A Vrszipoly
Chikanae 2006.09.01. 14:44
Elszoktam a vrostl. Az els napokban majd megrltem a zajtl s a bztl; kifinomult rzkszerveim miatt gy reztem, mintha egy mkdsben lv turmixgpben cscslnk. Nappal vastag prnval a fejemen fekdtem az gyamban, de a ht vgre lassan hozzszoktam az les hangokhoz s szagokhoz, s megtanultam figyelmen kvl hagyni ket.
Egy csendes kis tr sarkn ll szllodban laktunk. Estnknt, amikor mr csillapodott a forgalom, a kzelben lak gyerekek sszegyltek a tren, s fociztak. Szerettem volna bellni kzjk, de nem mertem – amilyen ers voltam, mer vletlensgbl eltrhettem volna valamelyikk csontjt, vagy mg rosszabb is trtnhetett volna.
A msodik ht kezdetre letnk knyelmess s megszokott vlt. Evra s n reggelenknt felkeltnk – Mr. Crepsley egyedl jrt el jszaknknt, nem rulta el, hov –, s alaposan bereggeliztnk. Utna nekivgtunk, hogy felfedezzk a vrost, amely nagy volt, rgi s telis-tele ltnivalkkal. Estre visszamentnk a szllodba, htha Mr. Crepsleynek szksge van rnk, aztn tvztnk vagy szmtgpes jtkokat jtszottunk. ltalban tizenegy s tizenkett kztt bjtunk gyba.
Egyvnyi Cirque du Freak-beli let utn izgalmas volt megint gy lni, mint egy normlis ember. Nagyon lveztem, hogy ksn kelhetek fel, hogy nem kell aggdnom, tallok-e ennivalt a trpe npsgnek, hogy nincsenek srgs munkk, nem kldzgetnek lhallban ide-oda a fellpsre kszlk, hogy estnknt nyugodtan htradlhetek a fotelban, s dessget majszolva nzhetem a tvt – mennyei volt!
Evra is jl rezte magt. soha letben nem ismerte ezt a fajta letet. Amita az eszt tudta, a cirkusz vilga volt az otthona: elszr egy gonosz mutatvnyosnl, utna pedig Mr. Tall vndorcirkuszban lt. Szerette a cirkuszt – akrcsak n –, s vrta, mikor trhet vissza, de elismerte, hogy nha nem rt egy kis kikapcsolds.
– Nem is gondoltam, hogy a tv gy maghoz tudja lncolni az embert – mondta egy este, miutn t szappanopert nztnk vgig egyhuzamban.
– A mamm s a papm sohasem engedte meg, hogy tl sokat nzzem – mondtam. – De ismertem a suliban olyan fikat, akik naponta t-hat rt s ltek a tv eltt!
– Nekem ennyi nem kne belle - felelte tndve Evra –, de kis adagokban igazn szrakoztat. Lehet, hogy veszek egy hordozhat tvt, ha majd visszamegynk a Cirque du Freakbe.
– Amita a cirkuszhoz kerltem, mg egyszer sem gondoltam r, hogy kne egy tv – vallottam be. – Ott annyi minden trtnt, hogy ez vgkpp nem hinyzott. De igazad van – j lenne, ha volna, ha msrt nem, ht A Simpson csald miatt. – Ez volt a kedvenc sorozatunk.
Nha elfogott a kvncsisg, hogy vajon miben mesterkedik Mr. Crepsley – mindig is hajlamos volt a titkoldzsra, de ennyire azrt nem –, az igazat megvallva azonban nem sokat foglalkoztam vele: rltem, hogy vgre bkn hagy.
Valahnyszor kitettk a lbunkat, Evrnak alaposan fl kellett ltznie. Nem felttlenl a hideg miatt – br csakugyan cudar id volt: alighogy megrkeztnk, pr napra r leesett az els h –, sokkal inkbb a klseje miatt. Nem mintha zavarta volna, ha az emberek megbmuljk – megszokta mr –, de mgis knnyebben tudott elvegylni, ha kznsges embernek nztk. gy nem kellett lpten-nyomon megllni s egy-egy kvncsiskod idegennek elmagyarzni, kicsoda-micsoda .
