A Vmpr Inasa
Chikanae 2006.08.23. 10:08
Evra maga fejte le a mrget – risi megknnyebblsemre –, majd kivonszoltuk a kgyt a storbl, s lefektettk a fbe. Aztn tbb vdr vzzel s nagyon puha szivaccsal lecsutakoltuk.
Ezutn meg kellett etetnnk a farkasembert. Az ketrece a tborhely hts vgben volt. Amikor megltta, hogy kzelednk, vlteni kezdett. Olyan dhsnek s veszedelmesnek ltszott, mint azon az jjelen, amikor Steve-vel elmentem a cirkuszba. Rzta a rcsokat, s rnk is csapott volna, ha tl kzel merszkednk – amit persze nem tettnk!
– Mirt ilyen dhs? – krdeztem, mikzben behajtottam neki egy darab nyers hst, amit rptben elkapott, s mr bele is harapott.
– Azrt, mert igazi farkasember – felelte Evra. – Nem egy rettenetesen szrs valaki, hanem flig ember, flig pedig igazi farkas.
– Nem kegyetlensg gy meglncolva tartani? – tudakoltam, egy jabb darab hst dobva be neki.
– Ha nem tennnk, megvadulna, s gyilkoln az embereket. Az embervr s farkasvr keverke rjitette meg ennyire. Nem csak akkor lne, amikor hes. Ha szabadon kszlhatna, sznet nlkl gyilkolna.
– Nem lehet kigygytani belle? – krdeztem sajnlkozva.
– Nem, mert ez nem betegsg – magyarzta Evra. – Nem olyasmi, amit elkapott; egyszeren ilyennek szletett. Ilyen, s ksz.
– Hogy trtnt? – faggattam tovbb.
– Tnyleg tudni akarod? – nzett rm Evra komoly arccal.
Tgra meresztett szemmel bmultam a ketrecbe zrt szrs vadllatot, amint gy tpdesi a hst, mintha vattacukor lenne, aztn nagyot nyelve feleltem:
– Nem, azt hiszem, nem akarom.
A legklnbzbb munkkat vgeztk el ezutn. Krumplit hmoztunk az aznapi vacsorhoz, segtettk megjavtani az egyik aut tnkrement gumiabroncst, egy rt tltttnk el azzal, hogy festettk az egyik lakkocsi tetejt, s kutyt stltattunk. Evra szerint a legtbb nap gy telik el: az ember jn-megy a tborban, ltja, hol kell valamiben segteni, s megteszi, amit tud.
Este fogtunk egy halom konzervdobozt s trtt vegcserepet, s elvittk Ktgyomr Rhamus strhoz. az a rettenten kvr ember, aki mindent meg tud enni. Szerettem volna ott maradni s vgignzni, ahogy eszik, de Evra elrnciglt onnan. Rhamus nem szereti, ha a sznpadon kvl nzik, ahogy eszik.
Rengeteg idnk maradt, amvel szabadon rendelkeztnk, s nyugodtabb pillanatainkban az letnkrl mesltnk egymsnak – honnan jttnk, s hogyan neveltek bennnket.
Evra normlis szlk gyermekeknt szletett. k elszrnyedtek, amikor meglttk. Otthagytk egy rvahzban; ott lt ngyves korig, amikor egy gonosz cirkusztulajdonos megvsrolta.
– Nagyon komisz idk voltak – mondta csendesen. – Sokszor megvert, s gy bnt velem, mintha tnyleg kgy volnk. vegezett ketrecben tartott, s pnzt szedett az emberektl, akik megbmultak, s nevettek rajtam.
Ht hossz, nyomorsgos vet tlttt abban a cirkuszban; jrtk a kisvrosokat, s mindvgig csfnak, szrnyszlttnek s haszontalannak rezte magt.
Vgl Mr. Tall sietett a megmentsre.
– Egy jszaka eljtt – meslte Evra. – Hirtelen jelent meg, mint aki a sttsgbl lpett el, s hossz ideig llt a ketrecem eltt. Csak nzett, s nem szlt egy szt sem. n sem szltam. Jtt a cirkusz tulajdonosa. Nem tudta, kicsoda Mr. Tall, de arra gondolt, valami gazdag ember lehet, aki taln meg akar vsrolni. Mondott egy rat, s htrbb lpve vrta a vlaszt.
