a mellettem letboroz farkasokhoz. A nstny tartzkodbbnak tnt, mint a trsai, s pr mterrel arrbb lldoglt. A klyk a flelem legcseklyebb jele nlkl mszott fel a lbamon s a hasamon, s kzben gy szimatolt, mint valami vadszkutya. Flemelte a hts lbt, hogy megjellje a bal combomat, de a hm gy rmordult, hogy ijedtben lebukfencezett rlam. Onnan aztn mrgesen ugatott, s visszasomfordlva jra flmszott rm. De ezttal nem prblta megjellni a territriumt – szerencsre!
Nem is tudom, meddig ltem ott, a klykkel hancrozva s a felntt prt csiklandozva. A hm hanyatt vgta magt, hogy a hast is meg tudjam simogatni. Itt vilgosabb volt a szre, leszmtva a hasa kzepn vgigfut fekete cskot. A "Cskos" nevet illnek talltam egy farkasra, gy megajndkoztam ezzel a nvvel.
Kvncsi voltam, tudnak-e valamilyen mutatvnyt, ezrt kerestem egy botot, s elhajtottam.
– Hozd ide, Cskos! Hozd ide! – kiltottam, de a farkas nem mozdult. Azzal is megprblkoztam, hogy lve figyeljen rm.
– lsz, Cskos! – parancsoltam. Csak nzett rm. – lsz! gy... – s lekuporodtam a sarkamra. Egy kicsit htrbb hzdott, mintha azt gondoln magban, hogy taln megbolondultam. A klyk boldogan rm ugrott. Elnevettem magam, s tovbb nem prbltam trkkkre idomtani ket.
Aztn elindultam vissza, a tborhely fel, hogy beszmoljak a vmproknak j bartaimrl. A farkasok a nyomomba szegdtek – Cskos mellettem, a tbbiek mgttem lpdeltek.
Mr. Crepsley s Gavner vastag rntakarkba bugyollva aludtak, amikor megrkeztem. Gavner hangosan horkolt. gy, hogy csak a fejk ltszott ki, beillettek volna a vilg legrondbb plysainak! Sokrt nem adtam volna, ha van olyan fnykpezgpem, amellyel le lehet kapni a vmprokat!
Mr ppen le akartam heveredni melljk, amikor tmadt egy tletem. A farkasok a fk vonalban meglltak. Becsalogattam ket a tborba. Elsnek Cskos merszkedett be, s krbeszimatolt, hogy megllapthassa, biztonsgos-e a hely. Amikor megbizonyosodott rla, halkan felmordult, mire a tbbiek is belptek a tborba, megtartva a tisztes tvolsgot az alv vmproktl.
A tz tloldaln fekdtem le, s a takart flemelve hvogattam magam mell a farkasokat. A takar al nem msztak be – a klyk megprblta, de az anyja a tarkjnl fogva visszarntotta –, m mihelyt elhelyezkedtem s betakarztam, odaksztak, s rheveredtek a takarmra, belertve a szgyenls nstnyt is. Nehezek voltak, s a bundjukbl rad szag is bntotta az orromat, de flsgesen melegtettek, s annak ellenre, hogy olyan kzel fekdtem ahhoz a barlanghoz, ahol nemrgiben megltek egy vmprt, tkletes knyelemesen s biztonsgban alhattam.
Dhs mordulsokra bredtem. Fellve azt lttam, hogy a hrom felntt farkas, kzpen a hmmel, flkrben llnak az gyam eltt. A klyk a htam mgtt lapult, s szemben velk a kt trpe – szrke kezket az oldaluknl behajltva nyomulnak a farkasok fel.
– llj! – vltttem el magam, s talpra ugrottam. A tz msik oldaln – amely persze hamuv lett, mialatt aludtam – Mr. Crepsley s Gavner is felriadt lmbl, s villmgyorsan kibjtak a takarjuk all. n Cskos el szkkentem, s rvicsortottam a trpe npsgre. k visszabmultak rm kk csuklyjuk all. Tisztn lttam a hozzm kzelebb ll nagy, zld szemt.
– Mi trtnt? – kiltotta sr pislogsok kzepette Gavner.
A kzelebbi trpe szemly, gyet sem vetve Gavnerre, a farkasokra mutatott, aztn megdrzslte a hast. Ez azt jelentette, hogy hes. Megrztam a fejem.