A testt, a lbt s a kezt knny volt elfedni – megtette a nadrg, a dzseki s a keszty –, de az arcval mr bajok voltak. Ha nem is volt olyan feltnen pikkelyes vagy zldes, mint a teste tbbi rsze, mgsem lehetett normlis emberi arcnak tekinteni. Hossz, srgszld hajt vastag sapka al rejtettk, egy stt szemveg pedig jtkonyan eltakarta arca fels rszt, de a tbbi...
Prblkoztunk ktssel s testszn festkkel, de aztn rtalltunk az igazi megoldsra: az lszakllra! Egy mks jelmezeket rust zletben bukkantunk r, s br elg hlyn nzett ki – mindenki ltta, hogy nem igazi! –, a clnak megfelelt.
– Jl illnk egymshoz – jegyezte meg kuncogva Evra, amikor pp egy llatkertben stltunk. – Te a kalzltzkedben, n meg az lszakllammal. Az emberek azt gondolhatjk, hogy a bolondokhzbl szabadultunk el.
– A szlloda laki biztos, hogy ezt gondoljk – nevettem el magam n is. – Hallottam, amikor a szobalnyok egyms kztt beszlgetve arra tippeltek, hogy Mr. Crepsley lehet a diliorvos, mi pedig az poltjai.
– Tnyleg! – nevetett Evra. – Kpzeld, mi lenne, ha megtudnk az igazsgot – hogy ti ketten vmprok vagytok, n meg kgyember!
– Nem hiszem, hogy szmtana valamit – feleltem. – Mr. Crepsley buss borravalkat osztogat, s ez a lnyeg. "Akinek pnze van, annak mindent szabad", ahogy az egyik szllodavezet mondta, amikor valamelyik szobalny panaszkodott egy vendgre, mert pucran mszklt a folyoskon.
– Lttam azt a fickt! – kiltotta Evra izgatottan. – Azt hittem, kizrta magt a szobjbl.
– Dehogy! – mosolyogtam flnyesen. – Ngy vagy t napig jrklt anyaszlt meztelenl. A szllodavezet szerint minden vben eljn egy-kt htre, s ez id alatt vgig meztelenl jrkl az pletben.
– Engedik neki? – krdezte hitedenkedve Evra.
– Akinek pnze van, annak mindent szabad!
– s n mg azt hittem, hogy csak a Cirque du Freakben lnek klns lnyek – mormolta Evra. – Az emberek sokkal furcsbb teremtmnyek, mint mi vagyunk!
A napok mlsval a vrosban rezheten fokozdott a karcsonyi hangulat: az emberek egyre jobban belelovaltk magukat az nnepvrsba. Megjelentek a karcsonyfk, estnknt fnybe s pompba ltztek az utck s a hzak ablakai. A Mikuls fldet rt, megkapta az utastsokat, s az zletek polcait a mennyezetig megtltttk a legklnbzbb formj s mret jtkok.
n is vrtam a karcsonyt: a tavalyi gy mlt el, hogy szre sem vettem, hiszen aligha juthatott brkinek is az eszbe, hogy a karcsonyt pp a Cirque du Freakben nnepelje meg.
Evra nem is rtette, mire val ez a nagy felhajts.
– Mi rtelme van? – krdezte jra meg jra. – Az emberek egy halom pnzt elkltenek olyan ajndkokra, amikre nincs semmi szksgk. Az rletbe kergetik magukat azzal, hogy milyen legyen az nnepi vacsora. Ijeszt, hogy micsoda tmegben tenysztik s mszroljk le a fkat s a pulykkat. Nevetsges!
Megprbltam elmagyarzni neki, hogy ez a szeretet nnepe, amikor a csaldok egytt vannak s rvendeznek egymsnak, de semmit sem fogott fel belle. Szerinte az egsz msra sem j, mint eszeveszett kltekezsre.
Mr. Crepsley termszetesen csak bosszsan horkant egyet, valahnyszor szba kerlt a tma. "Ostoba emberi szoks" – ez volt rla a vlemnye, s semmi mdon nem hajtott rszt venni benne.
Ez a karcsony is magnyosnak grkezett a csaldom nlkl – ezekben a hetekben mg jobban hinyoztak, mint mskor, klnsen Annie –, mindezek ellenre vrakozssal tekintettem elbe. A szlloda szemlyzete nagyszabs estlyt kszlt adni a vendgeknek – pulykval s sonkval s karcsonyi pudinggal s pukkan cukorkkkal. Eldntttem, ha kell, ervel is megismertetem Evrval az nnep lnyegt: biztos voltam benne, hogy megvltozik a vlemnye, ha szemlyesen li t.
