A Vrszipoly
Chikanae 2006.09.01. 14:50
Mr. Crepsleyt nem lepte meg, hogy Murlough figyelte a szllodt – flig-meddig szmtott is r –, azon viszont elkpedt, hogy visszarnentem a trre.
– Mirt, mgis mit kpzeltl? – reccsent rm.
– Nem figyelmeztetett, hogy kerljem el a teret – vdekeztem.
– Nem gondoltam, hogy kln mondani kell – mordult fel. – Mi ttt beld, hogy visszamentl oda?
gy dntttem, ideje, hogy beszmoljak neki Debbie-rl. Sz nlkl vgighallgatta a magyarzkodsomat.
– Bartn – mondta vgl, s csodlkozva ingatta a fejt. – Mibl gondoltad, hogy rosszallni fogom? Semmi ok nincs r, hogy ne bartkozhass lnyokkal. Olykor mg a szzszzalkos vmprok is szerelembe esnek emberekkel. Bonyolult s semmikppen sem ajnlatos, de alapveten nincs benne semmi rossz.
– Nem haragszik? – krdeztem.
– Mirt kne? A szvgyeid nem tartoznak rm. Helyesen cselekedtl: semmi olyat nem grtl, amit ne tudnl megtartani, s mindvgig tudatban voltl annak, hogy a dolog nem lehet tarts. Engem csak az aggaszt, hogy az egsz gy milyen sszefggsben van a vrszipollyal.
– Maga szerint Murlough meg fogja keresni t?
– Ktlem – felelte a vmpr. – Szerintem nem merszkedik oda. Most mr tudjuk: ott jrt, gy nyilvn arra szmt, hogy ezentl szemmel tartjuk a teret. De te azrt lgy vatos. Stteds utn ne menj hozz. A hts ajtn jrj ki-be. Maradj tvol az ablakoktl.
– Tovbbra is tallkozhatom vele? – krdeztem.
– Igen – felelte mosolyogva. – Tudom, affle nneprontnak tartasz engem, pedig szndkosan sohasem akarom elrontani a kedvedet.
Hlsan mosolyogtam vissza r.
– s Evra? – krdeztem. – Vele mi lesz?
Mr. Crepsley arcrl lehervadt a mosoly.
– Nem tudom. – Pr perc gondolkods utn azt krdezte: – Tnyleg visszautastottad, hogy az letrt cserbe odaadd az enymet? – Ezt olyan hangsllyal mondta, mintha azt gondoln, taln csak kitalkam az egszet, hogy j pontot szerezzek nla.
– Becsletszavamra.
– De ht mirt?
Vallat vontam.
– Megllapodtunk, hogy megbzunk egymsban, emlkszik?
Mr. Crepsley flrefordult, s belekhgtt a markba. Amikor jra rm nzett, szgyenkezs ltszott az arcn.
– Csnyn albecsltelek, Darren. Nem fordul el tbb. Blcsebben dntttem, mint gondoltam, amikor tged vlasztottalak inasomnak. Megtisztelve rzem magam, hogy magam mellett tudhatlak.
Zavarba jttem a bktl – nem szoktam hozz, hogy kedves szavakat halljak a vmprtl –, ezrt elfintorodtam, s igyekeztem kevs jelentsget tulajdontani neki.
– Mi lesz Evrval? – krdeztem jra.
– Minden tlnk telhett megtesznk, hogy megmentsk – jelentette ki Mr. Crepsley. – Kr, hogy nem voltl hajland kicserlni t rm; ha tudtuk volna, hogy Murlough felknlja ezt a lehetsget, csapdt llthattunk volna neki. Mivel hsgesnek bizonyultl hozzm, tbb nem fogja flajnlani ezt. Ezzel elillant a knlkoz legjobb alkalom, hogy legyzzk. De van mg remny – tette hozz. – Ma huszonharmadika van. Tudjuk, hogy huszontdike eltt nem li meg Evrt.
– Hacsak nem gondolja meg magt – szrtam kzbe.
