A Vrszipoly
Chikanae 2006.09.01. 14:43
EGY hnappal korbban...
Ugyan kell vadszni s tpllkozni gy, hogy ne kapjanak el; hogyan kell pp csak annyi vrt inni, hogy letben maradjak; hogyan kell elvegylni az emberek kztt. Idvel megszabadultam emberi flelmeimtl, s valdi jszakai lnny vltam.
Egy hnappal korbban...
A nevem Darren Shan. Flvmpr vagyok. Egszen addig ember voltam, amg el nem loptam egy vmpr pkjt. Ettl fogva rkre megvltozott az letm. Mr. Crepsley – a vmpr – arra knyszertett, hogy legyek az inasa, s vele egytt elszegdtem a Cirque du Freak nev cirkuszhoz, ahol csupa htborzongatan rmsges lny lpett fl.
Nehezen tanukam bele j letembe. Mg ennl is nehezebben ment a vrszvs, sokig nem is voltam hajland r. Vgl rfanyalodtam, de csak azrt, hogy megrizzem egy haldokl bartom emlkeit (a vmprok kpesek elraktrozni egy ember emlkeit, ha az utols cseppig kiszvjk a vrt).
Nem esett jl – hetekig rettenetes lidrcnyomsok gytrtek –, de ezutn mr nem volt visszatrs. Elfogadtam vmprinas mivoltomat, s megtanultam lni a benne rejl lehetsgekkel.
A rkvetkez vben Mr. Crepsley megtantott, hogyan kell vadszni s tpllkozni gy, hogy ne kapjanak el; hogyan kell pp csak annyi vrt inni, hogy letben maradjak; hogyan kell elvegylni az emberek kztt. Idvel megszabadultam emberi flelmeimtl, s valdi jszakai lnny vltam.
Nhny lny odallt, s tgra nylt szemmel nzte Vgtag Cormacot, aki megnyjtotta a karjt s a lbt, krbecsavarta a nyakt, meglaztotta az izmait, majd a lnyokra kacsintva bekapta jobb keze hrom kzps ujjt, s leharapta ket.
A lnyok sikoltozva elmenekltek. Cormac jen kuncogva megmozgatta a kzfejbl kinv vadonatj ujjait.
Nevettem. Az ember hozzszokik az effle mutatvnyokhoz, ha a Rmsgek Cirkuszban dolgozik. Az utaz trsulat tele volt ilyen klnleges emberekkel, akik a termszet szeszlybl csodlatos s nemegyszer ijeszt kpessgekkel rendelkeztek.
Vgtag Cormacon kvl fellpett mg Ktgyomr Rhamus, aki meg tudott enni egy felntt elefntot vagy akr egy tankot is; Vasfog Gertha, aki kettharapta az aclrudat; a farkasember, ez a flig ember, flig farkas fenevad, aki meglte a bartomat, Sam Grestet; a gynyr s titokzatos n, Truska, aki szakllat tudott nveszteni magnak; s Mr. Tall, aki olyan gyorsan mozgott, mint a villm, s a jelek szerint olvasott msok gondolataiban. Mellesleg volt a cirkusz tulajdonosa s igazgatja.
Egy kisvrosban lptnk fel, s egy rgi malom mgtt vertnk tbort: ebben a malomban tartottuk estnknt az eladst. Lepusztult krnyk volt, de mr hozzszoktam az effle helyekhez. A vilg legnagyobb sznhzaiban lphettnk volna fel, luxusszllkban lakhattunk volna (a cirkusz rengeteg pnzt keresett), de biztonsgosabb volt elkerlni a felhajtst s ragaszkodni azokhoz a helyekhez, amelyeket a rendrsg s az egyb hivatalos szervek csak ritkn tntetnek ki figyelmkkel.
Nem sokat vltoztam, amita kzel msfl ve Mr. Crepsley trsasgban elhagytam az otthonomat. Flvmpr lvn, tszr olyan lassan regedtem, mint az emberek, ami azt jelentette, hogy az eltelt tizennyolc nap alatt a testem mindssze hrom-ngy hnappal lett idsebb.
