A Vmpr Inasa
Chikanae 2006.08.23. 10:12
A tbor egsz dlutn gy nzett ki, mint egy nyzsg hangyaboly. Sokan dolgoztak pldul a nagystor fellltsn. Ezt most lttam elszr. Amikor elkszlt, tiszteletet parancsol ltvny volt: magas, kerek s piros, s krs-krl a fellpk kpei dsztettk.
Evrval egytt kivettk a rsznket a munkbl: bevertk a storcvekeket a fldbe, elrendeztk bent a szkeket, fellltottuk a sznpadot, elksztettk a fellp mvszek kellkeit (konzervdobozokat, szgeket s csavarokat kellett keresnnk, hogy legyen mit ennie Ktgyomr Rhamusnak, segtennk kellett bevinni a storba a farkasember ketrect s hasonlk).
E nagyszabs hadmveletet hiheteden gyorsasggal hajtottuk vgre. A tbor minden lakja tudta, hol a helye, s hogy mit vrnak el tle, s soha semmifle riadalom nem tmadt a dolgok kimenetelt illeten. Mindenki egy csapat tagjaknt vgezte a maga feladatt, s a vgn minden szpen sszellt.
Sam kora dlutn bukkant fel a tborban. n magunk mellett akartam tartani, hogy kznl legyen, ha segtsg kell, de Evra azt mondta, csak tban lenne, ezrt elkldtk. Nagyon rosszul esett neki; rosszkedven elkullogott egy res konzervdobozt rugdosva. Megsajnltam, s ki is talltam rgtn, hogyan vidthatnm fl.
– Sam! Vrj egy kicsit! – kiltottam utna. – Mindjrt jvk – szltam oda Evrnak, s elrohantam Mr. Tall lakkocsijhoz.
pp csak egyet koppantottam az ajtajn, mris kinylt. Mr. Tall llt ott, s mieltt egy szt is szlhattam volna, odanyjtott kt belpjegyet a Cirque du Freak eladsra.
Elkpedve bmultam a jegyekre, majd Mr. Tallra.
– Honnan tudta...?
– Vannak mdszereim – felelte mosolyogva.
– Nincs pnzem – figyelmeztettem.
– Majd levonom a bredbl – vlaszolta.
– Hisz maga semmit sem fizet nekem – nztem r rtetlen arccal.
– Blcs dolog tlem – szaladt flig Mr. Tall szja. Kezembe nyomta a jegyeket, s mieltt megksznhettem volna, becsukta az orrom eltt az ajtt.
Visszasiettem Samhez, s tadtam neki a jegyeket.
– Mik ezek? – krdezte.
– Jegyek a ma esti msorra – feleltem. – Egy neked, egy pedig R. V.-nek.
– H, ez remek! – Sam gyorsan zsebre vgta, mintha attl flne, elfjja a szl, vagy kmforr vlnak. – Ksz, Darren.
– Szra sem rdemes – feleltem. – Csak az a bkken, hogy nagyon ksn, jjel tizenegykor kezddik, s hajnali egy eltt ritkn r vget. Menni fog?
– Persze – felelte Sam. – Majd ellgok. A mamm s a papm minden este fl tzkor fekszenek le. Mindketten kornkelk.
– Ha elkapnak, ne mondd meg nekik, hov msz – figyelmeztettem.
– Lakat lesz a szmon – grte, s futott, hogy megkeresse R. V.-t.
Ezutn egy gyors vacsort leszmtva meg sem lltunk msorkezdsig. Mialatt Evra oda volt, hogy ellssa a kgyjt, n gyertykat helyeztem el a cirkuszstorban. Volt mg t hatalmas csillr is, ngy a nztr, egy pedig a sznpad fltt, de azokat a trpk szereltk fl.
Mags – az egyik csinos lny, aki jtkot s dessget rult a sznetekben – megkrt, hogy segtsek neki a tlck elksztsben, gyhogy egy rn keresztl rakosgattam a cukor pkhlkat, ehet "veg"-figurkat s a farkasember szrcsomit. Volt egy jdonsg is, amit mg nem lttam: kis Vgtag Cormac-szobrocskk. Ha az ember letrt rluk egy darabkt, j darab ntt a helybe.
Megkrdeztem Magset, hogy mkdik, de nem tudta.
– Mr. Tall egyik tallmnya ez is – mondta. – Azok kzl, amiket itt ltsz, sokat maga kszt.