– Nem valszn. A vrszipolyokra nem jellemz a hatrozatlansg. Ha azt mondta, hogy karcsony napjig nem li meg Evrt, akkor karcsony napjn fogja meglni. Az egsz mai s a holnapi jszaka a rendelkezsnkre ll, hogy feldertsk a bvhelyt.
– De hiszen brhol lehet a vrosban! – kiltottam ktsgbeesve.
– Nem rtek egyet veled – jelentette ki Mr. Crepsley. – Nincs a vrosban – a vros alatt van. Az alagthlzatban dekkol. A szennyvzcsatornkban. A kanlisokban. Ahol nem ri a nap, s szabadon mozoghat, amerre neki tetszik.
– Nem tudhatja biztosan – mondtam. – Lehet, hogy csak ma ment le oda, hogy kvethessen engem.
– Ha gy van, akkor tehetetlenek vagyunk – felelte Mr. Crepsley. – De ha tnyleg odalent rendezte be a rejtekhelyt, akkor van mg eslynk. A fld alatt nincs sok lehetsg a kzlekedsre. A zajok forrst is knny felkutatni. Nem lesz sima gy, de nem is remnytelen. Tegnap jjel mg ennyi tmpontunk sem volt.
Ha minden igyekezetnk ellenre kudarcot vallunk, s res kzzel kell fljnnnk... – Elhallgatott, s vonsai megkemnyedtek. – Nos, akkor odahvom gyilkos unokatestvremet, s felajnlom neki azt, amit korbban te magad is felajnlottl neki.
– gy rti...?
– Igen – vlaszolta komoran. – Ha nem talljuk meg Evrt idben, felknlom rte a sajt letemet.
Tbb hely volt odalent a felszn alatt, mint Mr. Crepsley felttelezte. Vgtelen, kanyargs tveszt nylt meg elttnk. Csvek s csvek minden irnyban, mintha tallomra fektettk volna le ket. Voltak kztk akkork, hogy llva is elfrtem volna benne, msokban pedig legfljebb hason csszva. Sok cs tele volt sebesen raml szennyvzzel, s voltak hasznlaton kvli, szraz, repedezett darabok is.
A bz kibrhatadan volt. Egy dolog mindjrt az elejn kiderlt: csakis akkor van eslynk, ha vletlenl meghalljuk vagy megpillantjuk Mourlough-t vagy Evrt, mert a szaguk utn soha az letben nem talljuk meg ket, az biztos!
Mindenfel csak gy nyzsgtek a patknyok, pkok s klnfle frgek. De hamar rjttem, hogy ha nem trdnk velk, akkor nem bntanak.
– Nem rtem, mirt kell nekik ennyi alagt – jegyezte meg mogorvn tbbrs hibaval barangols utn Mr. Crepsley. gy reztk, a fl vrost mr bejrtuk, de amikor valahol kidugta a fejt, hogy hol vagyunk, ltnia kellett, hogy legfeljebb pr szz mtert jutottunk elbbre.
– Szerintem klnbz idkben mindig msik alagutat stak – mondtam. A papm egy ptsi vllalatnl dolgozott, s annak idejn meslt nekem a fld alatti rendszerekrl. – Idvel egyes helyeken tnkremegy a rendszer, s sokszor knnyebb j jratot kszteni, mint visszamenni a rgihez s feljtani vagy kicserlni a csveket.
– Micsoda pazarls – morogta megveten Mr. Crepsley. – Egy kisebbfajta vros elfrne azon a helyen, amit ezek a nyavalys csvek elfoglalnak. – Krlnzett. – Tbb a lyuk, mint a beton. Csoda, hogy nem omlott mg be a vros.
Egyszer megllt, s kromkodott.
– Abba akarja hagyni? – krdeztem.
– Nem – felelte, s shajtott. – Folytatjuk. Jobb keresni, mint ttlenl lve vrni. gy legalbb rszben magunk irnytjuk a sorsunkat.