– Eljssz velem vsrolni? – krdeztem tle egy fagyos dlutnon, mikzben slat csavartam a nyakamra. (Nem volt r szksgem, a vmprvrem tmelegtett, ahogy nem kellett volna a vastag kabt, a gyapjpulver sem; csak azrt vettem fel ket, hogy ne keltsek feltnst.)
Evra kinzett az ablakon. Nemrgen havazott, h s jg bortott odakint mindent.
– Hagyj bkn – mondta. – Nincs kedvem jbl magamra hzni azt a sok nehz gnct. – Aznap reggel ugyanis mr jrtunk odakint hgolyzni.
– Ok – felekem. rltem, hogy nem jn: neki akartam ajndkot keresni. – Egy-kt ra, s jvk.
– Visszarsz stteds eltt? – krdezte Evra.
– Taln – feleltem.
– Igyekezz. – s a szoba fel biccentett, ahol Mr. Crepsley aludt. – Tudod, hogy szokott lenni: ha egy este nem vagy itt, amikor felbred, tuti, hogy pp akkor fog keresni.
– Na s? – nevettem. – Hozzak neked valamit? – Evra megrzta a fejt. – Jl van. Viszlt.
Ftyrszve ballagtam a hban. Szerettem a havat: elfedte a szagokat, s letomptotta a vros zajt. A tren lak gyerekek kzl nhnyan hembert ptettek. Meglltam. Elnztem ket, de aztn tovbbmentem, mieltt odaszltak volna, hogy lljak be n is: egyszerbb volt, ha nem kerlk kapcsolatba emberekkel.
Egy nagy ruhz kirakata eltt lecvekeltem, s mikzben azon tndtem, mit vegyek Evrnak, megllt mellettem egy lny. Stt br, hossz fekete haj lny volt, nagyjbl velem egyids, kicsit alacsonyabb nlam.
– Ahoj, kapitny! – mondta, s szalutlt.
– Tessk? – nztem r meglepdve.
– A ruhd – felelte flig r szjjal, s sztnyitotta a kabtomat. – Szerintem kirly! gy nzel ki, mint egy kalz. Bemsz, vagy csak nzeldsz?
– Nem tudom – feleltem. – Ajndkot keresek egy bartomnak, de nem tudom, mit vegyek neki.
– rtem – blintott. – Hny ves?
– Kicsit idsebb nlam – vlaszoltam.
– Aftershave – mondta hatrozottan.
– Mg nem borotvlkozik – rztam meg a fejem. s nem is fog soha: Evra pikkelyein nem nnek szrszlak.
– Ok – mondta erre. – s mit szlna egy CD-hez?
– Nemigen hallgat zent – feleltem. – mbr ha vennk neki egy CD-lejtszt, lehet, hogy elkezden.
– Az drga – vetette ellene a lny.
– J bartom az illet – magyarztam. – Megrdemeln.
– Akkor menjnk be. – s nyjtotta a kezt. A hideg ellenre nem volt rajta keszty. – Engem Debbie-nek hvnak.
Kezet fogtam vele – stt bre mellett egszen fehrnek ltszott a kezem –, s bemutatkoztam.
– Darren s Debbie – mondta mosolyogva. – Jl hangzik. Mint Bonnie s Clyde.
– Te mindig szba llsz az idegenekkel? – krdeztem.
– Nem – vlaszolta. – De mi nem vagyunk idegenek.
– Nem? – nztem r sszehzott szemldkkel.
– Szoktalak ltni – mondta. – A tren lakom, pr hznyira a szllodtl. Innen ismerem a kalzruhdat. Azzal a fura, szemveges, lszakllas srccal szoktl lfrlni.
– Evrval. Neki szeretnk ajndkot venni. – Prbltam felidzni a lny arct, de nem emlkeztem, hogy lttam volna a tbbi klyk trsasgban. – n eddig nem vettelek szre – vallottam be.
– Nem sokat jrtam kint – felelte. – Megfztam, s gyban kellett maradnom. Ezrt szrtalak ki titeket – egsz nap az ablakbl bmszkodtam kifel a trre. Nagyon unalmas, ha az ember gyhoz van ktve.
Debbie belelehelt mindkt tenyerbe, majd egymshoz drzslte ket.