Ha klsre nem is vltoztam valami sokat, bell egszen ms szemlyisgg vltam. Ersebb voltam, mint brmelyik korombeli fi, gyorsabban is futottam, messzebbre tudtam ugrani, s klnlegesen ers, les krmeimmel a tglafalat is ki tudtam vjni. A hallsom, a ltsom s a szaglsom rendkvli mdon kilesedett.
Miutn nem szmtottam teljes rtk vmprnak, sok dologra mg nem voltam kpes. Pldul Mr. Crepsley szupersebessggel tudott futni, amit suhansnak nevezett. Olyan gzt tudott kilehelni, amitl az emberek elvesztettk az ntudatukat. s gondolatban tudott rintkezni a tbbi vmprral s nhny ms szemllyel, pldul Mr. Tall-lal.
n ilyesmikre majd csak teljes rtk vmpr koromban leszek kpes. Nem is bntam klnsebben, mert a flvmprsgnak megvoltak a maga elnyei: nem kellett sok embervrt innom, s – ami mg ennl is jobb – nappal is tudtam kzlekedni.
Akkor is nappal volt, amikor Evrval, a kgyfival, a szemttelepen keresgltnk lelmet a trpe npsgnek: a kk csuklyt visel nmknak. Senki sem tudta – legfljebb taln Mr. Tall –, kik vagy mik k, honnan jttek, sem hogy mirt tartanak a cirkusszal. Mr. Tiny, a gazdjuk, nyugtalant szemlyisg ember volt (elszeretettel evett gyerekeket!), de szerencsre nem srn tallkoztunk vele a cirkuszban.
– Talkam egy dgltt kutyt – kiltotta Evra, s a tetemet a feje fl emelte. – Kicsit bds. Szerinted j lesz nekik?
Beleszimatoltam a levegbe – Evra messze volt tlem, de gy is olyan tisztn reztem a kutya szagt, mint egy ember kzvetlen kzelrl –, s blintottam.
– J lesz – mondtam. A trpe npsg jformn mindent megevett, amit vittnk nekik.
Az n zskomban egy rka s nhny patkny lapult. A patknyokat rossz lelkiismerettel ltem meg – k bartsgosan viszonyulnak a vmprokhoz, s hvsunkra rendszerint engedelmes hzillatokknt viselkednek –, de hiba: a munka az munka. Az letben mindnyjan kenytelenek vagyunk olyasmiket is csinlni, amihez nem flik a fogunk.
Sok trpe szegdtt el a cirkuszhoz – voltak vagy hszan –, s egyikjk eljrt velnk vadszni. Nem sokkal Mr. Crepsley s nutnam rkezett a cirkuszba.
Azrt tudtam megklnbztetni a tbbitl, mert a bal lbra bicegett. Evra s n el is neveztk Ballbnak.
– H, Ballb! – kiltottam. – Mi legyen?
A kk csuklys, kpenyt visel kis alak nem vlaszolt – ilyet sohasem tett –, csak megpaskolta a hast, ami azt jelentette, hogy mg tbb lelmet kell keresnnk.
– Ballb azt mondja, hogy folytassuk – szltam Evrnak.
– Gondoltam – shajtotta a bartom.
Mikzben jabb patknyra lestem, egy apr ezstkeresztet lttam megcsillanni a sok kacat kztt. Flvettem, s megtisztogattam. A keresztet nzegetve elmosolyodtam. Ha elgondolom, hogy valaha azt hittem, a vmprokat el lehet riasztani keresztekkel! A legtbb ilyen dolog a rgi filmekben s knyvekben nem tbb olcs hatsvadszatnl! Kereszt, szenteltvz, fokhagyma: valjban egyik sem jelent veszlyt a vmprokra. t tudunk kelni a folyvzen. Ahhoz, hogy belpjnk egy hzba, nincs szksgnk hv szra. Van rnykunk s tkrkpnk (habr egy teljesen kifejlett vmprt nem lehet lefnykpezni: a dolog nyitjt az atomok mozgsban kell keresni). Nem tudunk alakot vltani, sem replni.