– A farkasokat nem – mondtam neki. – k a bartaim. Nem! – kiltottam ellentmondst nem tren, amikor szavaim ellenre ismt megdrzslte a hast.
A trpe szemly tovbb nyomult elre, de a mgtte ll – Ballb – utnanylt, s megrintette a karjt. A trpe szemly tekintett Ballbba frva egy percig mozdulatlanul llt, azutn elcsoszogott oda, ahol a vadszatban elejtett patknyokat hagytk. Ballb mg ott lldoglt kis ideig, rejtzkd zld szemvel farkasszemet nzve velem, aztn is csatlakozott a fivrhez (mindig gy gondoltam rjuk, mint testvrekre).
– Ltom, megismerkedtl nhny unokatestvrnkkel – mondta Mr. Crepsley, mikzben tenyert flfel tartva, hogy a farkasok meg ne ijedjenek, lassan tlpett a kialudt tzn. Azok rmorogtak, de mihelyt megreztk a szagt, megnyugodva leltek. Mindazonltal fl szemket a nyammog trpe npsgen tartottk.
– Unokatestvr?
– A farkasok s a vmprok rokonok – magyarzta Mr. Crepsley. – A legendk szerint valaha egy faj voltunk, akrcsak eredetileg az emberek s a majmok. Nhnyan kzlnk megtanultak kt lbon jrni, s vmprokk vltak – a tbbiek megmaradtak farkasnak.
– Ez igaz? – nztem r lmlkodva.
– A legendknl sohasem lehet tudni – vont vllat Mr. Crepsley. Lekuporodott Cskos el, s nmn szemgyre vette. Cskos felegyenesedett ltben, a nyakn felborzolta a szrt, s hegyezte a flt. – Szp pldny – mondta a vmpr, s vgigsimtott a farkas hossz orrn. – Szletett falkavezr.
– Cskosnak hvom a hasn vgigfut fekete csk miatt – kzltem vele.
– A farkasoknak nincs szksgk nvre – hozta tudomsomra Mr. Crepsley. – k nem kutyk.
– Ne rontsd el a kedvt – lpett bartja mell Gavner. – Hadd nevezze el ket, ha akarja. Nem rt vele senkinek.
– Szerintem sem – hagyta r Mr. Crepsley. Kinyjtotta a kezt a nstnyek fel, akik odalptek, s megnyaltk a tenyert. Mg a szgyenls is. – Mindig is rtettem a farkasokhoz – jelentette ki leplezetlen bszkesggel.
– Hogyhogy ilyen bartsgosak? – krdeztem. – n gy tudtam, hogy a farkasok elhzdnak az emberektl.
– Az emberektl igen – vlaszolta Mr. Crepsley. – A vmprokkal ms a helyzet. Hasonlt a szagunk a sajtjukhoz. Rokonlelkeknek tartanak bennnket. Nem minden farkas bartsgos – ezeknek mr egszen biztosan volt dolguk vmprokkal –, de egyikk sem tmadna soha a fajtnkbelire, mg akkor sem, ha ki lenne hezve.
– Lttl tbbet is? – krdezte Gavner. Megrztam a fejem. – Akkor valsznleg k is a Vmprok Hegye fel tartanak, hogy csatlakozzanak ms falkkhoz.
– Mirt mennnek a Vmprok Hegyhez? – csodlkoztam.
– A Vezrkar lsei idejn mindig megjelennek a farkasok is – magyarzta Gavner. – Tapasztalatbl tudjk, hogy egy csom hulladk ennivalra szmthatnak ott. A Vmprok Hegynek gondnokai veken t hordjk ssze a kszleteket egy-egy ls eltt. Mindig van maradk, amit aztn kidobnak a vadon lknek, hogy nekik is legyen mit ennik.
– Elg hossz utat kell megtennik egy kis maradkrt – jegyeztem meg.
– Msrt is jnnek, nemcsak az ennivalrt – vilgostott fel Mr. Crepsley. – sszegylnek, hogy egytt legyenek, hogy dvzljk a rgi bartokat, hogy j prt talljanak, s hogy megosszk egymssal az emlkeiket.
– A farkasok tudnak egymssal kommuniklni? – krdeztem.
– Egyszer gondolatokat kpesek kzlni egymssal. Nem kimondottan beszlgetsrl van sz – a farkasoknak nincsenek szavaik –, de tudnak kpeket tovbbtani, egyebek kztt a megtett utat brzol trkpet is, amibl a tbbiek rteslhetnek arrl, hogy hol rdemes vadszni s hol nem.