– Kesztyt kne hordanod – jegyeztem meg.
– Mg te beszlsz? – hzta el az orrt. Elfelejtettem induls eltt flvenni a kesztymet. – Egybknt pp ezrt vagyok itt – elvesztettem a kesztymet, s most jrom az zleteket, hogy talljak egy pontosan ugyanolyat. Nem szeretnm, ha a szleim megtudnk, hogy mr msnap, miutn flkeltem az gybl, elvesztettem.
– Milyen volt? – tudakoltam.
– Piros, a csuklrszn mszrme szegllyel – vlaszolta. – A nagybtymtl kaptam pr hnapja, de nem rulta el, hol vette.
– Itt megnzted mr?
– pp be akartam menni, amikor szrevettelek.
– Bejssz velem? – nztem r krdn.
– Persze. Utlok egyedl vsrolni. Ha akarod, segted kivlasztani a CD-lejtszt. Elg jl ismerem ket.
– Rendben – mondtam. Benyomtam az ajtt, s megvrtam, mg bemegy.
– H, Darren – nevetett Debbie. – Azt fogjk gondolni, hogy belm vagy zgva.
reztem, hogy elvrsdk, s megprbltam kitallni valami elfogadhat vlaszt – de hiba. Debbie vihogva bevonult, n meg kulloghattam utna.
Debbie vezetkneve Hemlockvolt (Brk), amit utlt.
– Kpzeld csak el, hogy egy mrges nvnyrl vagy elnevezve! – mondta mltadankodva.
– Mirt, nem olyan rossz – ellenkeztem. – Nekem tetszik.
– Ebbl is ltszik, hogy milyen az zlsed – hzta el az orrt.
Debbie csak nemrgiben kltztt ide a szleivel. Nem voltak testvrei. Az apja profi szoftveres volt, aki a munkja miatt rendszeresen krberpdste a vilgot. Amita Debbie megszletett, mr tszr kltztek j helyre.
Felfigyelt r, hogy n is jrom a vilgot. A Cirque du Freakrl ugyan nem mesltem neki, inkbb azt mondtam, hogy sokat utazgatok a papmmal, aki gynk. Megkrdezte, mirt nem ltta mg a tren a papmat.
– Tged s a testvredet mr sokszor lttalak, de a papdat mg soha. – A testvremnek gondolta Evrt, s n nem vilgostottam fel.
– Kornkel – hazudtam. – Hajnal eltt szokott felkelni, s legtbbszr csak stteds utn r haza.
– Egyedl hagy benneteket a hotelban? – hzta el a szjt. – s mi van az iskolval?
– Ilyen kesztyre gondoltl? – trtem ki a krds ell, lekapva egy pr piros kesztyt az llvnyrl.
– Majdnem – nzte meg alaposabban. – Az enym egy rnyalattal sttebb volt.
tmentnk egy msik zletbe, s megnztnk egy halom CD-lejtszt. Nem volt nlam sok pnz, gy nem vettem semmit.
– Karcsony utn persze leviszik az rakat – shajtotta Debbie –, de mit tehetsz? Ha kivrod, azt fogjk gondolni, hogy smucig vagy.
– A pnz nlam nem szmt – feleltem. Pnzt mindig kaphattam Mr. Crepsleytl.
Miutn tbb zletben jrva sem talltunk r a megfelel kesztyre, csak gy stlgattunk, s nztk, hogyan gyulladnak ki a fnyek az utckon s a hzak ablakaiban.
– Szeretem az estket – mondta Debbie. – Olyan, mintha az egyik vros aludni menne, egy j pedig pp akkor bredezne.
– Az jjeli csavargk vrosa – tettem hozz, Mr. Crepsleyre gondolva.
– Hmmm – dnnygte, s furcsn nzett rm. – Honnan val vagy? Nem ismerem fel a kiejtsedet.
– Innen is, meg onnan is – feleltem ttovn. – Sokfell.
– Nem akarod megmondani, igaz? – szgezte nekem kertels nlkl.
– A papm nem szereti, ha elmondom – feleltem.
– Mirt nem? – szorongatott tovbb a krdseivel.
– Nem mondhatom meg – vigyorogtam flszegen.
– Hmmm – mordult fel, de nem forszrozta tovbb.