Ha nyrsat dfnek a szvbe, a vmpr meghal. De megteszi egy jl irnyzott goly, vagy a tz, vagy egy lezuhan nehz trgy is. Ha nehezebb is meglni minket, mint az embereket, nem vagyunk halhatatlanok. Sz sincs rla.
Letettem a keresztet a fldre, s htrbb lptem. Akaratomat sszpontostva megprbltam elrni, hogy flugorjon a bal tenyerembe. Egy teljes percig nztem r mern, majd csettintettem.
Nem trtnt semmi.
Megint megprbltam, de most sem sikerlt. Mr hnapok ta ksrleteztem, de eredmnytelenl. Pedig olyan egyszernek tnt, ahogy Mr. Crepsley csinlta, mgsem voltam kpes utnozni.
Egybknt egszen jl kijttem Mr. Crepsleyvel. Nem is olyan rmes alak.
Nem voltunk ppen bartok, de elfogadtam tantmesteremnek, s mr nem utltam annyira, mint amikor flvmprr vltoztatott.
Zsebre vgtam a keresztet, s folytattam a vadszatot. Egy kidobott, cska mikrostben rakadtam egy flig hen dgltt macskra. is patknyra vadszott.
A csont s br macska fjt rm, s a nyakn felllt a szr. Elszr gy tettem, mintha htat fordtank neki, de aztn villmgyorsan visszafordultam, megragadtam a nyaknl fogva, s megcsavartam. Egy elfojtott nyikkanssal kiadta a prjt. Bedobtam a zskba, s indultam. Kvncsian vrtam, hogy mit fogott Evra.
Nem szerettem llatokat ldsni, de a vadszat benne volt a vremben. A macskkkal amgy sem rokonszenveztem.
Mellesleg a vrk mrgez a vmprokra. s nem elhanyagolhat, hogy a macskk is vadszok. Tapasztalatbl tudtam, hogy minl kevesebb a macska valahol, ott annl tbb a patkny.
Aznap este a tborban jra megprbltam a gondolat erejvel megmozdtani a keresztet. A nappali munkimmal mr vgeztem, az elads kezdetig meg jcskn volt agyontni val idm.
Hvs november vgi este volt. Mg nem esett le a h, de vastag hfelhk gylekeztek. A sznes kalzltzkemben fesztettem: vilgoszld ing, sttlila nadrg, arany s kk zubbony, a derekamon piros selyemsl, a fejemen barna, tollas kalpag, a lbamon pedig ell felkunkorod, puha cip.
Kerestem egy flrees helyet a cirkuszi autktl s straktl tvolabb, a rgi malom oldalnl. Letettem magam el, egy farnkre a keresztet, nagy levegt vettem, ersen sszpontostottam r s arra, hogy hipp-hopp, teremjen ott a kinyjtott kezemben.
Nem ment.
Kzelebb hzdtam, annyira, hogy a kezem csak centimterekre volt a kereszttl.
– Megparancsolom, hogy mozdulj meg – mondtam, s csettintettem. – Megparancsolom, hogy mozdulj meg. – Csettints. – Mozdulj. – Csettints. – Mozdulj!
Az utols szt mr hangosan kiltottam, s mrgesen dobbantottam hozz a lbammal.
– Mit csinlsz? – krdezte a htam mgtt egy ismers hang.
Mr. Crepsley lpett el a sttbl.
– Semmit – feleltem, s megprbltam elrejteni a keresztet.
– Mi az ott? – krdezte. A szemn lttam, hogy mindent szrevett.
– Csak egy kereszt. Vadszat kzben talltam. – s odatartottam el.
– Mit csinltl vele? – nzett rm gyanakodva.
– Meg akartam mozdtani – feleltem, s arra gondoltam, eljtt a pillanat, hogy vgre kifaggassam titkos varzstudomnya fell. – Maga hogy csinlja?
Mr. Crepsley szja mosolyra hzdott, amitl a bal arcn vgighzd sebhely sszegyrdtt.
– Szval ez az, ami nem hagy nyugton – kuncogott.
Kinyjtotta az egyik kezt, s csettintett egyet, amitl pislognom kellett. Aztn mr csak azt lttam, hogy a kereszt az kezben van.