Leharaptam a modell fejt, aztn belekukucskltam a nyakba, hogy lssam, mi van benne, de addigra mr ki is ntt az j fej.
– Nem tartanak rkk – jegyezte meg Mags. – Nhny hnap mlva elrohadnak.
– Megmondod az embereknek, amikor megveszik? – krdeztem.
– Persze – felelte. – Mr. Tall szerint a vevknek tudniuk kell, hogy mit vsrolnak. Nem helyesli, ha tejtjk az embereket.
Mr. Crepsley fl rval a msorkezds eltt zent rtem. Amikor belptem, mr a fellpruhjban vrt.
– Fnyestsd ki Madame Octa ketrect – utastott –, aztn kefld ki az ltnydet, s mosakodj meg.
– Minek? – krdeztem.
– Jssz velem – felelte.
– gy rti, n is fellpek a szmban? – krdeztem felcsillan szemmel.
– Lesz egy kis szereped – vlaszolta. – Te hozod be a ketrecet, s te fogsz fuvolzni, amikor az a rsz jn, hogy Madame Octa hlt sz a szmra.
– Ezt Mr. Tall szokta csinlni, nem?
– szokta – blintott Mr. Crepsley –, de ma este kevs a szerepl, ezrt maga is sajt szmmal lp fel. Klnben is, hozzd jobban illik ez a szerep, mint hozz.
– Hogyhogy?
– Htborzongatbb a klsd – felelte. – A spadt arcoddal meg ezzel a szrny ltnnyel olyan vagy, mintha egy horrorfilmbl lptl volna ki.
Ez felrt egy kisebbfajta megrzkdtatssal. Sohasem gondoltam volna, hogy htborzongat a klsm. Megnztem magam egy tkrben, s lttam, hogy csakugyan ijeszten nzek ki. Mivel nem ittam embervrt, sokkal spadtabb voltam, mint kellett volna, a piszkos ltnyben pedig mg ksrtetiesebb ltvnyt nyjtottam. El is hatroztam, hogy reggel kertek magamnak valami ms ruht.
A msor pontban tizenegykor kezddtt. Nem szmtottam valami nagy tmegre – a pusztasg kells kzepn vertnk tbort, s nem sok idnk volt rtesteni az embereket az esti show-msorrl –, de a stor zsfolsig megtelt.
– Honnan jtt ez a sok ember? – krdeztem Evrtl sgva, mikzben Mr. Tallt figyeltk, aki ppen a farkasembert mutatta be.
– Mindenhonnan – felelte csendes, nyugodt hangon Evra. – Az emberek mindig megtudjk, ha valahol fellpnk. Egybknt pedig attl, hogy neknk csak ma szlt rla, Mr. Tall valsznleg azta tudja, amita letboroztunk itt, hogy ma este msort adunk.
A sznfalak mgl figyeltem az eladst, s mivel mr ismertem a szereplket s valsggal gy reztem, hogy egy nagy csald vagyunk, taln mg jobban lveztem, mint amikor elszr lttam.
A farkasember utn Kezes Hans kvetkezett, utna pedig Ktgyomr Rhamus. Ezutn jtt az els sznet, majd Mr. Tall jelent meg a sznpadon s mindentt – de gy, hogy sohasem lttuk mozogni, csak azt, hogy hol itt bukkan fl, s tnik el, hogy a kvetkez pillanatban egy egszen ms helyen bukkanjon fel. t Triska kvette, utna pedig nekem kellett sznre lpnem Mr. Crepsleyvel s Madame Octval.
A fnyek egszen elhalvnyultak, de vmprkpessgemnl fogva jl ki tudtam venni a tmegben Sam s R. V. arct. Dbbenten ismertek rm a sznpadon, s mindenki msnl hangosabban tapsoltak. Knytelen voltam elrejteni boldog mosolyomat: Mr. Crepsley meghagyta, hogy vgjak szerencstlen s komor kpet, hogy ezzel is hassak a kznsgre.
Flrelltam, mialatt Mr. Crepsley arrl szavalt, hogy milyen veszedelmes lny Madame Octa, majd kinyitottam a ketrece ajtajt, mikzben egy segd flvezetett egy kecskt a sznpadra.
Egy hangos, dhs kilts hallatszott, amikor Madame Octa meglte a kecskt... R. V.-tl szrmazott. Ekkor mr tudtam, hogy nem lett volna szabad meghvni t – elfelejtettem, mennyire odavan az llatokrt –, de tl ks volt, a meghvst mr nem lehetett visszavonni.