– Milyen a szllodtok? – trt t ms tmra. – Nekem valahogy sdinak tnik. Tnyleg az?
– Nem – feleltem. – Jobb, mint a legtbb hely, amit ismerek. A szemlyzet nem szl rnk, ha a folyosn jtszunk. s vannak vendgek... – Elmeskem neki azt a fickt, aki meztelenl mszkl a szllodban.
– Na ne! – kiltotta. – Ugye, csak viccelsz?
– Becsszavamra.
– s nem dobjk ki?
– Fizet. Ezrt oda megy, ahov jlesik neki.
– Egyszer t kne mennem – szaladt flig a szja.
– Amikor csak akarsz – feleltem mosolyogva. – Kivve napkzben – tettem hozz gyorsan, mert eszembe jutott, hogy olyankor Mr. Crepsley alszik. Mg csak az kellene, hogy Debbie belltson, amikor a vmpr szunykl!
Rrsen visszaindultunk a tr fel. J volt Debbie-vel egytt lenni. Tudtam, hogy nem volna szabad emberekkel bartkoznom – tl veszlyes –, de nehezemre esett volna visszautastanom. Amita flvmpr lettem, Evrn kvl nem ismertem senki, nagyjbl velem egyids gyereket. Leszmtva Sam bartomat...
– Mit fogsz mondani a szleidnek a kesztyrl? – krdeztem, amikor meglltunk a hzuk eltti lpcsn.
– Az igazat – mondta, s megvonta a vllt. – s majd elkezdek khgni. Remlhetleg megsajnlnak, s nem lesznek tl dhsek.
– Csavaros szjrsod van – nevettem el magam.
– Meglepnek tallod egy ilyen nvvel? – krdezte mosolyogva, majd hozztette: – Bejssz egy kicsit?
Az rmra pillantottam. Mostanra Mr. Crepsley mr felbredhetett, s taln el is ment. Nem akartam Evrt tl sokig egyedl hagyni; mg azt hinn, hogy elhanyagolom, s gy dntene, hogy visszamegy a cirkuszba.
– Inkbb nem – vlaszoltam. – Ks van. Vrnak otthon.
– Ahogy akarod – mondta Debbie. – De ha gondolod, holnap is tugorhatsz. Vagy brmikor. Itthon leszek.
– Nem msz iskolba? – krdeztem.
Megrzta a fejt.
– Nemsokra itt a tli sznet, mama azt mondta, majd csak az j vben kezdjek jra suliba jrni.
– Kesztyt vsrolni meg kiengedett?
Debbie zavarban az ajkba harapott.
– Nem tudja, hogy gyalog vagyok kint az utcn – vallotta be. – Taxival mentem, s azt mondtam, hogy egy bartnmhz megyek. gy volt, hogy taxival jvk haza is.
– Aha! Mr ltom, mivel lehet tged megzsarolni!
– Azt prbld meg! – horkant fel. – Kotyvasztok egy varzsszert, s bkv vltoztatlak vele! – Elhalszott egy kulcsot a tskjbl, s rm nzett. – Ugye, tjssz majd? Olyan unalmas egymagamban! Mg nincs sok bartom itt.
– Szvesen tjvk – feleltem –, de hogy magyarzod meg a mamdnak? Azt mgse mondhatod neki, hogy egy taxiban ismerkedtnk ssze.
– Igazad van – hzta ssze a szemt. – Erre nem gondoltam.
– s nem is vagyok valami jkp – jegyeztem meg.
– Ha mg csak a kpedrl lenne sz! – nevette el magt Debbie. – s mit szlnl ahhoz, ha n mennk t a szllodba? Onnan aztn elmehetnnk moziba, s mondhatnm a mamnak, hogy ott ismerkedtnk ssze.
– J – feleltem, s megmondtam a szobaszmomat.– De ne gyere tl korn – figyelmeztettem. – Vrj tig vagy hatig, amikor mr jl besttedik.
– Ok – mondta, s fllpett a kszbre. – Na?
– Mi az, hogy na? – nztem r rtetlenl.
– Ht nem akarsz megkrni?
– Mire?
– Hogy menjek el veled moziba – mondta.
– De hiszen pp most mondtad...
– Darren – shajtotta Debbie. – A lnyok sohasem hvjk el a fikat.
– Nem? – krdeztem zavartan.
– Nem rted, ugye? – krdezte kuncogva. – Csak krdezd meg tlem, hogy elmegyek-e veled moziba, j?
