A Vmpr Inasa
Chikanae 2006.08.23. 10:15
Ezttal egyenesen Mr. Tallhoz mentem, s mindent elmondtam neki R. V.-rl. figyelmesen vgighallgatott, majd azt mondta:
– Jl elbntl vele.
– Azt tettem, amit tennem kellett – vlaszoltam. – Nem vagyok bszke r. Nem szeretem bntalmazni vagy megflemlteni az embereket, de nem volt ms vlasztsom.
– Tulajdonkppen meg kellett volna lnd – mondta Mr. Tall. – Akkor semmit sem rthatna neknk.
– Nem vagyok gyilkos – jelentettem ki.
– Tudom – mondta shajtva. – n sem. Kr, hogy valamelyik trpe nem volt veled. k habozs nlkl kitekertk volna a nyakt.
– Mit gondol, mit tegynk? – krdeztem.
– Nem hinnm, hogy sok bajunk lesz vele – tprengett hangosan Mr. Tall. – Tlsgosan inba szllhatott a btorsga, hogysem egyenesen a rendrsghez fordulna. Ha mgs, akkor sem bizonythat rd semmt. Csak felesleges bonyodalmat okozna, de mivel a mltban mr rengeteg gynk volt a trvny kpviselivel, megbirkznnk a helyzettel.
Az egszsggyisektl mr jobban flek. Megtehetjk, hogy felkerekednk, s meglgunk ellk, de ha egyszer a tisztiorvosi szolglat emberei megreztk a szagodat, akkor nem nyugszanak addig, mg le nem csapnak rd.
Holnap elmegynk – dnttte el a dolgot. – Ma este mg fellpnk, mert ki nem llhatom, ha az utols pillanatban le kell mondani egy eladst. Legkorbban hajnalra rhet ide az egszsggyi felgyel, neknk teht addigra fel kell szednnk a storfnkat.
– Nem haragszik rm? – krdeztem.
– Nem – felelte. – Nem ez az els alkalom, hogy sszetkzsbe kerlnk a kznsggel. Nem a te hibd.
Segtettem Mr. Tallnak kihirdetni a tborban, hogy elmegynk innen. Mindenki termszetesnek vette a dolgot. A legtbben mg rltek is, hogy szltam; gyakran mindssze egy vagy kt rval az induls eltt rteslnek a tborbontsrl.
gy ht egy jabb munkval teli nap kvetkezett szmomra. Nem csak a msor elksztsben, hanem az indulshoz val felkszlsben is segtenem kellett az embereknek. Felajnlottam Trusknak, hogy segtek sszepakolni a holmijait, de mire odartem, a stra mr res volt. Csak kacsintott, amikor megkrdeztem, hogy tudott ilyen szlsebesen sszecsomagolni.
Amikor flbredt, Mr. Crepsleynek is elmondtam, hogy reggel tovbbindulunk. Nem ltszott meglepettnek.
– Elg sokig voltunk mr itt – jegyezte meg.
Megkrtem, hogy az esti msorbl hagyjon ki, mert nem rzem magam jl.
– Korn le kell fekdnm – mondtam –, hogy jl kialudhassam magam.
– Nem rsz vele semmit – figyelmeztetett Mr. Crepsley. – Csak egyetlen dolog van, amitl jobban reznd magad, hogy mi, azt te is tudod.
Eljtt az este, kzeledett a msorkezds ideje. Megint rengetegen gyltek ssze. Az utakat minden irnyban autk sokasga torlaszolta el. A cirkuszban nagy volt a nyzsgs: ki a fellpsre kszlt, ki a kznsget ltette le, ki pedig a mr ismert trgyakat nistotta. Csak ketten viselkedtek gy, mint akiknek semmi dolga: n s Evra, aki a beteg kgyja miatt ma este nem lpett fel. Pr percre magra hagyta, hogy lthassa a msorkezdst. A sznpad egyik oldaln lltunk, mikzben Mr. Tall a labdt gurtotta, s a farkasembert mutatta be.
Az els sznetig ott csorogtunk, aztn kitnferegtnk, s a csillagokat bmultuk az gen.
– Hinyozni fog ez a hely – mondta Evra. – Megszerettem ezt a vidket. Egy vrosban nem lehet ilyen jl ltni a csillagokat.
– Nem is tudtam, hogy ennyire rdekel a csillagszat – mondtam erre.
– Nem errl van sz – felelte –, csak szvesen bmulom ket.