Mr. Tall erre sem szlt, de pr perc mlva a nyaknl fogva megragadta a cirkuszigazgatt. Egyet szortott rajta, azzal a ficknak vge volt. Holtan rogyott le a fldre. Mr. Tall kinyitotta a ketrecem ajtajt, s azt mondta:
"Menjnk, Evra." Azt hiszem, Mr. Tall gondolatolvas, ezrt tudta a nevemet.
Evra ezutn sokig lt csendben, valahov a messzesgbe nz tekintettel.
– Akarsz ltni valami klnlegeset? – krdezte nagy sokra, kilpve borongs hangulatbl.
– Persze – mondtam.
Akkor szembefordult velem, kidugta a nyelvt, fel a szja fl, majd fel az orrra!
– H! Ez durva! – kiltottam elragadtatva.
Visszahzta a nyelvt, s boldogan vigyorgott.
– Nekem van a vilgon a leghosszabb nyelvem – jelentette ki. – Ha elg nagy lenne az orrom, vgig tudnm dugni rajta a nyelvem, aztn le a torkomra, s onnan megint vissza, s ki a szmon.
– Ezt mr nem hiszem! – nevettem.
– Lehet, hogy nem tudnm – kuncogott –, de gy is hatsos!
jra kilttte a nyelvt, s ezttal krbenyalta az orrlyukait, egyiket a msik utn. Undort volt, de jkedvre derkem tle.
– Ennl ocsmnyabb dolgot mg sohasem lttam – dlngltem a nevetstl.
– Fogadok, hogy szeretnd utnam csinlni – mondta Evra.
– Ha tudnm, se tennm meg – hazudtam. – Nem lett taknyos a nyelved?
– Az n orromban nincsen takony – kzlte Evra.
– Micsoda? Nincs benne takony?
– Nincs – mondta a bartom. – Az n orrom ms, mint a tietek. Nincs benne se takony, se piszok, se szrszl. Az orrlyukam a legtisztbb hely az egsz testemen.
– s milyen z? – krdeztem.
– Nyald meg a kgym hast, s megtudod – felelte. – Egyforma zk van.
Megint elnevettem magam, s kzltem, hogy annyira azrt nem rdekel.
Ksbb, amikor Mr. Crepsley megkrdezte, mit csinltam egsz nap, egyszeren azt feleltem:
– Szereztem egy bartot.
Kt nap, kt jszaka voltunk mr a cirkuszban. A nappalaimat Evrval tltttem, segtve t a munkjban, az jszakimat pedig Mr. Crepsleyvel, a vmprokrl szl ismereteimet gyaraptva.
Eleinte gy tnt, hogy korbban fekszem le, mint rgebben szoktam, mgis ritkn mentem hajnali egy vagy kt rnl elbb aludni.
Szoros bartsgot ktttem Evrval. Idsebb volt nlam, de – taln zaklatott mltja miatt – flnk, visszahzd, gyhogy nagyon jl sszeillettnk.
A harmadik nap vge fel azon kaptam magam, hogy gy tekintek a lakkocsik, autk s strak kis csoportjra, mintha vek ta kzjk tartoznk.
Kezdtem megsnyleni, hogy oly rgta lek embervr nlkl. Mr nem voltam olyan ers, sem olyan gyors, mint korbban. A ltsom elhomlyosult, s gyenglt a hallsom, valamint a szaglsom is. Mg mindig sokkal ersebb s gyorsabb voltam, mint emberkoromban, de reztem, hogy mindennap kevesebb s kevesebb lesz az erm. Nem bntam. Inkbb legyek gyengbb, mint hogy ember vrt szvjam.
Aznap dlutn a tborhely szln ldgltnk Evrval, amikor szrevettnk egy alakot a bokrok kztt.
– Ki az? – krdeztem.
– Egy gyerek a kzeli falubl – felelte Evra. – Mr korbban is lttam itt llkodni.
Figyeltem a bokrok kztt megbj fit. Nagyon igyekezett szrevtlen maradni, de a hozzm hasonl kpessg lny szmra – mg ha ereje gyenglben volt is – olyan feltn volt, mintha egy elefnt lapulna a bokrokban. Kvncsi lettem, mit akar, ezrt azt mondtam Evrnak:
– Trfljuk meg.
