A Vampr Inasa
Chikanae 2006.08.23. 10:06
Vr...
Mr. Crepsley ideje javt azzal tlttte, hogy a vrrel kapcsolatos tudnivalkra tantott. A vr ltfontossg a vmprok szmra. Nlkle elgyenglnk, megregsznk s meghalunk. A vr tart meg minket fiatalnak. A vmprok tzszer olyan lassan regszenek, mint az emberek (a vmprok tzvenknt csak egy vvel lesznek regebbek), de ha nem iszunk embervrt, mg nluk is gyorsabban vnlnk: egy vagy kt v helyett akr hsz vagy harminc vet is. Nekem mint flvmprnak, aki tszr olyan lassan regedtem, mint az emberek, nem kellett annyi embervrt innom, mint Mr. Crepsleynek, de valamennyit mgiscsak muszj volt, hogy letben maradjak.
Az llatok – kutyk, tehenek, birkk – vre arra elg egy vmprnak, hogy valahogy elvegetljon, de van nhny llat, amelynek a vre szmukra – szmunkra – nem ehet. Ilyen pldul a macska. Ha egy vmpr macskavrt inna, az olyan lenne, mintha mrget ntene le a torkn. Ugyangy nem ihatjuk majmok, bkk, a legtbb hal s a kgyk vrt. Mr. Crepsley nem sorolta fel az sszes veszedelmes llatot.
Rengeteg ilyen van, idbe telik, mire megtanulom, melyik biztonsgos, s melyik nem. Azt tancsolta, hogy mindig krdezzem meg elre, mieltt valami jat ki akarok prblni.
A vmproknak nagyjbl havonta egyszer kell embervrt inniuk. A tbbsg egyszer egy hten csap ilyen lakomt. gy nem kell sokat szvniuk. Ha valaki havonta csak egyszer csillaptja ht, akkor ez alkalommal sok vrt fog inni.
Mr. Crepsley azt mondta, veszlyes dolog tl sokig halogatni a vrivst. A szomjsg mohv teszi az embert, s elfordulhat, hogy vgl valaki megli azt, akinek a vrt szvja.
– Az a vmpr, aki gyakran s kis kortyokban iszik, kpes uralkodni magn – mondta. – Aki viszont csak akkor iszik, amikor mr muszj, a vgn elvadul. A bennnk lv hsget csillaptani kell, csak gy tudjuk kordban tartani.
A friss vr a legjobb. Ha l emberbl szrmazik, a vr tele van rtkes anyagokkal, s ezrt nem kell belle sok. De amikor valaki meghal, a vre megsavanyodik. Halott ember vrbl sokkal nagyobb mennyisgre van szksg.
– Az ltalnos szably gy szl, hogy nem szabad olyan ember vrt inni, aki mr tbb mint egy napja halott – magyarzta Mr. Crepsley.
– Honnan tudom, hogy valaki mennyi ideje halott? – krdeztem.
– A vre zbl – hangzott a vlasz. – Meg kell tanulnod klnbsget tenni j s rossz vr kztt. A rossz vr olyan, mint a savany tej, csak rosszabb.
– Veszlyes dolog rossz vrt inni? – tudakoltam.
– Igen. Beteg leszel, vagy megrlsz, vagy akr meg is halhatsz tle.
Brrrr!
vegekben is trolhattunk friss vrt, s szksg esetre korltlan ideig eltarthattuk gy. Mr. Crepsley tbb palackkal is hordott magval a kpenyben. Volt, hogy tkezshez felbontott egyet, s gy itta, mint egy kis veg bort.
– lhet valaki palackozott vren is? – krdeztem egy jjel.
– Egy ideig – vlaszolta. – De hossz tvon nem.
– Hogy tudja bepalackozni? – tettem fl kvncsian a krdst, mikzben egy ilyen veget nzegettem. Kmcsre emlkeztetett, de az vege kicsit sttebb s vastagabb volt.
– Az ravasz mutatvny – mondta mosolyogva. – A legkzelebbi tankolsnl majd megmutatom.
Vr...
Erre volt a legnagyobb szksgem, de ettl fltem a legjobban. Ha embervrt iszom, tbb nincs visszat. rk letemre vmpr maradok. Ha ki tudom vdeni, akkor taln egyszer jra ember lehetek. Lehet, hogy az ereimben foly vmprvr lassan elveszd az erejt. Lehet, hogy mgsem kell meghalnom. Taln csak a bennem l vmpr halna meg, s akkor visszatrhetnk a csaldomhoz s a bartaimhoz.
Nem volt r sok remny – Mr. Crepsley megmondta, hogy lehetetlensg jra emberr vlnom, s n hittem neki –, de ez volt az egyetlen lom, amelybe belekapaszkodhattam.
Mltak az jszakk s a nappalok, mi pedig vndoroltunk tovbb, vrosrl falura, falurl nagyvrosba. Nem voltam valami j viszonyban Mr. Crepsleyvel. Akrmilyen kedves volt is, nem tudtam elfelejteni, hogy pumplt vmprvrt az ereimbe... amivel lehetetlenn tette, hogy megmaradjak a csaldomban.
Gylltem t. Nappal nha eszembe jutott, mi lenne, ha mialatt alszik, nyrsat szrnk a szvbe, s magam vennm kzbe a dolgokat. Megtehettem volna, de tudtam, hogy nlkle nem maradnk letben. Ez id szerint szksgem volt Larten Crepsleyre. De ha majd eljn a nap, hogy egyedl is boldogulok...