Egy id utn szdlni kezdtem, ezrt le kellett lnm.
– Nem vagy valami jl, igaz? – nzett rm Evra.
– Voltam mr jobban is – mosolyodtam el halvnyan.
– Mg most sem iszol embervrt?
Megrztam a fejem. Evra lelt mellm.
– Sohasem rultad el, hogy tulajdonkppen mirt is nem akarod meginni – mondta. – Nem lehet annyira ms, mint az llatvr...
– Nem tudom – vlaszoltam. – s nem is akarom kiderteni. – Kis sznet utn gy folytattam: – Flek, hogy ha embervrt iszom, gonossz vlok. Mr. Crepsley azt lltja, hogy a vmprok nem rosszak, de szerintem azok. Azt hiszem, az, aki gy nz az emberekre, mintha llatok volnnak, nem lehet ms, mint gonosz.
– De ha ez tart letben...
– Ez csak a kezdet lenne – mondtam. – Azt mondanm magamnak, hogy azrt csinlom, hogy letben maradjak. Megeskdnk, hogy sohasem iszom tbbet, mint amennyire szksgem van. De mi lesz, ha nem tudok meglljt parancsolni magamnak? Ahogy egyre idsebb s nagyobb lennk, mind tbbre lenne szksgem. s ha nem tudnk uralkodni a szomjsgomon? s ha meglnk valakit?
– Nem hiszem, hogy kpes lennl r – rzta meg a fejt Evra. – Te nem vagy gonosz, Darren. Nem hiszem, hogy az, aki j, tudna gonoszsgokat mvelni. Amg gy bnsz az emberi vrrel, mint valami orvossggal, nem lesz semmi baj.
– Lehet – mondtam, de nem hittem el. – Mindenesetre pillanatnyilag jl vagyok gy. Egy-kt napig mg nem kell vgs elhatrozsra jutnom.
– Inkbb meghalnl, de nem iszol? – krdezte Evra.
– Nem tudom – vallottam be becsletesen.
– Ha meghalsz, hinyozni fogsz nekem – mondta szomoran.
– Ht, taln nem fajulnak idig a dolgok – mondtam nmi nyugtalansggal. – Taln addik valami ms megolds, hogy letben maradjak; taln csak Mr. Crepsley nem akarja elrulni, amg mr nem lesz ms vlasztsa.
Evra morgott valamit. ugyanolyan jl tudta, mint n, hogy nincs ms megolds.
– Megyek, megnzem a kgymat – mondta. – Jssz te is? Elldglnk mg odabent egy darabig?
– Nem – vlaszoltam. – Jobb, ha lefekszem. Holnap korn kelnk, s nagyon kimerlt vagyok.
J jszakt kvntunk egymsnak, s azzal elvltunk. Nem indultam egyenesen Mr. Crepsley stra fel; a tborban stlgattam, mikzben az Evrval folytatott beszlgetsnkn gondolkodtam, s azon, hogy milyen rzs lesz meghalni. Egyszer mr "meghaltam", el is temettek, de ez nem volt ugyanaz. Ha igazbl meghalnk, akkor egyszer s mindenkorra halott lennk. Vge szakadna az letemnek, a testem porr vlna, s aztn...
Flnztem a csillagokra. Oda mennk csakugyan? A vilgegyetem tloldalra? A vmprok Paradicsomba?
Gytrelmes pillanat volt. Amg otthon ltem, nemigen gondoltam a hallra; gy vltem, csak az reg emberek halnak meg. s most itt voltam n, jformn szemtl szemben a halllal. Brcsak valaki ms dnthetne helyettem! Nekem az iskola miatt kellene idegeskedtem, meg hogy bekerlk-e a helyi futballcsapatba, nem pedig azon trni a fejemet, hogy igyak-e embervrt, vagy inkbb trdjek bele, hogy meghalok. Ez nem tisztessges dolog. Tl fiatal vagyok. Nem lenne szabad, hogy...
Lttam, hogy egy rny surran el az egyik kzeli stor eltt, de nem sokat trdtem vele. Csak akkor lettem kivncsi, hogy ki lehet az, amikor egy les csattanst hallotam. Senkinek sincs itt semmi keresnivalja. A msorban rszt vevk mind a nagystorban voltak. Taln a nztrrl jtt ki valaki?
gy dntttem, utnajrok a dolognak.