Kicsit ideges lettem, amikor eljtt a pillanat, hogy fuvolajtkommal irnytsam Madame Octt – reztem, hogy a storban minden tekintet rm szegezdik. Soha nem lptem mg fl ilyen sok ember eltt, s pr pillanatig attl fltem, hogy meg se brom mozdtani a szmat, vagy elfelejtem a dallamot. De mihelyt belefogtam, s gondolataimat kzlni kezdtem Madame Octval, rgtn belelendltem.
Mikzben a pk a hljt sztte Mr. Crepsley szja fltt, hirtelen belm vgott, hogy ha akarnm, most megszabadulhatnk tle.
Ha hagynm, hogy a pk megmarja.
Az tlet megrmtett. Azeltt is gondoltam r, hogy meglm, de ez sohasem volt komoly, s azta nem jutott eszembe, amita csatlakoztunk a cirkuszhoz. Most itt van: az lete a kezemben volt. Elg egy msodpercnyi "kihagys". Nyugodtan mondhatom, hogy baleset volt. Senki sem tudn rm bizonytani az ellenkezjt.
Nztem, hogyan mozog a pk ide-oda, fl-le, s hogyan csillan meg a csillr fnye a mregfogain. A gyertyk lngja csak gy ontotta a hsget. Dlt rlam a vertk. Eszembe jutott, mondhatnm azt is, hogy az izzadsgtl megcssztak az ujjaim.
A pk Mr. Crepsley szjn sztte a hljt. Avmpr kt keze az oldalnl, gyhogy meg se tudn lltani... elg lenne egy fals hang a fuvoln... egy rosszul eltallt hang, amely megszaktan a gondolatramlst kettnk kztt, s...
Nem tettem meg. Tkletesen s nagy biztonsggal jtszottam vgig a dallamot. Magam sem tudtam, mirt kmltem meg a vmpr lett. Taln mert Mr. Tall tudn, hogy n ltem meg. Taln mert szksgem volt Mr. Crepsleyre, hogy megtantsa, hogyan maradjak letben. Taln mert nem akartam gyilkoss vlni. Vagy taln – de csak taln – mert kezdtem megkedvelni a vmprt. Vgtre is behozott engem a cirkuszba, s fellptetett a sajt szmban. Ha nincs, Evrval s Sammel sem tallkoztam volna. Kedves volt hozzm, mr amennyire kedves tudott lenni.
Akrmi volt is az oka, nem engedtem, hogy Madame Octa meglje a gazdjt, s a szm vgn egytt hajoltunk meg, majd egytt mentnk le a sznpadrl.
– Eljtszottl a gondolattal, hogy meglsz – szlalt meg Mr. Crepsley, amikor a sznfalak mg rtnk.
– Hogy rti ezt? – jtszottam az ostobt.
– Tudod jl, hogy rtem – felelte. Kis sznet utn hozztette: – Nem sikerlt volna. A fellps eltt a mreg nagy rszt lefejtettem. Csak annyi mrge maradt, amennyi a kecske meglshez kellett.
– Ez valami prba volt? – nztem r jra feltmad gyllettel. – n meg azt hittem, hogy rendes hozzm! – kiltottam. – Pedig egsz id alatt csak vizsgztatott!
– Meg kellett tudnom – felelte hallosan komoly arccal. – Meg kellett tudnom, hogy szmthatok-e rd.
– Ht ide figyeljen – mordultam fel, s lbujjhegyre lltam, hogy a szemnk egy vonalba kerljn. – A nyavalys tesztje fabatkt sem r. Ezttal nem ltem meg, de ha mg egyszer az letben alkalmam nylik r, meg fogom tenni!
Dhmben kiviharzottam; mg ahhoz is tl feldlt voltam, hogy megnzzem Vgtag Cormac szmt, vagy megvrjam az elads vgt. gy reztem, elrultak, jllehet a lelkem mlyn tudtam, hogy amit mondott, nem volt butasg.
Mg msnap reggel is zaklatott voltam. Evra egyre krdezgette, mi bajom, de nem rultam el neki. Nem akartam, hogy tudja: arra gondoltam, meglm Mr. Crepsleyt.
Evra elmeslte, hogy az elads utn tallkozott Sammel s R. V.-vel.
– Samnek tetszett – mondta –, klnsen Vgtag Cormac. Bent kellett volna maradnod, hogy lsd Cormacot. Amikor pldul lefrszelte a lbt...
– Majd megnzem legkzelebb – vgtam kzbe. – Hogy fogadta R. V.?