– J – shajtottam. – Debbie... eljssz velem moziba?
– Majd gondolkozom rajta – felelte, s a kulccsal kinyitotta az ajtt, s eltnt.
Lnyok!
Amikor belptem, Evra pp tvt nzett.
– Van valami jsg? – krdeztem.
– Nincs – felelte.
– Mr. Crepsley nem keresett?
– Jformn szre sem vette, hogy elmentl. Ujabban nagyon sr lehet a programja.
– Tudom – jegyeztem meg. – Mr esedkes volna, hogy embervrt szvjak, de eddig nem emltette. Mskor nagyon izgatja, hogy idben jussak hozz.
– Megcsinlod nlkle? – rdekldtt Evra.
– Lehet. Ks jjel belopzok valamelyik szobba, s az ott alv vendgtl veszek vrt. Majd viszek magammal fecskendt. – Mg nem tudtam a nylammal sszeforrasztani a sebet, mint a felntt vmprok.
Nagy utat tettem meg egy v alatt. Mg nem is olyan rgen kapva kaptam azon, ha kihagyhattam egy "tkezst"; most azrt tpllkoztam, mert akartam, nem pedig azrt, mert felszltottak r.
– Lgy vatos – figyelmeztetett Evra. – Ha elkapnak, Mr. Crepsley botrnyt fog csapni.
– Elkapnak? Engem? Kptelensg! gy fogok be- s kiosonni, mint egy szellem!
Meg is tettem, hajnali kt ra tjban. Aki olyan kpessgekkel rendelkezik, mint n, annak knny: csak rtapasztottam a flemet egy ajtra, s a benti hangok alapjn meg tudtam mondani, hnyan vannak a szobban, s hogy felletesen avagy mlyen alszanak-e. Ha olyan szobra talltam, amelynek ajtaja nem volt kulcsra zrva, s csak egy frfi hortyogott benne, mint valami medve, oda bementem, s levettem a kvnt vrmennyisget. Visszatrve a szobmba, kitltttem a vrt egy pohrba, s megittam.
– Ez letben tart – mondtam, miutn kirtettem a poharat. – tvszelem vele a holnapi napot, s ez a lnyeg.
– Mi olyan klnleges a holnapban? – tudakolta Evra.
Elmesltem neki, hogy megismerkedtem Debbie-vel, s megbeszltk, hogy elmegynk moziba.
– Szval randid van! – nevetett harsnyan.
– Nem randi! – fortyantam fel. – Csak elmegynk moziba.
– Csak? – vigyorgott Evra. – A lnyoknl nem ltezik olyan, hogy csak. Ez egy szablyos randi.
– Ok – vontam vllat. – Olyan randiflesg. Nem vagyok hlye. Tudom, hogy nem bonyoldhatok bele.
– Mirt nem?
– Mert egy normlis lny, n meg csak flig vagyok ember.
– Ettl mg nyugodtan elmehetsz brhov. Nem fog rjnni, hogy vmpr vagy, hacsak nem kezded el harapdlni a nyakt.
– Haha – nevettem fanyarul. – Nem errl van sz. t v mlva egy ksz n lesz, n meg ugyanekkora leszek.
– Te csak a kvetkez t nappal trdj, s ne azzal, hogy mi lesz t v mlva – csvlta meg a fejt Evra. – Tl sokat vagy egytt Mr. Crepsleyvel... kezdesz ugyanolyan bvalblelt lenni, mint . Semmi okod nincs r, hogy ne jrhass egytt lnyokkal.
– Lehet, hogy igazad van – shajtottam.
– Persze hogy igazam van.
– Ha ez tnyleg randi, akkor mit kell tennem? – krdeztem, idegesen harapdlva a szm szlt. – Mg soha letemben nem randiztam.
– n sem – vonta meg a vllt Evra. – De szerintem viselkedj normlisan, ahogy szoktl. Beszlgess vele. Mondjl vicceket. Bnj vele gy, mint a bartoddal. Aztn... – elhallgatott.
– Aztn...? – krdeztem.
Elbiggyesztette a szjt.
– Smrold le! – kuncogott.
Hozzvgtam egy prnt.
– Bnom, hogy elmondtam! – morogtam.