Arrafel vettem az irnyt, amerre az rny ment. Stt volt az jszaka, ezrt nhny fordul utn elvesztettem a nyomt. Mr azon voltam, hogy nem kvetem tovbb, amikor egy jabb les csattanst hallottam, ezttal kzelebbrl.
Egy villmgyors krbepillants utn meggyzdtem arrl, hogy hol vagyok, s rgtn tudtam, honnan jnnek a klns hangok: a farkasember ketrectl!
Egy mly llegzetvtellel lecsillaptottam felzaklatott idegeimet, s amilyen gyorsan csak tudtam, siettem, hogy megnzzem, mi trtnik ott.
A nedves f meghajolt a lpteim alatt, gy nem csaptam zajt. Amikor a farkasember ketrechez legkzelebb es lakkocsihoz rtem, meglltam, s hallgatztam.
Halk csrgst hallottam, mint amikor enyhn megrznak valami slyos lncot.
Kilptem a kocsi takarsbl.
A farkasember ketrectl jobbra s balra halvny fnyek gtek, gy mindent lttam a legaprbb rszletekig. Ide gurtottk vissza a jelenete utn, mint minden jjel.
Egy nagy darab hs volt a ketrecben, amit rendszerint a msor utn fogyasztott el. Most azonban rintetlen volt. Ma jjel valami msra sszpontostotta a figyelmt. Termetes frfi llt a ketrece eltt. Egy jkora fogval mr elvgta az ajtn lv vaslnc nhny szemt. pp a lncot prblta kibogozni, nem sok sikerrel. Halkan szitkozdva emelte a fogt, hogy mg egy szemet tvgjon.
– Mit csinl itt? – kiltottam.
A frfi ijedtben ugrott egyet, eldobta a fogt, s megprdlt.
R. V. volt az, ahogy sejtettem.
Elszr bntudatosnak s ijedtnek mutatkozott, de amikor ltta, hogy egyedl vagyok, visszatrt az nbizalma.
– Ne gyere kzelebb! – szlt fenyegeten.
– Mit csinlsz itt? – ismteltem meg a krdsemet.
– Kiszabadtom ezt a szerencstlen teremtst – mondta. – Mg egy vadllatot sem tartank ilyen ketrecben. Embertelensg. Kiengedem. Telefonltam a rendrsgre – reggel kijnnek –, de gy dntttem, addig is megteszem, ami tlem telik.
– Nem teheted – mondtam leveg utn kapkodva. – Megrltl? Ez egy vadllat! Ha kiengeded, t kilomteres krzetben mindent elpusztt!
– Mondod te – vigyorgott csfondrosan R. V. – Csakhogy n nem hiszek neked. n azt tapasztaltam, hogy az llatok aszerint viselkednek, ahogyan bnnak velk. Ha fenevadakknt kezelik ket, akkor gy is fognak viselkedni. Ha viszont tisztelettel, szeretettel s embersggel vannak irntuk...
– Nem tudod, mit mvelsz – vgtam a szavba. – A farkasember nem olyan, mint a tbbi llat. Gyere el onnan, mieltt valami nagy bajt csinlsz. Beszljk meg ezt a dolgot. Htha...
– Nem! – rikoltotta. – Elegem van a sok beszdbl!
Azzal visszafordult a lnchoz, s megint azzal kezdett viaskodni. Benylt a ketrecbe, gy rngatta ki a rcsok kztt a legvastagabb lncszemeket. A farkasember nmn figyelte.
– Hagyd abba, R. V.! – kiltottam, s odarohantam, hogy megakadlyozzam az ajt kinyitsban. Megragadtam a vllt, s megprbltam elhzni onnan, de nem volt elg erm hozz. Nhnyszor a bordi kz klztem, de erre csak felmordult, s kettztt ervel folytatta a tnykedst.
El akartam kapni a lnccal foglalatoskod kezt, de a rcstl nem frtem hozz.
– Hagyj bkn! – vlttte R. V. Rm nzett, gy jl lttam tbolyult tekintett. – Nem tudsz meglltani! – rikcsolta. – Nem akadlyozol meg abban, hogy teljestsem a ktelessgemet. Kiszabadtom embertelensgetek ldozatt. Igazsgot szolgkatok neki. Senki sem tarthatja bezrva! Megmutatom...
Hirtelen flbehagyta bombasztikus sznoklatt. Az arca halottspadtt vlt, testn remegs futott t, majd mozdulatlann merevedett.
gy hallottam, mintha valaki ropogtatna, rgcslna, csmcsogna s tpdesne, s amikor benztem a ketrecbe, lttam, hogy a farkasember mozgsba lendlt.