– Nem volt tle tl boldog – felelte a homlokt rncolva Evra.
– A kecske miatt?
– Igen, de nem csak amiatt – hangzott Evra vlasza. – Mondtam neki, hogy a kecskt egy mszrostl vettk, gyhogy mindenkppen megltk volna. Leginkbb a farkasember, a kgy s Mr. Crepsley pkja zavartk t.
– Ht ezekkel meg mi baja volt? – nztem r rtetlenl.
– Attl tart, hogy nem bnunk jl velk. Kifogsolta, hogy ketrecben tartjuk ket. Megnyugtattam, hogy a pkot kivve nincsenek bezrva. Azt mondtam, hogy sznpadon kvl a farkasember olyan szeld, mint egy brny. s megmutattam neki a kgymat s azt is, hogyan alszunk egytt.
– Elhitte, amit a farkasemberrl mondtl? – tudakoltam.
– Azt hiszem, igen – felelte Evra –, mbr mg akkor is ltszott rajta, hogy gyanakszik, amikor elmentek. s nagyon, de nagyon rdekeltk a tpllkozsi szoksaik. Tudni akarta, hogy mivel s milyen gyakran etetjk ket, s hogy honnan szerezzk be az lelmet. R. V.-vel vigyznunk kell – okozhat mg gondokat neknk. Szerencsre egy vagy kt napon bell lelpnek, de addig is: f az vatossg!
Nyugodtan telt a napunk. Sam csak ks dlutn jelent meg, s egyiknknek sem volt kedve jtszani. Bors nap volt, s mindnyjan kicsit nyomott hangulatban voltunk. Sam mindssze fl rt maradt, aztn ismt hazagetett.
Rviddel napnyugta utn Mr. Crepsley a strhoz rendelt. Nem akartam menni, de gondoltam, jobb lesz, ha nem ingerlem fel tlsgosan. Vgtre is a gymom, s ha minden igaz, akr ki is rgathat a Cirque du Freakbl.
– Mit akar? – krdeztem dhsen, amint megrkeztem.
– llj ide, ahol jobban ltlak – mondta a vmpr. Csontos ujjaival htrabillentette a fejemet, s felhzta a szemhjamat, hogy megnzze a szemem fehrjt. Rm szlt, hogy nyissam ki a szmat, s belenzett a torkomba. Aztn ellenrizte a pulzusomat s a reflexeimet.
– Hogy rzed magad? – krdezte.
– Fradtan – eleltem.
– Gyengesg? – faggatott. – Rosszullt?
– Kicsit.
– Mennyi vrt ittl mostanban?
– Amennyit kellett – mondtam.
– De embervrt nem?
– Nem – szltam halkan.
– Jl van – mondta erre. – Kszlj. Elmegynk.
– Vadszni? – krdeztem.
Megrzta a fejt.
– Megltogatjuk egy bartomat.
A stor eltt felugrottam a htra, s mris futsnak eredt. A tboron kvl tvltott suhansra, s a vilg kpe sszefolyt krlttnk.
Nem nagyon figyeltem, merre megynk. Tlsgosan aggasztott a ruhm. Megfeledkeztem arrl, hogy jat szerezzek, s most minl jobban szemgyre vettem, annl rosszabbnak lttam. Tele volt apr lyukakkal s szakadsokkal, a szne pedig a sok portl s piszoktl hamvas rnyalatra vlt. Itt-ott lgott belle a crna, vagy az anyag feslett ki, s valahnyszor megrztam a karomat vagy a lbamat, olyan volt, mintha hajszlak potyognnak rla.
Soha nem adtam valami sokat az ltzkdsre, de azrt azt sem akartam, hogy gy nzzek ki, mint egy csavarg. Holnap mindenkppen szerzek valami j holmit.
Bertnk egy vrosba, s Mr. Crepsley lelasstott, majd megllt egy magas plet hts bejratnl. Szerettem volna megkrdezni, hol vagyunk, de a szjra tett ujjval jelezte, hogy maradjak csendben.
A hts ajt be volt zrva, de Mr. Crepsley rtette a kezt, a msikkal csettintett, mire az ajt nyomban kinylt. Vgigvezetett egy hossz, stt folyosn, majd fl egy lpcsn, vgl egy kivilgtott elcsarnokba rkeztnk. A kzepn egy fehr rasztal rvlkodott. Mr. Crepsley krlnzett, hogy valban egyedl vagyunk-e, majd megnyomta az egyik csengt. Az rasztal mgtti vegfal tloldaln egy alak jelent meg. Kinylt az vegfalban az ajt, s kilpett rajta egy vrsesszke haj, fehr egyenruht s zld maszkot visel frfi. gy nzett ki, mint egy orvos.