– Hogy csinlta? – krdeztem. – Csak a teljes rtk vmprok kpesek r?
– Mg egyszer megmutatom. De most nagyon jl figyelj!
Visszatette a keresztet a farnkre, htrbb lpett, s csettintett. A kereszt elbb eltnt, majd ott termett a tenyerben.
– Lttad?
– Mit? – nztem r zavartan.
– Mg egyszer, utoljra – mondta. – De most ne pislogj!
Ersen sszpontostottam a kis ezstkeresztre. Hallottam a csettintst s – mivel ezttal mindvgig tgra meresztettem a szemem – mintha egy alig szrevehet homlyos foltot lttam volna ugrani.
Amikor Mr. Crepsley fel fordultam, mr az egyik markbl a msikba doblta a keresztet.
– Kapisklod mr? – krdezte mosolyogva.
– gy rmlett, mintha... Olyan volt, mintha... – prbltam megfogalmazni sszehzott szemldkkel. Egyszer csak minden megvilgosodott. – Nem a keresztet mozgatta! – kiltottam izgatottan. – Maga mozdult rte!
Elgedett mosollyal nzett rm.
– Nem is vagy olyan ostoba, mint amilyennek ltszol – bkolt a tle megszokott gnyos modorban.
– Csinlja meg mg egyszer – krtem. Ezttal nem a keresztet – a vmprt figyeltem. Nem tudtam mindvgig nyomon kvetni a mozgst – tl gyors volt –, de amolyan pillanatfelvteleket elkaptam rla: elreszkken, felragadja a keresztet, majd visszaugrik.
– Ezek szerint nem is tud trgyakat mozgatni a gondolata erejvel? – lmlkodtam.
– Persze hogy nem – vlaszolta nevetve.
– Akkor mirt csettint?
– Hogy odavonzzam a tekintetet – vilgostott fel.
– Teht csak egy trkk – llaptottam meg. – Semmi kze a vmprsghoz.
– Ha ember volnk, nem tudnk ilyen gyorsan mozogni, de amgy tnyleg csak trkk – vonta meg a vllt. – Mieltt vmpr lettem, belekontrkodtam a bvszmestersgbe, s azta nem akarok kijnni a gyakorlatbl.
– n is meg tudnm tanulni? – kvncsiskodtam.
– Taln – felelte. – Ugyan te nem tudsz olyan gyorsan mozogni, mint n, de ha kellkppen a kezed gybe helyezed a trgyat, akkor meg tudnd csinlni. Szorgalmasan kell gyakorolnod – de ha ez a vgyad, megtanthatlak r.
– Mindig is szerettem volna bvsz lenni – shajtottam. – De vrjunk csak... – Eszembe jutott valami... korbban elfordult, hogy Mr. Crepsley bezrt ajtkat nyitott ki hasonl mdszerrel. – s mi a helyzet a zrakkal?
– Az ms. Tudod, mi az a statikus energia? – Kifejezstelen arcomat ltva tovbb krdezett: – Elfordult mr, hogy tbbszr vgighztl egy fst a hajadban, aztn odatartottad egy selyempaprdarabhoz?
– Persze! – vlaszoltam felcsillan szemmel. – Hozzragadt a papr!
– Na, ez a statikus energia – magyarzta. – Amikor egy vmpr suhan, ers statikus energia halmozdik fel benne. Megtanultam hasznostani ezt az energit. gy ki tudok nyitni mindenfle zrat, ahogy voltl keves megemlteni.
Elgondolkodtam a hallottakon.
– s a csettints?
– A megcsontosodott szoksokat nehz kiirtam – molygott a mesterem.
– A megcsontosodott vmprokat viszont knny! – mordult fel egy hang a htunk mgtt, s mire feleszmlhettem volna, valaki htulrl egy-egy borotvales pengt illesztett a nyakunkhoz!
A penge rintsre s a fenyeget hang hallatn megdermedtem, de Mr. Crepsley meg se rezzent. Szelden flretolta a kst, s a kezembe nyomta az ezstkeresztet.