Mialatt egymssal vitztunk, elreszkkent a ketrecben, megragadta R. V. mindkt karjt, begymszlte szjba, s mindkettt leharapta knykig!
R. V. eleinte szlni sem brt. Dbbenettl sokkos llapotban tmolygott el a rcstl. Flemelte megrvidlt karjait, s nzte, amint a vr temesen folyik ki roncsolt knykcsonkjaibl.
Megprbltam kirntani kt alkarjt a farkasember szjbl – ha sikerl, vissza lehetett volna forrasztani –, de gyorsabb volt nlam: htraugrott, s enni kezdte. Msodpercek alatt teljesen sztroncsolta, gyhogy tudtam, mr nem hasznlhatk.
– Hol a kezem? – krdezte R. V.
Figyelmemet ismt a szakllas ember fel fordtottam. Arcn klns kifejezssel meredt a csonkokra, melyek a karjbl maradtak – mg nem rezte a hamarosan belhast fjdalmat.
– Hol a kezem? – krdezte jra. – Eltntek. Egy perce mg itt voltak. Honnan jn ez a rengeteg vr? Mirt ltom a sajt csontomat? Hol a kezem? – vlttte torka szakadtbl.
– Gyere velem – lptem hozz kzelebb. – El kell ltnunk a sebed, mieltt elvrzel.
– Ne kzelts hozzm! – ordtotta. Mr emelte volna a karjt, hogy ellkjn magtl, de eszbe jutott, hogy nincs tbb keze. – Te vagy a hibs! – vlttte. – Te tetted ezt velem!
– Nem, R. V., a farkasember volt – mondtam, de meg se hallotta.
– A te hibd! – hajtogatta. – Elvetted a kezemet. Gonosz kis szrnyeteg vagy, elloptad a kezemet! A kezem! Jaj, a kezem!
Megint rkezdte a jajveszkelst. Nyjtottam fel a kezem, de flrelktt, megfordult s rohanni kezdett. Sikoltozva, torkaszakadtbl vltve, vrztatta karcsonkjait a feje fl emelve rohant vgig a tboron, s vgl eltnt az jszaka sttjben.
Utna akartam rohanni, de fltem, hogy rm tmad. Elindultam, hogy megkeressem Mr. Crepsleyt s Mr. Tallt – k tudni fogjk, mit tegynk –, de a htam mgtt felhangz nyugtalant morduls fibeszaktotta a mozdulatomat.
Lassan megfordultam. A farkasember ott llt a ketrec ajtajban, amely trva-nyitva volt! Valahogy elmozdtotta az utols lncszemet, s kiszabadult!
Mozdulatlann merevedve lltam szemben a gonoszul vigyorg fenevaddal, melynek hossz, les fogai csillogtak a rjuk es halvny fnyben. Elszr jobbra, majd balra nzett, aztn kinyjtotta a kezt, ktoldalt megragadta a rcsot, elregrnyedt, s megfesztette a lbt.
Elrugaszkodott. Egyenesen felm vette az irnyt!
Becsuktam a szemem, s vrtam a vget.
Hallottam s reztem, hogy tlem alig egy mterre dobbant le a fldre. Belekezdtem a bcsimmba.
De ekkor elzgott a fejem fltt, s ebbl rjttem, hogy szablyosan tugrott. Kt szrny msodpercig vrtam, hogy mikor mlyeszti a fogt a tarkmba s harapja le a fejemet.
De nem tette.
Zavartan pislogva megfordultam. Egyre tvolodott tlem! Megpillantottam egy alakot, amely llekszakadva, a lakkocsikat kerlgetve rohant eltte, s rjttem, hogy a farkasember valaki mst vett ldzbe. Az zesebb falat remnyben hagyott fakpnl engem. Nhny botladoz lpst tettem a tvolod farkasember fel, majd mosolyogva hlt adtam az isteneknek. Fel sem fogtam, mennyire kzel jrtam a hallhoz. Amikor felugrott a levegbe, biztos voltam...
A lbam beletkztt valamibe. Meglltam. Lenztem a fldre, s megpillantottam egy htizskot. Biztosan az ejtette el, akit a farkasember ldzbe vett. Most elszr gondoltam arra, vajon ki utn rohanhatott a szrny. Flemeltem a htizskot. Az a fajta volt, amit flvllra akasztva szoktak hordani. Kvlrl kitapogatva ruhanem lehetett benne. Ahogy megfordtottam, egy kis manyag doboz esett ki belle. Flvettem, lepattintottam a tetejt, s valami that illat csapta meg az orromat... ecetes hagyma!