Az alagutakban termszetesen zseblmpt hasznltunk. Szksgnk volt nmi fnyre: teljes sttsgben mg a vmprok sem ltnak. gy ugyan megntt az eslye, hogy Murlough elbb szrevesz bennnket, mint mi t, de ezt a kockzatot vllalnunk kellett.
– Nincs r md, ugye, hogy telepatikus mdon talljunk r? – krdeztem az egyik pihen kzben. Kimertett a sok mszs s grnyeds. – Nem tudja felkutatni a gondolatait?
– Murlough-val nincs kapcsolatom – rzta meg a fejt a vmpr. – Ahhoz, hogy r lehessen hangoldni msvalaki mentlis jelzseire, mindkt rszrl radarszer sugrzskibocstsra van szksg. – Krlbell fl mter tvolsgra feltartotta mindkt mutatujjt. – Tegyk fel, hogy ez vagyok n. – s megmozgatta jobb mutatujjt. – Ez meg itt Mr. Tall. – s megmozgatta a balt. – Sok-sok vvel ezeltt megtanultuk felismerni egyms agyhullmait. Namrmost, ha meg akarom tallni Mr. Tallt, kibocstok egy radarszer hullmsorozatot. – Fl-le hajltgatta jobb mutatujjt. – Amikor ezek a jelek elrkeznek Hiberniushoz, az agynak egy rsze automatikusan visszajelez, mg akkor is, ha ez nem tudatosul benne.
– Ezek szerint akkor is meg tudja tallni, ha nem akarja?
Mr. Crepsley blintott.
– Ezrt nem hajlandk a legtbben osztozni a szemlyes agyhullmukon. Ezt csak olyasvalaki eltt tancsos felfedni, akiben valban megbzol. Nincs tz ember a fldn, ald ilyen mdon meg tudna tallni, vagy n ket. – Fanyarul elmosolyodott. – Mondanom sem kell, hogy a tz kztt nincs egy vrszipoly sem.
Magam sem tudtam, rtettem-e mindent az agyhullmokkal kapcsolatban, de annyit felfogtam, hogy Mr. Crepsley nem vetheti be ezt a kpessgt Evra felkutatsra.
Egy jabb remnysg ugrott a listrl.
A beszlgetsnk azonban gondolkodba ejtett. Kell lennie valami mdnak, ami javthatn az eslyeinket. Mr. Crepsley terve – hogy bebarangoljuk az alagutakat, s imdkozunk, hogy rtalljunk a vrszipolyra – gyenge lbakon llt. Valban nem tehetnk semmi mst? Nincs r md, hogy csapdt lltsunk, s belecsalogassuk Murlough-t?
Kzvetlen gondolataimat a keressre irnytottam – ha vradanul belebotlannk az rlt vrszipolyba, nem szerettem volna, ha mlyen a gondolataimba merlve lecsapna rm –, de ekzben komoly agymunkt vgeztem.
Valami, amit a vrszipoly mondott, ott mocorgott az agyam egyik szgletben, de sehogy sem tudtam elbnyszni onnan. Gondolatban sorra vettem mindazt, amit mondott. Beszltnk Evrrl, Mr. Crepsleyrl, Debbie-rl, ktttnk egy alkut, s...
Debbie.
Ht persze!
Azzal gytrt, hogy meg fogja lni, s megissza a vrt. Eleinte res fenyegetzsnek vltem az egszet, de minl tbbet gondolkoztam rajta, annl jobban izgatott, mennyire komolyan keltette fel Debbie az rdekldst.
Idelent a mlyben meghezhetett azta. Megszokta a rendszeres tpllkozst, amg mi fel nem bortottuk a napirendjt. Azt mondta, elre rl, hogy majd megissza Evra vrt – de valban rlt? A vmprok nem ihattak kgyvrt, s fogadni mertem volna r, hogy a vrszipolyok sem. Lehet, hogy Evra vre ihatatlannak bizonyul a szmra. Lehet, hogy Murlough meg fogja lni Evrt karcsony napjn, de nem ihat a vrbl, ahogy tervezte. Elmondta prszor, milyen zletesnek ltja Debbie-t. Vajon ez arra vall, hogy Evrt nem tallta zletesnek?