– Gavner, Gavner, Gavner – shajtotta. – Fl mrfld tvolsgbl meghallom, hogy kzeledsz.
– Nem igaz! – felelte durcsan a hang, s levette a kst a torkomrl. – Nem hallhattad.
– Mg hogy nem? A vilgon senki nem szuszog olyan hangosan, mint te. Ezer kzl, bekttt szemmel is felismernlek.
– Vrj csak, Larten – morogta az idegen –, egy jszaka rajtad tk. Majd megltjuk, milyen frge leszel akkor!
– Azon az jszakn szgyenszemre nyugdjba fogok vonulni – kuncogott Mr. Crepsley.
Mr. Crepsley egy szemldkrndulssal rm nzett – lthatan jl szrakozott azon, hogy mg nem sikerlt teljesen magamhoz trnem az ijedtsgbl, jllehet mr rjttem, hogy az letnk nem forog veszlyben.
– Szgyelld magad, Gavner Purl – korholta az idegent Mr. Crepsley. – Megijesztetted a fit.
– gy ltszik, n csak erre vagyok j – morogta az idegen. – Gyerekeket s kis reg hlgyeket ijesztgetni.
Lassan megfordulva szembenztem a Gavner Purlnek nevezett fickval. Nem volt magas, de annl szlesebb: amolyan birkzalkat. Az arca mer sebhely s stt folt, s a szeme alatt fekete karikk. Rvidre nyrt barna haja volt, kznsges farmernadrgot s b, fehr zubbonyt viselt. Szlesen mosolyg szjban srga fogak csillogtak.
Csak ekkor pillantottam le az ujjbegyeire: a tz heg nyomban elrulta, hogy is vmpr. A legtbben ezen a mdon vlnak vmprr: az ujjvgek lgy hsn keresztl pumpljk beljk a vmprvrt.
– Darren, bemutatom Gavner Purlt, rgi, megbzhat, de kiss lomha mozgs bartomat. Gavner, Darren Shan – mutatott be egymsnak bennnket Mr. Crepsley.
– rlk, hogy megismertelek – mondta a vmpr, mikzben kezet rztunk. – Ugye, te nem hallottad, hogy jvk?
– Nem – feleltem szintn.
– Na, tessk! – kikotta bszkn Gavner. – Ltod?
– Gratullok – jegyezte meg fanyarul Mr. Crepsley. – ha valaha felkrnek r, hogy lopzz be egy vodba, gond nlkl megteheted.
– Ltom, az id nem tett kedvesebb – fintorgott Gavner. – ppolyan csps a nyelved, mint rgen. Hny ve is mr? Tizenngy? Tizent?
– Jv februrban lesz tizenht – vgta r Mr. Crepsley.
– Tizenht! – fttyentett Gavner. – Tbb, mint gondoltam. Tizenht ve, s ugyanolyan savany vagy, mint rgen. – Oldalba bktt. – Most is gy zsrtldik, ha fel kell kelni, mint egy mogorva vnasszony?
– Igen – kuncogtam.
– jflig sohasem tudtam egyetlen rtelmes szt se kihzni belle. Egyszer ngy teljes hnapig kzs koporsban kellett aludnom vele.
Megborzongott az emlktl.
– letem leghosszabb ngy hnapja volt.
– Egy koporsban aludtak? – krdeztem elkpedve.
– Muszj volt – vlaszolta. – Vadsztak rnk. ssze kellett tartanunk. De mg egyszer nem csinlnm vgig. Inkbb tegyenek ki a napra!
– Nem csak neked van okod panaszra – mordult fel Mr. Crepsley. – A horkolsodtl legszvesebben kimenekltem volna a napra. – A szja meg-megrndult, s ebbl tudtam: csak nehezen tudja megllni, hogy el ne mosolyodjk.
– Mirt vadsztak magukra? – krdeztem kvncsian.
– Nem rdekes – csattant fel Mr. Crepsley, mieltt Gavner szra nyithatta volna a szjt, s szrs pillantst vetett hajdani trsra.
Gavner megint vgott egy grimaszt.
– Majdnem hatvan ve volt, Larten – mondta. – Nem :udtam, hogy bizalmas kzlsnek minsl.