Elllt a szvversem. Dhdten kotorszni kezdtem a zskban, htha rakadok egy nvre, s kzben egyre azon imdkoztam, hogy az ecetes hagyma ne jelentse azt, amitl fltem. Imm nem nyert meghallgatst. A kzrs, melyet megtalltam, gyerek mve volt.
"Ez a htizsk Sam Grest tulajdona", s alatta a lakscme. 'El a kezekkel!" – gy szlt a figyelmeztets, ami – tekintve hogy mi trtnt egy-kt perce R. V.-vel – gy hatott, mint valami csfolds. De nem volt idm nevetni e stt trfn.
Sam! Valami oknl fogva ideszktt ma jjel – taln titokban kereket akart oldani a cirkusszal –, s nyilvn megltott, s a nyomomba szegdtt. Sam volt az, akit a farkasember mlyen l, apr szeme megpillantott a htam mgtt. Sam volt az, aki, hogy mentse az lett, ott rohant a lakkocsik kztt.
A farkasember Samet vette ldzbe!
Nem kellett volna egymagamban kvetnem ket. Segtsgrt kellett volna futnom. rltsg volt, hogy egyedl rohantam bele a stt jszakba.
Igen m, de a farkasember Samet ldzte. Samet, aki csatlakozni akart a cirkuszhoz. Samet, aki arra krt, hogy legyek a vrtestvre. Az rtalmatlan, bartsgos, bbeszd Samet. Azt a fit, aki megmentette az letemet.
Nem gondoltam a sajt biztonsgommal. Sam bajban volt, s nem volt id msok segtsgt krni. A hallomat is jelenthette volna, de akkor is utnuk kellett mennem, hogy legalbb megprbljam megmenteni a bartomat. Tartoztam neki ezzel.
Egykettre kijutottam a tborbl. A felhk sztoszlottak a fejem fltt, s lttam, amint a farkasember eltnik a fk kztt. Utnairamodtam, amilyen gyorsan csak tudtam.
Valamivel ksbb hallottam az ordtst, amit j jelnek vettem: ezek szerint mg mindig csak ldzi Samet. Ha mr elkapta volna, az evs annyira lefoglaln, hogy nem tudna ordtani. – Nem rtettem, hogyhogy mg nem kapta el. Habr mg nem lttam nylt terepen futni, biztos voltam benne, hogy gyorsabb, mint Sam. Taln csak jtszik vele, incselkedik, mieltt rvetn magt, hogy meglje.
Jl ki lehetett venni lbnyomaikat a nyirkos jszakai fldn, de a hangjuk alapjn is kpes lettem volna kvetni ket. Nehz dolog nmn rohanni egy erdben, klnsen jszaka.
Perceken t futottunk gy, Sam s a farkasember messze elttem, szmomra lthatatlanul, n pedig a nyomukban. A lbam kezdett fradni, de tovbb knyszertettem magam.
Arra gondoltam, vajon mit fogok csinlni, ha utolrem ket. Semmi eslyem nem volt r, hogy tisztessges kzdelemben legyzhetem a farkasembert. Taln egy bottal vagy ilyesmivel fejbe tudnm csapni, de ez sem tnt valsznnek. Gyors s ers volt, s radsul mr megrezte az embervr zt. Szinte biztos, hogy nem lehet meglltani.
A legtbb, amiben remnykedhetek, hogy kzjk vetem magam. Ha felknlkozom Sam helyett, taln engem tert le, s megmeneklhet.
Nem bntam volna, ha meghalhatnk Samrt. Egy bartomrt mr fladtam az embersgemet; nem jelentett sokkal nagyobb krst, hogy odaadjam az letemet egy msikrt.
Egybknt pedig, gy, ha meghalok is, j gyrt halok meg. Tbb nem kell azon gytrdnm: vagy megiszom az embervrt, vagy hen halok. Harc kzben lelhetnm hallomat. Pr perc mlva kijutottam egy tisztsra, s mr tudtam, hov "vezetett" bennnket Sam: a rgi, elhagyott vastllomsra. Ez arra vallott, hogy nem vesztette el a fejt. Ennl jobb helyre ugyanis nem jhetett volna: itt rengeteg bvhelyet, s kzelharc esetn szmtalan kzifegyvert – fm- s vegdarabot – lehetett tallni. Mg az is elfordulhat, hogy egyiknknek sem kell meghalni – taln van r esly, hogy megnyerjk ezt a csatt.