– Mire gondolsz? – krdezte.
– Hajolj ide, elmondom.
Belesuttogtam a tervemet a flbe. Szles mosollyal blintott, majd felllt, s gy tett, mintha stana.
– Megyek, Darren – mondta. – Majd ksbb tallkozunk.
– Viszlt, Evra – feleltem hangosan. Megvrtam, mg elmegy, aztn fellltam, s visszamentem a tborba.
Amikor a bokrok kztt lapul fi mr nem lthatott, a lakkocsik s strak fedezkben visszaszaladtam. Szz mtert mehettem balra, majd kszva folytattam az utat tovbb, amg egy vonalba nem kerltem a fival. A fldhz lapulva ksztam felje.
Tz mterre tle meglltam. Kicsit mgje kerltem, gyhogy nem lthatott. A szeme mg mindig a tborra szegezdtt. A feje fltt, a tvolban meglttam Evrt, aki mg kzelebb volt hozz, mint n. Hvelyk- s mutatujjval "okt" intett nekem.
Lelapukam a fldre, s nyszrgni kezdtem.
– – nygtem. – Jjjaaajjjj.
A fi megmerevedett, s idegesen htrapillantott. Nem lthatott meg.
– Ki van ott? – krdezte.
– Hrrrrr – mordult fel a msik oldalon Evra.
A fi odakapta a fejt.
– Ki van ott? – kiltotta hangosan.
– -- – morogtam, mint egy gorilla.
– Nem flek – mondta a fi, s htrlni kezdett. – Ez csak valami cska trkk.
– Hjj-hjj-hjj-hjj – rikoltozott Evra.
Megrztam egy gat, Evra megzrgetett egy bokrot, majd kzvedenl a fi orra el dobtam egy kvet. gy kapkodta a fejt ide-oda, mint valami bbu, s ltszott rajta, hogy nem tudja, mi lenne a jobb: elfutni vagy itt maradni.
– Nzztek, n nem tudom, kik vagytok – kezdte –, de...
Evra odakszott mg, s mikzben a fi beszlt, kilttte hihetedenl hossz nyelvt, s sziszeg hangot hallatva vgigsimtott vele a fi nyakn. Ez mr sok volt neki. Felvlttt, s elrohant. Evra s n a nevetstl vistozva, risi ricsajt csapva a nyomba eredtnk. meg tskebokrokon, csalnon t rohant llekszakadva, segtsgrt kiltozva.
Pr perc mlva belefradtunk a jtkba, s mr hagytuk volna, hadd menjen, de akkor a fi megbotlott, s elterlt a magas fben.
Meglltunk, s prbltuk kitallni, hol lehet a nagyra ntt gazban, de nem lttuk sehol.
– Hol van? – krdeztem.
– Nem ltom – felelte Evra.
– Gondolod, hogy nincs semmi baja?
– Nem tudom – vlaszolta aggodalmas arccal Evra. – Beleeshetett valami mly gdrbe.
– H, klyk! – kiltottam. – Nem esett bajod? – Semmi vlasz. – Ne flj, nem bntunk! Csak bolondoztunk. Nem akartunk...
Suhog nesz hallatszott a htunk mgtt, aztn egy kezet reztem a htamon, s valaki elrelktt, be a fbe. Evra is elesett velem egytt, s amikor dbbenten, kpkdve feltpszkodtunk, hallottuk, hogy valaki harsnyan nevet mgttnk.
Lassan megfordultunk, s a klykt lttuk ott, amint az oldalt fogva hahotzik.
– gy kellett! gy kellett! – nekelte, s szkdcsek hozz. – Kezdettl fogva lttalak benneteket! Csak tettettem, hogy flek. Trbe csaltalak benneteket! Ha-ha-ha! Ho-ho-ho! Hi-hi-hi!
gy csfoldott rajtunk, s br elg hlyn reztk magunkat, mgis, ahogy gy egymsra nztnk, bellnk is kirobbant a nevets. Egy olyan terletre csalt minket, amely tele volt valami ragads zld termssel, s tettl talpig csupa zldek lettnk tle.
– gy nzel ki, mint egy kt lbon jr zldsg – vicceldtem.