Jl meghnytam-vetettem magamban a dolgot. Amikor Mr. Crepsley szlt, hogy vissza kell mennnk a felsznre (vele szletett kpessge rvn mindig tudta, mennyi az id), nem szltam neki semmit, nehogy Murlough rnykknt kvetve bennnket, kihallgassa, mit beszlnk. Akkor sem szltam, amikor kimsztunk az alagtbl, vgigkutyagoltunk az utckon, s jra flkapaszkodtunk a hztetkre. Tartottam a szmat akkor is, amikor besurrantunk a szllodai szobnk ablakn, s fradtan, csggedten s bsan ledobtuk magunkat egy-egy karosszkbe.
De akkor flnken khintettem egyet-kettt, hogy magamra vonjam a vmpr figyelmt.
– Van egy tervem – mondtam, s szp lassan eladtam, amit kigondoltam.
Jesse vette fl a telefont. Megkrdeztem, beszlhetnk-e Debbie-vel.
– Beszlhetnl, ha bren lenne – felelte nevetve. – Tudod, hny ra van?
Az rmra pillantottam: pr perc mlva ht.
– – mondtam elszontyolodva. – Bocsnat. Nem is figyeltem. Flbresztettem?
– Nem – vlaszolta. – Be kell ugranom az irodba, gyhogy nekem ez munkanap. pp indulban voltam, mr az ajtbl jttem vissza.
– Karcsony estjnek napjn is dolgozik?
– A gonoszok sohasem pihennek – nevetett. – De csak pr rt leszek bent. El kell rendeznem nhny dolgot a karcsonyi vakci eltt. Vacsoraidre bven otthon leszek. Ha mr szba kerlt, szmthatunk rd, vagy sem?
– Igen. pp azrt telefonlok, hogy megmondjam, el tudok jnni – feleltem.
– Nagyszer! – kiltotta, s a hangja szintn rvendeznek tnt. – s Evra?
– sajnos nem jhet. Mg nincs jl.
– Kr. Akarod, hogy felbresszem Debbie-t?
– Nem, csak ennyit akartam mondani – feleltem gyorsan. – Tudatni akartam vele, hogy jvk. Kt ra j lesz?
– Remek – mondta Jesse. – Viszontltsra, Darren.
– Viszlt, Jesse.
Letettem a telefont, s bebjtam az gyba. Mg most is zgott a fejem a sok beszdtl, ami kztem s Mr. Crepsley kztt zajlott, de knyszertettem magam, hogy csukva tartsam a szemem, s csupa kellemes dologra gondoljak. Perceken bell lomba szenderltem, s dli egy rig gy aludtam, mint a bunda. Akkor megszlalt a vekker.
Flkelskor minden bordm sajgott, a hasam pedig, ahol Murlough megfejelt, csupa kk s lila folt volt. Pr percnyi jvs-mens utn egsz kibrhatv vlt, de azrt vigyznom kellett, hogy ne tegyek hirtelen mozdulatot, s lehetleg minl ritkbban hajoljak le.
Alaposan lezuhanyoztam, s szrtkozs utn mindentt beszrtam magam dezodorral – a csatornaszagtl nem knny megszabadulni. Felltztem, majd egy veg borral a kezemben, amit Mr. Crepsley vsrolt, elindultam Debbie-khez.
A hts ajtn kopogtam be, ahogy Mr. Crepsley tancsolta. Donna nyitott ajtt.
– Darren! – kikotta, s ktfell puszit nyomott az arcomra. – Boldog karcsonyt!
– Boldog karcsonyt! – viszonoztam a jkvnsgot.
– Mirt nem ell jttl be? – krdezte.
– Nem akartam bepiszkolni a sznyeget – feleltem, mikzben megtrlgettem a talpamat a lbtrlben. – Csupa sr a cipm a piszkos latyaktl.