– A fit nem rdekli a mlt – kzlte Mr. Crepsley hatrozottan. (De mg mennyire, hogy rdekelt!) – Itt n vagyok a fnk, Gavner Purl, gyhogy lgy szves, tartsd tiszteletben az hajaimat.
– Nagykp vn denevr – morgott Gavner, de egy biccentssel megadta magt. – s te, Darren, mit csinlsz a Cirque du Freakben? – fordult hozzm.
– Alkalmi munkkat – feleltem. – Ennivalt szerzek a trpe npsgnek, segtek a fellpknek, hogy fel tudjanak kszlni a...
– A trpe npsg mg mindig egytt utazgat a cirkusszal? – vgott a szavamba Gavner.
– Tbben vannak, mint eddig brmikor – vlaszolta Mr. Crepsley. – Jelenleg hszan ksrnek bennnket.
A kt vmpr sokat tud pillantst vltott egymssal, de errl nem szltak tbbet. Gavner gondterhelt arcn sszecsomsodtak a hegek, s ebbl lttam, hogy nyugtalan.
– Hogy jssz ki a tbornokokkal? – rdekldtt Mr. Crepsley.
– A rgi, megszokott gyakorlat szerint – vlaszoka Gavner.
– Gavner vmprtbornok – fordult felm Mr. Crepsley. Ez felkeltette az rdekldsemet. Hallani mr hallottam a vmprtbornokokrl, de hogy kik vagy mik k, azt senki nem mondta el nekem.
– Bocsnat, de mi az, hogy vmprtbornok? – krdeztem. – Mit csinlnak?
– Szemmel tartjuk az ilyen gazfickkat, mint ez itt – bkte oldalba Gavner nevetve Mr. Crepsleyt. – Megnzzk, nem rosszalkodnak-e.
– A vmprtbornokok ellenrzik a vmprnemzetsg viselkedst – tette hozz Mr. Crepsley. – Biztostjk, hogy egyiknk se ldshessen rtatlanokat, illetve hogy ne hasznljuk gonosz clra a hatalmunkat.
– Hogy tudjk ezt elrni? – krdeztem.
– Ha tallnak olyan vmprt, aki gonossz vlt, azt meglik – jelentette ki Mr. Crepsley.
– . – Bmsz szemeket meresztettem Gavner Purlre. Nem ltszott gyilkosnak, msrszrl viszont ott dszelegtek azok a sebhelyek az arcn...
– Tbbnyire unalmas munka – jegyezte meg Gavner. – Sokkal inkbb hasonltok egy falusi rendrre, mint katonra. Sohasem szerettem a "vmprtbornokok" elnevezst. Tlsgosan nagykp.
– A tbornokok nemcsak a gonosz vmprokra csapnak le – jegyezte meg Mr. Crepsley. – Az ostoba vagy gyenge vmprok rncba szedse is az dolguk. – Felshajtott. – Szmtottam erre a ltogatsra. Vonuljunk vissza a stramba, Gavner, s beszljk meg ott ezt a dolgot.
– Szmtottl rm? – nzett r megrknydve Gavner.
– Vrhat volt, hogy a hr elbb-utbb ki fog szivrogni – felelte Mr. Crepsley. – Meg sem ksreltem elrejteni a fit, sem letagadni az igazsgot. Jegyezd meg, krlek: ezt fel fogom hasznlni a brsgi trgyalsomon, amikor majd felszltanak, hogy adjam el a vdekezsemet.
– Brsgi trgyals? Igazsg? A fi? – muldozott Gavner. Lenzett a kezemre, s szrevette az ujjaim hegyn a vmprjegyeket. Leesett az lla. – A fi vmpr? – rikoltotta.
– Persze – nzett r sszevont szemldkkel Mr. Crepsley. – De nyilvn te is tudtad.
– Semmit nem tudtam rla! – tiltakozott Gavner. Egyenesen a szemembe nzett, s ltszott rajta, hogy ersen sszpontost. – Gyenge benne a vr – mondta, mint aki hangosan gondolkodik. – Csak flvmpr.