– Te meg mint a nyri Mikuls – vgott vissza Evra.
– Mindketten hlyn nztek ki – jelentette ki a fi. Rmeredtnk, amitl kicsit lehervadt az arcrl a mosoly. – Ez az igazsg – dnnygte.
– Gondolom, te ezt mulatsgosnak tartod – fortyantam fel. nmn blintott. – Van egy hrem a szmodra, gyerek! – mondtam, s dz kpet vgva kzelebb lptem hozz. Fenyegeten meglltam, majd szles vigyorral kibktem: – Tnyleg az!
Boldogan, megknnyebblve felnevetett, majd egyik kezt kinyjtotta felnk.
– Sziasztok – mondta, mikzben kezet fogtunk. – nevem Sam Grest. rlk, hogy megismerkedtnk.
– Szervusz, Sam Grest – mondtam, s magamban hozztettem: "gy ltom, lesz a msik bartom."
s tnyleg a bartom lett. Mire a Cirque du Freak tovbbindult, teljes szvembl azt kvntam, brcsak a nevt se hallottam volna soha.
Sam onnan krlbell egy kilomterre lakott a mamjval, a papjval, kt ccsvel, kisbaba hgval, hrom kutyjukkal, t macskjukkal, kt trpepapagjjal, egy teknssel s egy akvriumra val dltengeri hallal.
– Tisztra mintha No brkjban lnnk – meslte nevetve. – Amennyi idt csak lehet, megprblok hzon kvl eltlteni. Anya s apa nem bnjk. Szerintk a gyerekeknek szabadon kell kibontakoztatniuk az egynisgket. Amg az esti lefekvs idejre megjelenek otthon, addig boldogok. Azt sem bnjk, ha idnknt iskolt kerlk. Az a vlemnyk, hogy az iskola a tantsnak azzal a cllal kiptett zsarnoki rendszere, hogy elpuszttsa a szellemisget, s meglje a kreativitst.
Sam mindig gy beszlt. Fiatalabb volt, mint n, de a beszdt hallgatva nem gondoltad volna.
– Szval ti ketten a trsulathoz tartoztok? – krdezte, ecetes hagymval a szjban (nagyon szerette az ecetes hagymt, mindig volt nla egy kis manyag dobozra val). Visszamentnk a tiszts szlre. Evra a fben heverszett, n egy alacsonyra lenyl fagon ltem, Sam pedig flmszott a fejem fl, a fra.
– s mibl ll a msorotok? - krdezskdtt tovbb, mg mieltt az els krdsre vlaszolhattunk volna. – Nincsenek reklmfeliratok az autkon. Elszr azt hittem, utaz gynkk vagytok. De aztn figyeltelek benneteket, s arra gondoltam, hogy csak valami eladmvszek lehettek.
– Gyszszertartsmesterek vagyunk – kzlte Evra. – Mutns gynkk. A valsg fltti valsg urai. – Azrt beszlt gy, hogy megmutassa, is tud olyan klnlegesen bnni a nyelvvel, mint Sam. Szerettem volna, ha n is gy tudom ontani magambl a fellengzs kifejezseket, de a beszd sohasem volt az erssgem.
– Bvszmutatvnyokat adtok el? - krdezte izgatottan Sam.
– Szrnyszltteket mutogatunk – vlaszoltam.
– Szrnyszltteket? – gy elttotta a szjt, hogy kiesett belle a hagyma. Gyorsan el kellett hajolnom, nehogy a fejemre essen. – Ktfej embereket s hasonl abnormlis lnyeket?
– gy valahogy – feleltem –, azzal a klnbsggel, hogy a mi mvszeink nem egyszeren a normlistl eltr klsej emberek, hanem klnleges varzserejk is van.
– Szuper! – kiltotta Sam, s Evrra nzett. – Termszetesen kezdettl fogva lttam, hogy te egy klnleges dermatolgiai eset vagy – Evra brrl beszlt (utbb kikerestem a szt egy sztrbl) –, de azt nem sejtettem, hogy vannak a trsulatotokban ms, hozzd hasonl tagok is.
Elnzett a tbor fel, s a szemben izgatott kvncsisg gylt.
– H, milyen izgalmas! – shajtotta. – s mifle bizarr emberpldnyok vannak mg a csapatban?