– Hlyesg – mosolygott a mama. – Mintha brkit is rdekelne a sznyeg karcsonykor. Debbie! – kiltott fl az emeletre. – Egy jkp kalz keres!
– Szia – ksznt Debbie lefel jvet. is megpuszilt jobbrl-balrl. – Apa mondta, hogy telefonltl. Mi van a tskban?
Elhztam az veg bort.
– A vacsorhoz. A papm adta, hogy hozzam el.
– , de kedves tled, Darren – lelkendezett Donna. tvette a bort, s odaszlt Jesse-nek: – Nzd, mit hozott Darren!
– Ah! Vino! – csillant meg Jcsse szeme. – Jobb, mint az a bor, amit mi vettnk. No lm, milyen jl vlasztottuk ki a vendget. Gyakrabban kellene meghvnunk. Hol a dughz?
– Vrj mg azzal! – nevetett Donna. – Mg nincs ksz a vacsora. Beteszem a htbe, ti pedig... irny a nappali! Majd szlok, ha itt az id.
Vrakozs kzben kibontottunk nhny durrancukrot, s Debbie megkrdezte, eldnttte-e mr a papm, hogy elutazunk-e. Mondtam, hogy igen, ma este indulunk.
– Ma este? – krdezte dbbenten. – Karcsony este senki nem utazik sehov, legfljebb haza. Nagy kedvem volna tmenni abba a szllodba, kirngatni t a szobjbl, s...
– De hiszen ppen oda megynk – vgtam kzbe. – Haza. A mama s a papa erre az egy alkalomra, karcsony napjra, jra egytt lesznek, hogy rmet szerezzenek Evrnak s nekem. Meglepetsnek szntk, de ma reggel hallottam, amint megbeszltk telefonon. Ezrt telefonltam olyan korn... izgatott voltam.
– . Ez csodlatos. Fogadok, hogy ez a legszebb ajndk, amit csak el tudtok kpzelni. Mg az is lehet, hogy elsimtjk a dolgokat, s vgleg visszatrnek egymshoz. – Lttam, hogy Debbie-t felzaklatja a hr, de j kpet vgott a dologhoz.
– Taln – mondtam.
– Akkor ht ez az utols egytt tlttt dlutnotok – jegyezte meg Jesse. – A sors elvlasztja egymstl az brndos ifj lelkeket.
– A-a-a-p-a-a-a! – nygtt fel Debbie, s belecspett az apjba. – Ne mondj ilyeneket! Zavarba hozol!
– Erre valk az apk – vigyorgott Jesse. – A mi dolgunk, hogy zavarba hozzuk a lnyainkat a fibartaik eltt.
Debbie sszehzott szemldkkel nzett r, de lttam rajta, hogy lvezi a figyelmet.
A kaja felsges volt. Megltszott rajta Donna sokves tapasztalata. A pulyka s a sonka sztomlott a szmban, a slt krumpli ropogs volt, a zldbors pedig des, mint a cukor. Minden gynyren nzett ki, s az zk mg a ltvnyon is tltett.
Jesse vicceket meslt, Donna pedig eladta azt a mutatvnyt, amellyel a vendgeit szokta szrakoztatni: egy zsemlt egyenslyozott az orrn. Debbie a szjba vett egy korty vizet, s elgargarizlta a Csendes jt. Ezutn rm kerlt a sor, hogy eladjak valamit a mulattatsukra.
– Ez az tel olyan finom – shajtottam –, hogy mg az eveszkzt is meg tudnm enni. – A tbbiek nevetse kzepette flvettem egy kanalat, leharaptam a fejt, aprra sztrgtam, s lenyeltem.
A hrom szempr majd kiugrott a helybl.
– Ezt hogy csinltad? – vistott fel Debbie.
– Aki a vilgot jrja, arra sok minden rragad a koszon kvl – feleltem, s kacsintottam hozz.
– Az nem volt igazi kanl! – vlttte Jesse. – tvgott minket!