– Hogyhogy... – kezdte, majd hirtelen elhallgatott. – Larten Crepsley! Mi a poklot keresel itt, te stnfajzat?
Lehzta a maszkjt, s lttam, hogy teli szjjal vigyorog.
– Hell, Jimmy – ksznttte Mr. Crepsley. Mosolyogva rztak kezet egymssal. – Rgta nem lttalak.
– Nem olyan rgta, mint amilyen hossznak grkezett – felelte a Jimmy nev ember. – Azt hallottam, hogy megltek. Hogy egy rgi ellensged felnyrsalta azt az odvas szvedet, vagy valami ilyesmi.
– Nem kellene mindent elhinned, amit mondanak – felelte Mr. Crepsley. Egyik kezt a vllamra tette, s elbbre terelt. – Jimmy, ez itt Darren Shan, az titrsam. Darren, Jimmy Ovo, rgi bartom, s a vilg legjobb patolgusa.
– Hell – mondtam.
– rlk, hogy megismertelek – mondta Jimmy, s megrzta a kezemet. – Te nem vagy... gy rtem, a klubhoz tartoz vagy?
– Vmpr – kzlte Mr. Crepsley.
– Csak flig – szltam kzbe ingerlten. – Nem vagyok teljesen az.
– Krlek – mondta Jimmy, s sszerezzent –, ne hasznljtok ezt a szt. Tudom, hogy mik vagytok, s nincs is vele semmi bajom, de ez a v bets sz mindig hallra rmt. – Mksan megborzongott. – Gondolom, a sok horrorfilm miatt van, amiket gyerekkoromban lttam. Tudom, hogy nem vagytok olyanok, mint azok a moziszrnyek, de nehz megszabadulni az emlkktl.
– Mit csinl egy patolgus? – rdekldtem.
– Felnyitom a holttesteket, hogy lssam, miben haltak meg – magyarzta Jimmy. – Nem sok holttesten vgzem el ezt a mveletet, csak azokon, akik gyans krlmnyek kztt haltak meg.
– Ez a vrosi hullahz, Darren – mondta Mr. Crepsley. – Azoknak a tetemeit troljk itt, akik krhzba szllts kzben vagy mr bent a krhzban haltak meg.
– Ott tartjtok ket? – krdeztem Jimmytl, az vegfal mgtti helyisg fel mutatva.
– Aha – felelte vidman. Flcsapta az asztallap egyik szlt, s beinvitlt bennnket.
Ideges lettem. Arra szmtottam, hogy asztalok tucatjain hevernek majd felvgott has hullk. De nem mindssze egyetlen tetem volt ott, azt is egy hossz lepel takarta. A hatalmas, jl megvilgtott terem falain nagymret, beptett iratszekrnyek sorakoztak, s mindenfel orvosi mszerek sokasgt lehetett ltni.
– Hogy megy az zlet? – rdekldtt Mr. Crepsley, mikzben leltnk, nem messze az asztalon fekv holttesttl. Jimmy s Mr. Crepsley gyet sem vetettek a hullra, s mivel nem akartam kilgni a sorbl, n is gy tettem.
– Elg vontatottan – felelte Jimmy. – J az id, nincs sok kzlekedsi baleset. Nincsenek ismeretlen eredet jrvnyok, se telmrgezsek, s pletek sem dltek ssze. Jut eszembe... pr ve itt jrt nlam egy rgi bartod.
– Nocsak – mondta udvarias rdekldssel Mr. Crepsley. – Ki volt az?
Jimmy erteljesen megszvta az orrt, majd megkszrlte a torkt.
– Gavner Purl? – kurjantotta vidman Mr. Crepsley. – Hogy van a vn csibsz – mg most is olyan ktbalkezes?
Beszlgetni kezdtek kzs bartjukrl, Gavner Purlrl. Ekzben n kvncsian krbepillantottam, hogy vajon hol tartjk a hullkat. Vgre, amikor egy llegzetvtelnyi sznetet tartottak, megkrdeztem Jimmytl. felllt, s hvott, hogy menjek utna. Odavezetett a nagy iratszekrnyekhez, s kihzta az egyik fikot.