Lttam, hogy a farkasember megll az lloms kzepn, s beleszimatol a levegbe. Ismt felvlttt, de gy, hogy borsdzott tle a htam, s elinduit az egyik rozsds vagon fel. Amilyen halkan csak tudtam, a vagon hta mg kerltem, s fleltem. Nem hallottam semmit. Flegyenesedtem, s benztem a vagon egyik ablakn: semmi. jra lehajoltam, s elosontam a harmadik vonatablakig. De amikor benztem rajta, ott sem lttam semmit. Flhzdzkodtam, hogy bekukucskljak a kvetkez ablakon, s lttam, hogy egy fmrd kzeledik nagy sebessggel az arcomhoz.
– Sam, ne! n vagyok! – sziszegtem, visszahuppanva a fldre. Egy pillanatig csend volt, aztn Sam arca jelent meg a vonatablakban.
– Darren? – krdezte. – Mit keresel itt?
– Tged kvettelek – feleltem.
– Azt hittem, te vagy a farkasember. Meg akartalak lni.
– Majdnem sikerlt.
– Ne haragudj.
– Az Isten szerelmre, Sam, ne vesztegesd az idt bocsnatkrsekre – szltam r ingerlten. – risi veszlyben vagyunk. Ki kell tallnunk valamit. Gyere ki onnan gyorsan.
Ellpett az ablaktl. Halk csoszogs hallatszott, aztn megjelent a kocsi ajtajban. Krlkmlelt, nincs-e a kzelben a farkasember, majd leugrott, s odasurrant hozzm.
– Hol van? – krdezte.
– Nem tudom – sgtam vissza. – De valahol itt, a kzelben. Lttam, hogy errefel tart.
– Taln msik zskmnya akadt – remnykedett Sam. – Birka vagy tehn.
– Nem tartom valsznnek – morogtam. – Nem azrt loholt ennyit, hogy a vgn kieressze a karma kzl a zskmnyt.
Egszen kzel hzdtunk egymshoz; Sam a jobb oldalt tartotta szemmel, n a balt.
reztem, hogy minden zben reszket, s biztos voltam benne, hogy is ugyanezt rzi rajtam. Percekig nmn figyeltnk, csak szapora llegzetnk trte meg a csendet.
– Mit csinljunk? – krdezte.
– Nem tudom – vlaszoltam. – Nincs valami tleted?
– Van nhny – felelte. – Becsalhatnnk az rhzba. Taln lezuhanna a korhadt padldeszkk kztt, s akkor odalent csapdba ejthetnnk.
– Taln – mondtam. – De mi van akkor, ha mi is lezuhanunk? Az lenne szmunkra az igazi csapda! Akkor vetn rnk magt, s falna fl bennnket, amikor csak akarna.
– s mit szlsz a szarufkhoz? – krdezte Sam. – Kimszhatnnk az egyik gerenda kzepre, s a htunkat egymsnak vetve megkapaszkodnnk ott. Magunkkal vinnnk valami bunksbotot, s letnnk vele, ha meg akarna tmadni. Oda fl csak egyetlen ton jhetne utnunk.
– s elbb-utbb biztosan jn valaki a Cirque du Freakbl – mondtam, tgondolva a helyzetnket. – De mi van, ha gy dnt, hogy az egyik oldalon kettroppantja a gerendt?
– J mlyen beptettk ket a falba – vlaszolta Sam. – Nem hinnm, hogy puszta kzzel el tudja trni ket.
– Elbrn egy gerenda mindhrmunk slyt? – faggattam tovbb.
– Nem tudom – vallotta be Sam. – De ha abbl a magassgbl lezuhannnk, legalbb hamar vge lenne az egsznek. Ki tudja: mg olyan szerencsnk is lehet, hogy resnk a farkasemberre. felfogn az tkzst, s ekzben szrnyethalna.
– Tl sok rajzfilmet nztl – nevettem el magam fradtan. – De tletnek nem rossz. Jobbat n sem tudnk kitallni. Mg egy gerendn sem lesz knny kivdeni a tmadst, de mindenesetre megneheztjk a dolgt.
– Szerinted mennyi id mlva rnek ide a cirkuszbl? – krdezte Sam.