– Csak ugrattalak. De megmondom, mit tegyl – mondta komolyra fordtva a szt. – Ne mondd el Mr. Crepsleynek. Lehet, hogy azon nyomban tvinne bennnket egy msik vrosba, de legalbbis egy msik szllodba.
– Igazad van – blogattam. – Hallgatni fogok eltte Debbie-rl. Nem lesz nehz: alig tallkozom vele. s amikor egytt vagyunk, akkor is leginkbb csak hallgat. Olyan, mintha a maga kln vilgban lne.
Mg nem tudhattam, de olyan vilg volt ez, amelynek hamarosan n s Evra is a rszv vltam... s Debbie is.
A kvetkez nap lomlasssggal telt. A gyomrom grcsbe ugrott az idegessgtl. Meleg tejet kellett innom, hogy megnyugtassam. Evra nem knnytette meg a dolgomat: egyfolytban az rt nzte, s fennhangon kzvettett:
– Mg t ra! Mg ngy ra! Hrom s fl...
Szerencsre az ltzkem nem okozott gondot: ez az egy ruhm volt, gy nem kellett azon trnm a fejem, hogy mit vegyek fel. Ennlfogva csak kt rt tltttem a frdszobban, hogy makultlanul tiszta legyek.
– Nyugodj meg – szlt vgl Evra –, nagyon jl nzel ki. Kezdek magam is kedvet kapni hozz, hogy veled jrjak.
– Fogd be, te idita! – horkantam fel, de akaratlanul is elvigyorodtam.
– De tnyleg, felszvdjak, mieltt Debbie megrkezik?
– Mirt? – krdeztem.
– Esetleg nem akarod, hogy itt legyek – motyogta Evra.
– Be akarlak mutatni neki. Azt hiszi, hogy testvrek vagyunk. Fura lenne, ha nem volnl itt, amikor megjn.
– n csak... szval... hogy fogod megmagyarzni?
– Megmagyarzni? Mit?
– A klsmet – felelte, vgigsimtva pikkelyes karjn.
– Ja! – Vgre megrtettem. Debbie nem tudta, hogy Evra kgyember. normlis fira szmt.
– Megijedhet tlem – tette hozz. – Sokan hallrarmlnek, ha szemtl szembe tallkoznak egy hozzm hasonl fickval. Taln az lenne a legjobb, ha...
– Ide figyelj – vgtam el a szavt hatrozottan. – Te vagy a legjobb bartom, nem?
– De – mosolyodott el halvnyan Evra. – De...
– Nincs semmi "de". n nagyon kedvelem Debbie-t, de ha nem brja lenyelni, hogy te gy nzel ki, akkor nagyon sajnlom.
– Ksz – mondta Evra csendesen.
Eljtt az este, s Mr. Crepsley flkelt. Megviseltnek ltszott. Ksztettem neki ennivalt – szalonnt, kolbszt, sertskotlettet –, hogy mielbb egye meg, s tnjn el, mire Debbie megrkezik.
– Jl rzi magt? – krdeztem, mikzben mohn falt.
– Jl – morogta tele szjjal.
– Szrnyen nz ki – kzltem vele kertels nlkl. – Ivott vrt mostanban?
Megrzta a fejt.
– Nem volt r idm. Taln ma jjel.
– n a mlt jjel vettem vrt egy vendgtl - kzltem. – Most egy htig elvagyok.
– Helyes – felelte szrakozottan. Ez volt az els eset, hogy nllan tpllkoztam, s elvrtam volna valami dicsretet, de t mintha nem is rdekelte volna. gy tnt, mintha rm unt volna.
Amikor elment, rendet csinltam, aztn leltem Evra mell tvt nzni, s vrtuk Debbie-t.
– Nem fog jnni – mondtam, mert gy reztem, rk teltek el. – tvgott.
– Nyugi – nevetett Evra. – Csak tz perce ltl le. Mg korn van.
Rnztem az rmra – igaza volt.
– n ezt nem brom – sirnkoztam. – Mg sohasem jrtam lnnyal. El fogom szrni. Unalmas alaknak fog tartani.
– Ne izgulj mr annyira – csillaptott Evra. – Akarsz jrni vele, s fogsz is, nem? Akkor ht mit idegeskedsz?
Mr pp vlaszolni akartam, de ebben a pillanatban Debbie kopogott az ajtn. Feledve minden idegessgemet felpattantam, hogy ajtt nyissak neki.
|