– Neknk viszont rdemes lenne indulni – szlt kzbe Gavner. – Lemenben van a nap. Ami azt illeti, Larten, olyan hossz kerlutat vlasztottl, hogy ha nem lpnk ki, a vgn elksnk az lsrl.
– Vannak ms tvonalak is? – tudakoltam.
– Termszetesen – felelte. – Tucatszm. Ezrt nem tallkozunk ssze ms vmprokkal – leszmtva a megboldogult fldi maradvnyait. Mindenki ms s ms ton jn.
Felgngyltk a takarkat, s elindultunk. Mr. Crepsley s Gavner szntelenl az utat kmleltk, keresve a jeleket, hogy ki lhette meg a vmprt a mgttnk hagyott regben. A farkasok kiss lemaradva szaladtak az erds vidken, majd nhny rn t mellettnk futottak, hogy biztonsgban legyenek a trpe npsgtl, s vgl beleolvadtak az elttnk elterl sttsgbe.
– Hov mennek? – krdeztem.
– Vadszni – vlaszolta Mr. Crepsley.
– Vissza fognak jnni?
– Nem lepne meg – hangzott a vlasz. s hajnal kzeledtvel, ahogy nekilttunk, hogy tbort ssnk, nmn, mint a szellemek, megjelent a ngy farkas, s k is levackoltak mellettem s rajtam. Immr msodik napja sikerlt egy jt aludnom – csak a klyk hideg orra csiklandozott, amikor fnyes dlben bemszott a takarm al, s sszegmblydve odabjt hozzm.
A vrfoltos barlanggal val tallkozsunk utn pr jszakn t krltekinten folytattuk utunkat. De miutn semmifle jelt nem talltuk, hogy a vmprgyilkos erre haladt volna, flretettk aggodalmainkat, s amennyire tlnk telt, tadtuk magunkat az utazs kezdetleges rmeinek.
risi volt pldul a farkasokkal val versenyfuts. Sokat tanultam abbl, amiket tlk lttam s amiket Mr. Crepsleytl hallottam, aki egyenesen farkasszakrtnek tartotta magt.
A farkasok nem klnsebben gyorsak, de fradhatatlanok: nha negyven-tven kilomtert is megtesznek egy nap. Vadszatkor rendszerint kisebb llatokat ejtenek el, de olykor csapatostul megtmadnak nagyobb vadakat is. rzkszerveik – ltsuk, hallsuk, szaglsuk – kivl. Minden falknak van vezre, s az ennivalt egyenlen osztjk el maguk kztt. Remek hegymszk, s minden viszontagsgot kpesek tllni.
Gyakran vadsztunk egytt. Kimert volt csillagfnyes jszakkon tartani velk az iramot a csillog hmezkn t egy-egy szarvas vagy rka nyomban. Utna megosztoztunk a forr, vres zskmnyon. A farkasok trsasgban gyorsabban telt az id, s szinte szrevtlenl maradtak el mgttnk a kilomterek.
Egy hideg, csillagfnyes jszakn sr, tvises bozttal bentt svnyhez rtnk, mely megbjva haladt kt toronyszeren felmagasod hegy kztt. A tvisek olyan vaskosak s lesek voltak, hogy mg egy kifejlett vmpr brt is t tudtk dfni. A vlgy bejratnl meglltunk, hogy Mr. Crepsley s Gavner megtancskozhassa, hogyan haladjunk tovbb.
– Felmszhatnnk az egyik hegyoldalba – tprengett fennhangon Mr. Crepsley –, de Darren nem olyan gyakorlott hegymsz, mint mi vagyunk... Megsrlhet, ha meg tall csszni.
– s mi lenne, ha megkerlnnk? – tette fl a krdst Gavner.
– Az tl sok idbe telne.
– Nem shatnnk utat alatta? – kockztattam meg.
– Az is tl sok idbe telne – felelte Mr. Crepsley. – Knytelenek lesznk, amilyen vatosan csak tudunk, vgighaladni rajta.
Levette a dzsekijt, s Gavner kvette a pldjt.
– Mirt vetkznek le? – nztem rjuk rtetlenl.
– A ruhink valamelyest megvdennek bennnket, de a vgn cafatokban lgnnak rajtunk – magyarzta Gavner. – Jobb, ha megkmljk ket.