– Attl fgg, mikor jnnek r, hogy mi trtnt – feleltem. – Ha szerencsnk van, meghallottk az vltst, s pr percen bell itt lesznek. Amgy meg kell vrnunk a msor vgt, ami mg egy ra, vagy annl is tbb.
– Van fegyvered?
– Nincs – vlaszoltam. – Nem volt idm r, hogy flkapjak valamit.
tadott egy rvid vasrudat.
– Tessk – mondta. – Nem tl j, de tbb a semminl.
– Semmi jel a farkasemberrl? – krdeztem.
– Semmi – felelte. – Mg semmi.
– El kne indulnunk, mieltt megrkezik – javasoltam, majd rvid sznet utn megkrdeztem: – De hogy jutunk el az rhzig? Elg messze van, s a farkasember akrhol elrejtzhetett az t mentn.
– Futunk, ahogy csak brunk, s kzben remnykednk, hogy sikerlni fog – hangzott Sam vlasza.
– Kln megynk? – rdekldtem.
– Inkbb ne – felelte. – Szerintem jobb, ha egytt vagyunk.
– Szerintem is. Felkszltl?
– Adj mg pr msodpercet – krte.
Nztem, ahogy a levegt veszi. Az arca fehr volt, a ruhjt megszaggatta s sszepiszkolta a vad rohans az erdn t, de ltszott rajta, hogy kszen ll a dologra. Kemny kis fick volt.
– Mirt jttl vissza ma jjel, Sam? – krdeztem halkan.
– Hogy csatlakozzam a Cirque du Freakhez – vlaszolta.
– Mindazok utn, amiket elmondtam neked?
– gy dntttem, hogy megkockztatom – felelte. – gy gondolom, a bartom vagy. Az embernek ki kell tartania a bartja mellett, nem? Amikor az els ijedtsgembl magamhoz trtem, a trtnet, amit elmondtl magadrl, mg elszntabb tett, hogy csatlakozzam hozztok. gy taln tudok neked segteni. Olvastam knyveket a szemlyisgzavarokrl. Lehet, hogy meg tudnlak gygytani.
Nem tehettem rla, muszj volt vigyorognom.
– Idita vagy, Sam Grest – mondtam.
– Tudom – felelte mosolyogva. – Te is. Ezrt illnk ssze ilyen jl.
– Ha ezt p brrel megsszuk, szabadon kznk llhatsz – mondtam. – s nem kell flned attl, hogy megeszlek: csak azrt mesltem, hogy elriasszalak.
– Komolyan?
– Komolyan.
– H! – s megtrlte a homlokt. – Vgre megnyugodhatok.
– Majd ha megmenekltnk a farkasembertl – blogattam. – Akkor ht felkszltl?
– Ksz vagyok. – Feljebb rntotta a nadrgjt, s felkszlt a futshoz. – Hromra – mondta.
– Rendben – feleltem.
– Egy – kezdte.
Belltunk arccal az rhz fel.
– Kett.
Rajtllsba helyezkedtnk.
– H...
Mieltt kimondhatta volna, kt szrs kz nylt ki a vagon all, ahol – csak most jttem r, amikor mr ks volt – a farkasember rejtzkdtt. Az ujjak rkulcsoldtak Sam als lbszrra, megragadtk a bokjnl, s lerntottk a fldre!
Sam sikoltozni kezdett, amikor az ujjak rfondtak a bokjra. A zuhanstl egy pillanatra elhallgatott, de egy vagy kt msodperc mlva jra rkezdte. n trdre estem, elkaptam Sam karjt, s hzni kezdtem magam fel.
Lttam, hogy a farkasember ott fekszik a szrs hasn elnylva a vagon alatt, s vadul vicsorgat. lln lecsurgott a nyla.
Ersen magam fel rntottam Samet, de jtt vele a farkasember is; mikzben ide-oda kgyz testtel kibjt a kocsi all. Egy msodpercre sem engedett a szortsbl. Abbahagytam a hzst, s elengedtem Samet. Felkaptam a hossz vasrudat, melyet az imnt ejtett el, s flugorva tni kezdtem vele a farkasember kinyjtott karjait, aki dhsen felordtott.
Egyik szrs mancsval elengedte Samet, s felm sjtott. Kitrtem az ts ell, s rvgtam a Samet fog msik kezre. A fjdalomtl felvlttt, s ujjai elernyedtek.
– Fuss! – rikoltottam Samnek, s flrntottam a fldrl.