– Termszetesen – szlt Mr. Crepsley. – Nem szoksunk teljes rtk vmprt csinlni az inasainkbl.
– Sem pedig inast csinlni gyerekekbl! – szlt ingerlten s a korbbinl tekintlyt parancsolbb hangon Gavner Purl. – Mi nem jutott az eszedbe? Mg hogy egy fi! s mikor trtnt? Mirt nem szltl rla senkinek?
– Hamarosan msfl ve lesz, hogy vrt adtam Darrennek – felelte Mr. Crepsley. – Hogy mirt tettem, az hossz histria. Hogy mirt nem szltam rla senkinek, arra egyszer a vlaszom: te vagy az els fajtnkbeli, akivel tallkoztam. Szndkomban llt magammal vinni a legkzelebbi haditancsba, de most, hogy sszefutottam egy tbornokkal, erre nem lesz szksg.
– Hogy a csudba ne lenne? – horkant fel Gavner.
– Mirt? – csodlkozott Mr. Crepsley. – El tudod brlni, hogy mit tettem, s magad is meghozhatod a dntst.
– Mg hogy n tlkezzem feletted? – kacagott Gavner. – Ksznm, nem. Majd a haditancs. Semmi szksgem r, hogy ilyesmibe ssem az orrom.
– Bocsnat – szltam ismt –, de mirl van sz? Mirt beszlnek tletrl? s egybknt is, mi az a haditancs?
– Majd elmondom ksbb – hrtotta el a krdseimet Mr. Crepsley, majd kvncsi tekintettel visszafordult Gavner fel. – Ha nem a fi miatt, akkor mirt jttl? A legutbbi tallkozsunkkor vilgosan megmondtam, nem akarom, hogy brrni kzm legyen a tbornokokhoz.
– Megmondtad – blogatott Gavner. – Taln csak azrt jttem, hogy elbeszlgessnk a rgi idkrl.
Mr. Crepsley cinikusan elvigyorodott.
– Miutn tizenht ven t a sorsomra hagytl? Ezt nem hiszem, Gavner.
A vmprtbornok halkan krkogott.
– A helyzet nyugtalant, Larten. A dolognak semmi kze a tbornokokhoz – tette hozz sietve. – Szemlyes termszet gy. Azrt jttem, mert gy rzem, van itt valami, amirl tudnod kellene. – Elhallgatott.
– Folytasd – srgette Mr. Crepsley.
Gavner rm nzett, s megkszrlte a torkt.
– Nincs kifogsom az ellen, hogy Darren jelenltben beszljek, de amikor az imnt a mltrl beszlgettnk, gy lttam, mintha meg akarnd kmlni t bizonyos dolgoktl. Lehet, hogy amit el kell mondanom, nem az flnek val.
– Darren – szlt nyomban Mr. Crepsley –, Gavner s n a szllsomon, ngyszemkzt folytatjuk a beszlgetst. Krlek, keresd meg Mr. Tallt, s szlj neki, hogy ma este nem tudok fellpni.
Nem voltam tl boldog – szerettem volna hallani, mi mondanivalja van Gavnernek: volt az els vmpr, akit Mr. Crepsleyn kvl megismertem –, de mesterem zord arckifejezsbl megrtettem, hogy dntse megmsthatatlan. Megfordultam, s mris indultam.
– Darren! – hvott vissza Mr. Crepsley. – Tudom, milyen kvncsi termszet vagy, ezrt figyelmeztetlek: ne prblj hallgatzni. Ha megteszed, nem sok jt vrhatsz tlem.
– Mit gondol, mi vagyok n? – csattantam fel. – gy bnik velem, mint egy...
– Darren! – szlt rm erlyesen. – Semmi hallgatzs!
– Rendben – blintottam mogorvn.
– Ne bsulj – szlt utnam Gavner Purl, ltva, milyen kedvetlenl ballagok el. – Mihelyt Larten htat fordt, mindent el fogok meslni neked!
Mr. Crepsley villml szemmel nzett r, mire a vmprtbornok nevetve emelte a magasba mindkt kezt.
– Csak trfltam!
|