Sziszeg hang hallatszott, s a fik belsejbl fagyos pra gomolygott ki. Amikor sztoszlott, megpillantottam egy lepedvel letakart testet, s megrtettem, hogy ezek nem iratszekrnyek, hanem fagyasztkoporsk!
– Itt troljuk a tetemeket, amg el nem kszlnk velk – magyarzta Jimmy –, vagy amg a legkzelebbi hozztartozjuk el nem jn rtk.
Krbepillantva gyorsan sszeszmoltam a fikok sorait.
– Mindben van holttest? – krdeztem.
Jimmy megrzta a fejt.
– Pillanatnyilag csak hatan vendgeskednek nlunk, leszmtva azt, aki az asztalon fekszik. Ahogy emltettem, csendes idszak van. Mellesleg mg a legnagyobb forgalom idejn is res a legtbb frhely. Mg a flhz is ritkasg. De szeretnk felkszlni a legrosszabbra.
– Egyetlen friss hulltok sincs? – krdezte Mr. Crepsley.
– Vrj egy pillanatra, mindjrt megnzem – vlaszolta Jimmy. Belenzett egy vastag knyvbe, s lapozott benne egyet-kettt. – Van egy harmincas frfi – mondta. – Alig tbb mint nyolc rja halt meg autbalesetben.
– Frissebb nincs? – krdezte Mr. Crepsley.
– Sajnos nincs – felelte Jimmy.
– Akkor be kell rnnk ezzel – shajtotta Mr. Crepsley.
– Vrjon csak – szltam kzbe. – Ugye, nem akarja egy hulla vrt szvni?
– Nem – nyugtatott meg Mr. Crepsley. Benylt a kpenybe, s j nhny olyan kis veget varzsolt el, mint amilyenekben a tartalk embervrt raktrozta. – Ezeket akarom jratlteni.
– Nem teheti! – szltam elakad llegzettel.
– Mirt nem? – nzett rm rdekldve.
– Nem rendes dolog. Nem val halottbl vrt inni. Klnben is mr biztosan megromlott.
– Tnyleg nem lesz mr olyan finom – blintott Mr. Crepsley –, de tartalknak megteszi. s nem rtek veled egyet: egy holttest idelis alany, hiszen neki mr nincs szksge a vrre. Sok kell m ezeknek az vegeknek a megtltshez. Tl sok lenne egy l embertl.
– Akkor nem, ha tbb embertl venne el egy keveset – tiltakoztam.
– Ez igaz – hagyta r. – De tl sok idt, erfesztst s kockzatot ignyelne. gy knnyebb.
– Darren nem gy beszl, mint egy vmpr – jegyezte meg Jimmy.
– Mg csak tanulja – mordult fel Mr. Crepsley. – Krlek, akkor vezess el ahhoz a holttesthez. Nem idzhetnk itt egsz jjel.
Tudtam, hogy a tovbbi vitatkozsnak semmi rtelme; becsuktam ht a szmat, s nmn ballagtam utnuk.
Jimmy kihzott egy magas, szke haj frfitetemet, s felhajtotta a lepedt. A fejn csnya srls ktelenkedett, s a teste fehr volt, de ettl eltekintve gy nzett ki, mintha aludna.
Mr. Crepsley mly vgst ejtett a frfi melln, feltrva a szvt. A kis palackokat sorba rendezte a test mellett, majd elvett egy csvet, s az egyik vgt beledugta az els palack nyakba. A cs msik vgt bevezette a halott szvbe, majd a markba vette, s pumplni kezdte a szvet.
A csvn t lassan csrgedezni kezdett a vr az vegbe. Amikor mr majdnem tele volt, Mr. Crepsley kihzta belle a csvet, s dugt nyomott az veg nyakba. A cs vgt beledugta a msodik palackba, s hozzfogott, hogy azt is megtltse.
A szjhoz emelte az els veget, ivott egy kortyot, s megforgatta a szjban, ahogy a bort szoktk.
– J – morogta, megnyalva a szja szlt. – Tiszta. Hasznlhat.
Nyolc kis veget tlttt tele, majd komoly arccal hozzm fordult:
– Darren – mondta –, tudom, hogy nem akarsz embervrt inni, de ideje, hogy legyzd a flelmedet.
– Nem – vgtam r habozs nlkl.
– Rajta, Darren – mordult rm. – Ez az ember halott. A vre mr semmit sem r neki.
– Nem tudom megtenni – mondtam. – Egy hullbl nem.