Egyms mellett rohantunk az rhz fel. Hallottam, hogy a farkasember kimszik a vagon all. Az elbb mg jtszott velnk, de most mr dhs volt. Tudtam, hogy teljes erbedobssal fog rnk tmadni. Ajtk vget rt. Semmi mdon nem rhettk el az rhz menedkt; fltig se rnk, s utol fog rni.
– Fuss... tovbb! – lihegtem, s megllva szembefordultam a mgttem lohol farkasemberrel.
Viselkedsem gy meglepte, hogy egyenesen belm rohant. Csupa szr teste izzadt volt, s slyos. Az tkzstl mindketten a fldre zuhantunk. Karunk s lbunk egymsba gabalyodott, de hamar kiszabadtottam magam, s tttem-vertem a rddal, ahol rtem. A farkasember dhdt ordtssal rcsapott a karomra. Ezttal sikerlt pp a vllzletem alatt eltallnia. Az ts ereje megbntotta a karomat, amely olyan rzkedenn vlt, mint egy darab fa. Kiesett belle a vasrd. Utnanyltam az p bal kezemmel. De a farkasember gyorsabb volt nlam. Flkapta s messzire elhajtotta a rudat, mely kongva rt fldet valahol a stt plyaudvaron. Gonoszul vigyorogva, lassan felllt. Kiolvastam a szembl, hogy ha tudna beszlni, valami ilyesmit mondana: – "Na, Darren Shan, most az enym vagy! Eleget szrakoztl, eleget jtszottl, pp ideje, hogy megljeiek!" Ktoldalt megragadott, s nagyra ttott szjjal felm hajolt, hogy leharapja a fejem. reztem bzs lelett, s srgs fogai kztt lttam az R. V. karjbl ottragadt hs- s ingfoszlnyokat. Mieltt sszecsaphatta volna az llkapcst, valami eltallta oldalt a fejt, s ettl egy pillanatra elvesztette az egyenslyt. Samet pillantottam meg a hta mgtt, kezben egy nehz farnkkel. Ismt lesjtott vele a farkasemberre, aki az tstl vgre elengedett.
– gy ltom, ez bevlik – rikokotta Sam, s harmadszor is odacsapott. – Gyernk! Ideje, hogy...
A szavait mr nem hallottam. Mert ahogy elindultam, a farkasember vaktban megldtotta az egyik klt, s egyenesen az arcomba tallt, amitl htratntorodtam. Mintha ezer darabra robbant volna szt a fejem. Vakt fnyeket, risi csillagokat lttam – aztn jultan lerogytam a fldre.
Amikor pr pillanattal vagy perccel ksbb magamhoz trtem – nem tudtam, mennyi id telhetett el –, baljs csend honolt a vastllomson. Nem hallottam se ft lpteket, se sikoltozst, se kzdelem zajt. Csak valami egyenletes csmcsogst, tlem nem messze, valamivel elrbb.
Nymm-nymm-nymm.
Lassan, nem trdve a fejemben lktet fjdalommal, felltem. Eltelt nhny msodperc, rmre a szemem jra hozzszokott a sttsghez. Amikor visszanyertem a ltsomat, reszmkem, hogy a farkasember htt bmulom. Ngykzlb llva hajolt valami fl. adta ki azokat a csmcsog hangokat. Az ts okozta kbultsg miatt idbe telt, mire rdbbentem, hogy nem valamit eszik... hanem valakit.
SAM!!
Minden fjdalmamat feledve felszkkentem, s odarohantam. De elg volt egy pillantst vetnem a farkasember eltt hever vres valamire, hogy megrtsem: elkstem.
– NEM! – sikoltottam, s p kezemmel sz nlkl tni kezdtem a farkasembert.
Az felmordult, s ellktt magtl. n azonban visszaugrottam, s mr nemcsak tttem, hanem rugdostam is. Morogva prblt flrelkni, de nem hagytam magam: nekiestem a hajnak meg a flnek, s rngattam, cibltam veszettl.
Felvlttt, s vgre flemelte a fejt. Vrs volt a szja: ijeszten sttvrs, s tele volt zsigerekkel, vrrel, hs- s csontdarabokkal.
Rm ugrott, letepert a fldre, s egyik hossz, szrs karjval valsggal odaszgezett. Htraszegte a fejt, s hosszan vontott az jszakai gboltra. Aztn egy rdgi vicsorgssal a torkomnak ugrott, hogy egyetlen villmgyors harapssal vgezzen velem.
|