– Adja ide a magt – mondtam neki. habozott, majd megnzte a kanalt, hogy tnyleg az-e, aminek ltszik, aztn odaadta. Nem tartott sokig megenni: kemny vmprfogaim egykettre vgeztek vele.
– Ez hihetetlen! – mondta Jesse elakad llegzettel, s vadul tapsolt hozz. – Prbljuk meg a merkanllal.
– Elg! – harsant fel Donna hangja, ltva, hogy Jesse mr nyl is a merkanlrt. – Ezek mind egy kszlet darabjai, s nehz lesz ptolnom ket. A vgn mg rszabadtod a nagymamm gynyr porceinjaira is!
– Mirt ne? – ugratta Jesse. – Sohasem szerettem azokat az divat tnyrokat.
– Vigyzz – csavarta meg Donna a frje orrt –, nehogy aztn veled etessem meg ket.
Debbie mosolygott, s odahajolt, hogy megszortsa a kezemet.
– Megszomjaztam ezekre a kanalakra – trflkoztam. – Ideje, hogy flbontsuk a bort, amit hoztam.
– gy van, gy van! – helyeselt lnken Jesse.
– Behozom – llt fel Donna.
– Sz se lehet rla! – mondtam, s szelden visszanyomtam a szkre. – Egsz dlutn kiszolglt bennnket, pp ideje, hogy a vltozatossg kedvrt most magt szolgljk ki.
– Halljtok ezt? – nzett Donna sugrz arccal a msik kettre. – Azt hiszem, elcserlem Debbie-t Darren-re. Neki sokkal tbb hasznt vennm a hz krl.
– Na, tessk! – horkant fel Debbie. – Te ne is szmts ajndkra holnap!
Magamban mosolyogva elvettem a bort a htszekrnybl, s lehntottam a nyakrl a fmflit. A dughz a mosogatban volt. Lebltettem, s kinyitottam vele a palackot. Beleszagoltam – nem sokat tudtam a borokrl, de az illatt kellemesnek talltam –, aztn kerestem ngy tiszta poharat. Pr msodpercig vgigkutattam a zsebeimet, majd elbabrltam hrom pohrral. Aztn kitltttem a bort, s visszamentem az asztalhoz.
– Hurr! – kiltotta Jesse, ltva, hogy kzeledem.
– Mi tartott ilyen sokig? – krdezte Debbie. – Mr kutatexpedcit akartunk kldeni utnad.
– Eltartott egy darabig, mg kihztam a dugt – feleltem. – Nem vagyok hozzszokva.
– Elg lett volna, ha leharapod a tetejt – trflkozott Jesse.
– Erre nem is gondoltam – vlaszoltam komoly arccal. – Legkzelebb azt teszem. Ksznm a tancsot.
Jesse elbizonytalanodva nzett rm.
– Majdnem komolyan vettelek! – nevette el magt vratlanul, s megfenyegetett az ujjval. – Majdnem komolyan vettelek!
Ez a rvidke, megismtelt mondat egy pillanatra eszembe juttatta Murlough-t, de gyorsan elhessegettem magamtl a vrszipoly kpt, s magasra emeltem a poharamat.
– Pohrksznt kvetkezik – jelentettem be. – A Hemlock csald egszsgre. Lehet, hogy a nevk mrgez, de a vendgszeretetk els osztly. Egszsgkre!
Tbbszr is elprbltam a pohrkszntt, gy aztn ment, mint a karikacsaps. Shajtozva hallgattk, aztn nevetve emeltk a magasba a poharaikat, hogy koccintsanak velem.
– Egszsgnkre! – mondta Debbie.
– Egszsgnkre! – mondta Donna is.
– Fenkig! – rikkantotta Jesse.
s ittunk.
Karacsony este, ksbb. Odalent az alagtban.