Amikor levette a hossznadrgjt is, meglttuk srga boxeralsjt, amelybe rzsaszn elefntokat hmzett valaki.
– Ajndkba kaptam – mormolta, dhsen elvrsdve.
– Gondolom, valami asszonyszemlytl, akivel romantikus kzelsgbe kerltl – jegyezte meg Mr. Crepsley, s rendes krlmnyek kztt kemny vonal szja a kt sarknl felfel rndult, azzal fenyegetve, hogy mindjrt elmosolyodik.
– Szp n volt – shajtott fl Gavner, s ujjt vgighzta az egyik elefnt krvonalain. – Amgy az alsnemk tern gyalzatosan rossz zls...
– Nemklnben a frfiak tern – tettem hozz kiss pimaszul.
Mr. Crepsleybl kirobbant a nevets, de gy, hogy mg a knnye is kicsordult. Soha nem lttam mg gy nevetni – nem is kpzeltem, hogy kpes r! Mg Gavner is meglepettnek ltszott.
Sokig tartott, mire Mr. Crepsley maghoz trt nevetgrcsbl. Amikor vgre letrlte a knnyeit, s jra fellttte megszokott komor brzatt, elnzst krt tlnk (mintha bizony a nevets bn lenne). Ezek utn bekent egy bds folyadkkal, ami elzrta a prusokat, s ettl a br kevsb volt srlkeny. Nem is vesztegettk tovbb az idt, hanem elindultunk. Lass, gytrelmes t volt. Brhogy prbltam is vigyzni, nhny mterenknt biztos, hogy tvisbe lptem, vagy valami vgigkaristolt. Amennyire csak lehetett, igyekeztem vdeni az arcomat, de vrpatakok csordogltak rajta, mire eljutottunk a vlgy kzepe tjra.
A trpk nem vettk le kk kpenyket, pedig mr foszlnyokban lgott rajtuk. Egy id utn Mr. Crepsley elrekldte ket, hogy nekik jusson a tvisek java, s kzben kitapossk elttnk az svnyt. Majdnem megszntam a kt trpt, akik zoksz nlkl, nmn trappoltak elttnk.
A farkasoknak volt a legknnyebb. Testalkatuk pp az ilyen vidkre tette ket alkalmass, gyhogy egykettre utat talltak a tsks bokrok kztt. Azonban llandan nyugtalannak tntek. Egsz jjel klnsen viselkedtek: rosszkedven, kszva haladtak mellettnk, s idnknt gyanakodva beleszimatoltak a levegbe. reztk az idegessgket, de nem tudtuk mire vlni.
Mialatt a lbamra figyeltem, nehogy rlpjek egy sor villog tvisre, nekimentem a hirtelen megtorpan Mr. Crepsleynek.
– Mi van? – krdeztem, tkukucsklva a vlla fltt.
– Gavner! – csattant fel, gyet sem vetve a krdsemre.
Gavner zihlva csrtetett el mellettem (gyakran csfoltuk hangos zihlsrt). Hallottam elfl kiltst, ahogy odart Mr. Crepsley mell.
– Mi az? – krdeztem. – Hadd lssam.
A kt vmpr sztvlt elttem, s n egy kis anyagdarabkt pillantottam meg egy tvisbokorra feltzve. Nhny csepp megszradt vr virtott a tvisek hegyn.
– Ez olyan nagy gy? – krdeztem.
A vmprok nem vlaszoltak azonnal – nyugtalanul pillantottak krl, egszen gy, ahogy a farkasok.
– Nem rzed a szagt? – vlaszolt vgl egy jabb, halk krdssel Gavner.
– Minek?
– A vrnek.
Beleszimatoltam a levegbe. Csak nagyon halvnyan lehetett rezni, hiszen a vr mr megszradt.
– Mi van vele?
– Jusson eszedbe, mi volt hat vvel ezeltt – intett Mr. Crepsley. Levette az anyagdarabkt a tvisbokorrl – a farkasok ekkor mr hangosan morogtak –, s az orrom al nyomta. – Szvd be mlyen a szagt. Nem emlkeztet valamire?
Beletelt kis idbe – az n rzkeim nem voltak olyan kifinomultak, mint a telivr vmproki –, de aztn felrmlett elttem egy hajdani jszaka Debbie Hemlock hlszobjban, s eszembe jutott a padln haldokl rlt Murlough vrnek a szaga. Elfehred arccal dbbentem r – egy vrszipoly vre volt!
|