– De amikor l emberbl nem akarsz inni! – robbant ki a dh Mr. Crepsleybl. – A vgn mindenkppen innod kell embervrt. Kezdetnek ez a legjobb.
– Figyeljetek, gyerekek – szlt Jimmy –, ha most itt tpllkozni akartok, akkor szerintem n most ki...
– Csend legyen! – frmedt r Mr. Crepsley. g tekintett valsggal belm furta. – Innod kell – mondta ellentmondst nem tr hangon. – Vmprinas vagy. Ideje, hogy ahhoz mltn viselkedj.
– Ma jjel mg ne – knyrgtem. – Majd mskor. Ha vadszni megynk. Eleven emberbl. Hullbl nem tudok. Olyan gusztustalan.
Mr. Crepsley shajtva ingatta a fejt.
– Eljn az az jszaka, amikor r fogsz jnni, milyen buta vagy. Remlem, hogy nem lesz tl ks, s nem bizonyulsz menthetedennek.
Mr. Crepsley megksznte Jimmy Ovnak a segtsgt, s jra a mlt meg a kzs bartok kerlt tertkre. Mg k csevegtek, n magamba roskadva ltem, s azon tprengtem, vajon meddig hzhatom anlkl, hogy embervrt igyak.
Amikor befejeztk az eszmecsert, lementnk a lpcsn. Jimmy kiksrt, s integetett utnunk. Kedves ember volt, sajnltam, hogy ilyen nyomaszt krlmnyek kztt kellett megismerkednnk egymssal.
Mr. Crepsley hazafel menet egy szt sem szlt, de amikor visszarkeztnk a Cirque du Freakbe, dhsen ledobott a htrl, s mutatujjt rm szegezve azt mondta:
– Nem az n hibm lesz, ha meghalsz.
– Ok – feleltem.
– Ostoba klyk – morogta, s elviharzott a koporsja irnyba.
n mg fnt maradtam, s megnztem, hogyan kel fl a nap. Sokat gondolkoztam a helyzetemen, s hogy mi fog trtnni, ha elfogy az erm, s elkezdek haldokolni. Egy flvmpr, aki nem akar vrt inni; muris volna, ha nem lenne olyan szrny.
Mit tegyek? Ez a krds tartott bren jval napfelkelte utn is. Mit tegyek? Adjam fel az elveimet, s igyak embervrt?, vagy maradjak h ember voltomhoz, s... haljak meg?
A nap nagy rszt a stramban tltttem, s mg Sam dvzlsre se mentem ki, amikor megrkezett a tborba. Olyan rossz kedvem volt, mint mg soha. gy reztem, nem tartozom tbb sehov. Nem tudnk ember lenni, de vmpr sem akarok lenni. Itt lltam a kett kztt, tancstalanul.
Azon az jszakn nagyot aludtam, gyhogy msnap mr jobban reztem magam. A nap magasan jrt, s noha mdtam, hogy a problmm nem olddott meg, egyelre tl tudtam tenni magam rajta.
Evra kgyja rossz brben volt. Elkapott valami vrusfertzst, s Evrnak mellette kellett maradnia, hogy polhassa.
Sammel elhatroztuk, hogy elmegynk arra a rgi, elhagyott vastllomsra, amelyrl rgebben meslt. Evra nem bnta, hogy otthon hagyjuk. Majd mskor is velnk jn.
A vastlloms szuper volt. Egy hatalmas, kr alak, kvel kirakott udvar, egy ktemeletes hz, amelyben rgen a plyar lakott, pr fszer, barakk s j nhny elhagyott vasti kocsi. s amerre nztnk, mindenfle irnyba gyommal meg fvel bentt vgnyok futottak.
Vgiglpdeltnk a vgnyokon, s kzben gy tettnk, mintha a magasban kifesztett kteleken lpkednnk. Valahnyszor lecsszott a lbunk a snrl, nagy vltssel zuhanst tettetve elvgdtunk a fldn. Ebben a jtkban sokkal jobb voltam, mint Sam, mert vmprermnl fogva az embereknl fejlettebb volt az egyenslyrzkem.
Felfedeztra indultunk nhny kimustrlt vagonba. Voltak kztk siralmas llapotban lvk is, de a legtbb hibtlannak tnt. Igaz, hogy bell por s piszok lepett mindent, de amgy rendben voltak. Nem is rtettem, mirt hagytk itt ket ebek harmincadjra.
Felmsztunk az egyik vagon tetejre, s elnyjtzva lveztk a napstst.