Egy-kt rja kutattunk mr, de tbbnek tnt. Izzadtak s koszosak voltunk, lbunkat s nadrgunkat titatta a szennyvz. Amennyire csak tudtunk, siettnk, nem trdve azzal, hogy mekkora zajt csapunk. Tovbbra is fjtak a bordim, de a legrosszabbon mr tl voltam, s a sok hajolgats, grnyeds s forgolds kzepette jformn szre sem vettem a szr, sajg fjdalmat.
– Lassabban – sziszegett rm Mr. Crepsley tbbszr is. – Ha gy folytatod, a vgn meghall bennnket. vatosabbnak kell lennnk.
– Pokolba az vatossggal! – vltttem vissza. – Ez az utols eslynk, hogy megtalljuk t. Akkora terletet kell bejrnunk, amekkort csak brunk. Nem rdekel, mekkora zajt csapunk.
– De ha Murlough meghallja... – kezdte jra Mr. Crepsley.
– ...Akkor levgjuk a fejt, s kitmjk fokhagymval! – hrdltem fel, s mg gyorsabban csrtettem elre.
Hamarosan egy klnlegesen tgas alagthoz rtnk. A legtbb alagtban magasabban llt a vzszint, mint a mlt jjel, mert odafent olvadsnak indult a h, de ez a jrat szraz volt. Amolyan biztonsgi legazs lehetett arra az esetre, ha a tbbi csatorna megtelne.
– Itt megpihennk – mondta Mr. Crepsley, s lerogyott. Neki nagyobb megprbltatst jelentett a feldertt, mivel magasabb volt, mint n, ezrt tbbet kellett hajolgatnia.
– Nincs idnk pihensre – csattantam fel. – Gondolja, hogy Murlough is pihen?
– Csillapodj le, Darren – szlt rm. – Megrtem az izgatottsgodat, de azzal nem segtnk Evrn, ha pnikba esnk. Elfradtl, s n is elfradtam. Pr perc nem szmt, akr gy, akr gy.
– Magt nem rdekli, igaz? – szltam mogorvn. – Evra idelent van valahol, knozzk vagy stgedk, maga meg csak a fradt, reg lbval trdik.
– Ha egyszer tnyleg reg, s tnyleg fradt – mordult vissza Mr. Crepsley. – lj le, s ne gyerekeskedj. Ha gy van megrva, hogy megtalljuk Evrt, akkor meg fogjuk tallni. Ha nem...
Gyllettel vicsorogtam a vmprra, s meglltam eltte.
– Adja ide azt a zseblmpt – mondtam, s megprbltam kikapni a kezbl. Az enymet elejtettem, s sszetrt. – Majd egyedl megyek tovbb. Maga csak ljn itt, s pihenjen. Magam fogom megkeresni Evrt.
– Hagyd abba – mondta Mr. Crepsley, s eltolt magtl. – Trhetetlen a viselkedsed. Nyugodj meg, s...
Vadul megrntottam a lmpt, amely kireplt Mr. Crepsley kezbl, majd kipenderlt az enymbl is, s az alagt falnak csapdva darabokra trt. Teljes sttsg borult rnk.
– Te idita! – ordtotta Mr. Crepsley. – Most aztn mehetnk vissza msik lmprt! Egy csom idvesztesg. Tudtam, hogy valami ilyesmi fog trtnni.
– Hallgasson! – kiltottam, s mellbe lktem a vmprt. elesett, n pedig vakon tapogatztam htrafel.
– Darren! Mit csinlsz? – kiltotta.
– Megyek s megkeresem Evrt! – feleltem.
– Egyedl nem tallod meg. Gyere vissza, s segts flllni; kificamtottam a bokmat. Visszamegynk a nagyobb zseblmpkrt, s azokkal gyorsabban haladhatunk. Lmpa nlkl nem folytathatod a keresst.
– Hallani gy is tudok. s tapogatni is. s tudok kiablni. Evra! – vltttem el magam, hogy megmutassam. – Evra! Hol vagy? n vagyok az!
– Hagyd abba! Meghallja Murlough. Gyere vissza, s maradj csndben!
Hallottam, hogy a vmpr nagy keservesen flll.