– Ha arra clzol, hogy milyen mvszek lpnek mg fl a msorainkban, akkor a vlasz gy szl, hogy nagyon sokfle – feleltem. – Szakllas n is van kztk, termszetesen.
– s farkasember – tette hozz Evra.
– s ktgyomr frfi – folytattam n.
Vgigmentnk az egsz trsulaton; Evra mg olyanokat is emltett, akiket sohasem lttam. A Cirque du Freak tagjai gyakran cserldtek. Mvszek jttek s mentek, attl fggen, hogy hol mutattk be a msort.
Samre mly benyomst gyakoroltak a hallottak, annyira, hogy ismeretsgnk kezdete ta most elszr szlni sem tudott. Nmn, tgra nylt szemmel, ecetes hagymjt szopogatva hallgatott, s csak a fejt rzta, valahnyszor olyat hallott, ami hihetetlennek tnt szmra.
– Hihetetlen – szlalt meg halkan, amikor a vgre rtnk. – Ti vagytok a fldgoly legszerencssebb ficki. Egytt lni eleven, valsgos cirkuszi szrnyekkel, slyos s nagyszer titkok birtokban beutazni velk a vilgot... Mit nem adnk, ha helyet cserlhetnk veletek...
Magamban mosolyogtam. Nem hinnm, hogy akkor is szvesen helyet cserlt volna velem, ha mindent tud rlam.
– H! – kiltott fel hirtelen, mint akinek eszbe jutott valami. – Nem tudntok valahogy elintzni, hogy n is bellhassak kztek? Kemnyen s szpen tudok dolgozni, s megszoktam, hogy vannak ktelezettsgeim. Nyeresg lennk a csapat szmra. Csadakozhatnk hozztok? Mint kisegt? Krlek...
Evra s n egymsra mosolyogtunk.
– Nem hinnm, Sam – vlaszolta Evra. – Nem vesznk fel gyerekeket. Ms lenne, ha idsebb volnl, vagy ha a szleid is szeretnnek csatlakozni.
– De k nem bnnk – erskdtt Sam. – rlnnek neki. Mindig azt mondogatjk, hogy az utazs tgtja az ember ltkrt. Tetszene nekik az tlet, hogy bejrjam a vilgot, kalandokat ljek t, s csodlatos, titokzatos ltvnyokban legyen rszem.
– Ne haragudj – rzta meg Evra a fejt. – Taln majd ksbb, ha idsebb leszel.
Sam elfintorodott, s dhsen belergott egy kzeli gba. Levelek hullottak le rla, s kett megakadt a hajamban.
– Ez nem igazsg! – morogta. – Mindig azt mondjk: "majd ha idsebb leszel". Hol tartana a vilg, ha Nagy Sndor is megvrta volna, mg idsebb lesz? s Szent Johanna? Ha is arra vrt volna, hogy "majd idsebb lesz", knnyen lehet, hogy az angolok legyztk s gyarmatostottk volna Franciaorszgot. Ki dnti el, hogy mikor vlik az ember elg idss ahhoz, hogy maga dnthessen a dolgairl? R kellene bzni az egynre.
gy sznokolt tovbb mg egy darabig: szidta a felntteket meg a "nyavalys, korrupt rendszert", s arrl papolt, hogy elbb-utbb megrik az id a gyerekek forradalmra. Tisztra olyan volt, mintha egy hlye politikust hallgatnnk a tvben.
– Ha egy gyerek csokoldgyrat akar nyitni, hagyjtok, hadd nyisson – szavalta Sam. – Ha zsok akar lenni, m legyen. Ha felfedezknt tvoli, kanniblok lakta szigetekre vgyik, hadd menjen! Mi vagyunk a modern generci rabszolgi. Mi vagyunk a...
– Sam – szaktotta flbe Evra. – Szeretnd megnzni a kgymat?
– Mg hogy szeremm-e? – szaladt flig Sam szja. – Azt hittem, soha az letben nem fogod megkrdezni. Gyernk! – Leugrott a frl, s minden sznoklatot feledve vgtzni kezdett a tborhely fel. Mi ketten lassan, egyms kzt halkan nevetglve ballagtunk utna, s sokkalta regebbnek s okosabbnak reztk magunkat, mint amilyenek voltunk.
|