– Tudod, mit kne csinlnunk? – krdezte egy id mlva Sam.
– Mit?
– Vrtestvrsget kellene ktnnk.
Felhztam magam flknykre, s rbmultam.
– Vrtestvrsget? – krdeztem. – Minek? s hogy kell azt csinlni?
– J buli volna – felelte. – Mindketten ejtnk egy kis vgst valamelyik keznkn, aztn egymshoz illesztjk, s megesksznk, hogy mindrkre bartok maradunk.
– Jl hangzik – mondtam erre. – Van nlad ks?
– vegcserepet is hasznlhatunk – javasolta Sam.
Odakszott a vagontet szlre, lenylt, s lepattintott egy darabka veget az egyik kitrt vonatablakbl. Amikor visszamszott, kis vgst metszett vele a tenyere hsos rszbe, aztn odanyjtotta nekem.
Mr pp bele akartam vgni a tenyerembe, amikor eszembe jutott, hogy vmprvr csordogl az ereimben. Nem gondoltam, hogy ez a kis mennyisg rthatna Samnek, de mgis...
Leeresztettem az vegcserepet, s megrztam a fejem.
– Nem. Nem akarom.
– Na! – unszolt Sam. – Nincs mitl flni. Egy apr vgs az egsz.
– Nem – mondtam jra.
– Gyva! – horkant fel Sam. – Flsz! Deds! Gyva kukac! Fls kisbaba, nem lesz katona – nekelte csfoldva.
– Rendben van, gyva vagyok – mondtam nevetve. Knnyebb volt hazudni, mint megmondani az igazat. – Mindenki fl valamitl. A mltkor pldul nem lttam, hogy rohantl volna lecsutakolni a farkasembert.
– Az ms – hzta el a szjt Sam.
– res hord nagyot kong! – mondtam nelglten.
– Ez mit jelent? – krdezte.
– Nem tudom biztosan – vallottam be. – Apm szokta mondani.
Mg elsoroltunk pr trfs mondst, aztn leugrottunk, s az udvaron tvgva a plyar hzhoz mentnk.
Az ajtk mr vekkel ezeltt elkorhadtak, s az ablakokbl is nagyrszt hinyzott az veg. Kt kisebb szobn t egy nagyobba jutottunk, amely valaha nappaliknt szolglt.
A padl kzepn egy hatalmas lyuk ttongott, azt gondosan kikerltk.
– Nzz fl! – kiltott Sam.
A plafon helyett egyenesen a tetig lttam. Az vek sorn ugyanis a szobk padli sztmllottak, s csak a szlek mentn maradt bellk valami. A tet lyukain keresztl besttt a nap.
– Gyere utnam – mondta Sam, s egy lpcshz vezetett a szoba mellett. Elindult flfel. En lassan lpkedtem utna; nem voltam biztos benne, hogy okos dolog-e flmenni – a lpcs vszesen recsegett-ropogott, s gy nzett ki, mintha brmelyik pillanatban leszakadhatna –, de nem szerettem volna, ha megint gyva kukacnak nevezne.
A lpcs a harmadik szintre vezetett. Itt meglltunk – a keznkkel innen mr el tudtuk rni a tett; meg is tettk.
– Ki lehet innen mszni a tetre? – krdeztem.
– Ki – felelte Sam. – De tl veszlyes. A palk ki vannak lazulva, knnyen lecsszhat az ember. De van idefent valami, ami sokkal jobb, mint a tet.
Elindult a legfels szoba szln hzd krlbell fl mter szles padlmaradvnyon. n htamat a falnak vetve lpkedtem utna.
– Ugye, nem fog leszakadni? – krdeztem idegesen.
– Eddig mg sohasem szakadt le – vlaszolta Sam. – De az is igaz, hogy mindig van egy legels alkalom.
– Ksz, hogy gy megnyugtattl – morogtam.
Sam rviddel ezutn megllt. A nyakamat nyjtogatva igyekeztem elltni fltte; nem tl messze tle hat vagy ht gerenda tnylt a szoba egyik szltl a msikig.
– Ez volt a padls – mondta Sam.
– Sejtettem – vgtam r.
Visszanzett rm, s elvigyorodott.
– s azt is sejted, hogy most mit fogunk csinlni?
Elszr rnztem, aztn le, a gerendkra.
– Csak nem azt akarod mondani... Csak nem akarsz... Itt akarsz tmenni oda?
– gy van – felelte, s a bal lbt rhelyezte a gerendra.
|