Vettem egy mly llegzetet, s futsnak eredtem. J messzire berohantam az alagtba, majd lelasstottam. Rtalltam egy kisebb csre, amely tvezetett egy nagyba. Becssztam, s ngykzlb mszni kezdtem. Mr. Crepsley kiltsai mind tvolabbrl, mind tompbban hallatszottak el hozzm. Aztn bejutottam egy jabb csbe, aztn megint egy jabba. s megint. Pr perc leforgsa alatt elvesztettem a vmprt.
Egyedl voltam. A sttben. A fld alatt. Megborzongtam, de aztn emlkeztettem magam, hogy mirt is vagyok itt.
– Evra – kiltottam fojtott hangon, aztn megkszrltem a torkomat, s j hangosan jra: – Evra! n vagyok az, Darren! Hallasz engem? Tged kereslek. Kilts, ha hallod a hangomat! Evra. Evra? Evra!
gy szlongatva, kiltozva haladtam elre kinyjtott kzzel, minden neszre figyelmes fllel, de semmire se j szemmel – tkletes clpontot nyjtva a sttsg minden dmonnak.
Nem is tudom, mennyi ideig lehettem odalent. Itt ugyanis nem volt mihez mrni az idt. Az irnyt sem tudtam megllaptani. Lehet, hogy krbe-krbe jrok. Azrt csak tredenl ksztam elre, Evra nevt kiltozva. Testem minduntalan a falat srolta, a nyirkos hidegtl pedig lassan megdermedt a lbam.
Olykor-olykor gyenge lgram bizsergette meg az orrlyukamat, eszembe juttatva a fnti vilgot. Valahnyszor reztem a lgramot, megiramodtam, nehogy meglljak, s a friss levegt beszippantva elvesztsem a fejem.
Lefel haladtam, mind mlyebbre a csvek s alagutak rendszerbe. Azon tndtem, vajon hny ember fordulhatott meg idelent az vek sorn. Nem sok. Nhny rgebbi csben vtizedek ta n lehetek az els ember (flember). Ha volna idm, megllnk, s belekarcolnm a monogramomat a falba.
– Evra! Hallasz engem? Evra! – kiltottam jra meg jra.
Mindeddig nem kaptam vlaszt. Igazbl nem is vrtam. Ha vletlenl tnyleg rakadnk Murlough bvhelyre, holtbiztos, hogy addigra beragasztan Evra szjt. A vrszipoly nem az a fajta, aki megfeledkezik egy ilyen aprsgrl.
– Evra! – krogtam a sok kiablstl lassan berekedve. – Itt vagy? Hallasz...
Egyszer csak, minden figyelmeztets nlkl, valaki gy htba vgott, hogy arccal elre a fldre zuhantam. Fjdalmas vltssel a htamra fordultam, s vakon meresztettem a szemem a koromstt alagtba.
– Ki van itt? – krdeztem remeg hangon. Szraz kuncogs volt r a vlasz. – Ki az? – krdeztem elakad llegzettel. – Mr. Crepsley? Maga az? Utnam jtt? Mit...
– Nem – sgta a filembe Murlough. – Nem az. – s kzvetlenl a szemem eltt felkattintott egy zseblmpt. A fny elvaktott. Elllt a llegzetem, s minden vdekezsrl megfeledkezve gyorsan becsuktam a szemem. A vrszipoly pontosan ezt vrta. Mieltt brmit tehettem volna, odahajolt, kinyitotta a szjt, s rm lehelt... az lhalottak llegzete... a gz, amely harckptelenn teszi az embert.
Igyekeztem elhajolni, de mr ks volt. A gz belm hatolt. Beramlott az orrlyukaimon, le a torkomon, elrasztotta a tdmet, amitl grcss khgs fogott el, de gy, hogy ktrt grnyedtem tle.
Mg arra emlkszem, hogy zuhanok elre, s szemem eltt mind nagyobb s nagyobb lesz Murlough csupasz, lila lba.
s aztn... a semmi. A feketesg.
|