Nekem kellett gondjt viselnem Madame Octnak: lelmet kerestem szmra, gyakoroltam vele, s takartottam a kalitkjt.
Nem volt nyemre a dolog – majdnem annyira gylltem a pkot, mint a vmprt –, de Mr. Crepsley kzlte velem, hogy n loptam el, teht tudok rla gondoskodni.
Hbe-hba gyakoroltam vele nhny mutatvnyt, de csak mmel-mmal. Mr nem rdekelt, s ahogy mltak a hetek, egyre kevesebbet jtszottam vele.
A vndorlsban egyedl az tnt jnak, hogy rengeteg helyen megfordukunk, s mindenfle nevezetessget lttunk. Nagyon szerettem utazni. De sajnos, mivel jszaka utaztunk, a vidkbl nem sokat lttam!
Egy napon, mialatt Mr. Crepsley aludt, nekem pedig mr elegem lett a szobban kuksolsbl – a tvn hagytam egy cdult arra az esetre, ha nem rnk vissza, mire flbred –, elmentem. Nagyon kevs pnzem volt, s azt sem tudtam, merre indulok, de nem szmtott. Mr az is boldogg tett, hogy kiszabadultam a szllodbl, s valamennyi idre egyedl maradhatok.
A vros meglehetsen nagy volt, de bks hangulat. Benztem nhny jtkruhzba, s eljtszottam az ingyenes szmtgpes jtkokkal. Azeltt egyltaln nem tudtam gyesen bnni a szmtgpekkel, de a mostani reflexeimmel s jfajta kszsgeimmel jformn mindent meg tudtam csinlni.
Vgigvgtattam a gyorsasgi jtkok klnbz szintjein, kitttem az sszes ellenfelemet a harcmvszeti tornkon, a sci-fi kalandjtkokban pedig az sszes idegent egytl egyig leszedtem az gbl.
Ezutn barangolni kezdtem a vrosban. Rengeteg szkkt, szobor, park s mzeum volt benne; rdekeltek, gyhogy megnztem ket. De a mzeumokban gyelgsrl anya jutott az eszembe – elszeretettel hurcolt bennnket killtsokra –, s ez felzaklatott. Valahnyszor a mammra, a papmra s Annie-ra gondoltam, mindig magnyosnak s szerencsdennek reztem magam.
Meglttam egy csapat velem egykor fit; egy aszfaltos plyn hokiztak. Nyolcan voltak mindkt csapatban. A tbbsg manyag botokkal jtszott, de voltak pran, akiknek rendes fatjk volt. A korong egy cska fehr teniszlabda volt.
Meglltam, s figyeltem ket. Nhny perc mlva odajtt hozzm az egyik fi.
– Honnan jttl? – krdezte.
– Nem vagyok idevalsi – feleltem. – Egy szllodban lakom az apmmal. – Utltam gy hvni Mr. Crepsleyt, de ez volt a legbiztonsgosabb.
– Nem idevalsi – szlt vissza a fi a trsainak, akik addigra szintn lelltak a jtkkal.
– is az Addams csaldbl val? – kiltotta egyikk, mire a tbbiek nevetni kezdtek.
– Ez mit jelent? – krdeztem srtdtten.
– Nem nztl mostanban tkrbe? – rdekldtt a fi.
Vgignztem poros ruhmon, s megrtettem, min nevetnek: gy nztem ki, mintha a Twist Oliver lapjairl lptem volna ki.
– Elvesztettem a csomagomat, amiben a ruhim voltak – hazudtam. – Ez mindenem, ami rajtam van. Nemsokra kapok j cuccokat.
– Rd fr – mosolygott a fi, aztn megkrdezte, tudok-e hokizni. Azt feleltem, tudok, erre meghvott, hogy lljak be.
– Jhetsz a mi csapatunkba – mondta, s adott egy botot. – 6:2-re gnk. Engem Michaelnek hvnak.
– Darren – feleltem, megtapogatva az tt. Feltrtem a nadrgom szrt, s ellenriztem, rendesen meg van-e ktve a cipfzm. Ezalatt az ellenfl bettt egy jabb glt. Michael hangosan kromkodott, s visszavitte a labdt a kzpre.
– Akarsz indtani? – krdezte.
– Persze.
– Akkor gyere – mondta, tpasszolva a labdt, s mr szaladt is elre, hogy majd visszapasszolom neki.
n mr nagyon rgen nem hokiztam – az iskolai tesirkon rendszerint vlasztanunk kellett a hoki s a futball kztt, s n egy alkalmat se hagytam ki, amikor focizni lehetett –, de most, hogy t volt a kezemben, s labda a lbam eltt, gy tnt, mintha csak tegnap hagytam volna abba.
Prszor balrl jobbra tttem a labdt, hogy biztos legyek benne, nem felejtettem el, hogyan kell irnytani, majd flnztem, s a kapura sszpontostottam.
Ht jtkos volt kztem s a kapus kztt. Egy sem indult el, hogy leszereljen – nylvn gy gondoltk, tglos elnynl nincs r szksg.
Elindultam. Egy megtermett src – a msik csapat kapitnya – megprblta elllni az utamat, de knnyedn elhztam mellette. Mire felocsdtak, kt msikat is magam mgtt hagytam, a negyediket pedig lazn kicseleztem. Akkor trdmagassgig emelt bottal becsszott az tdik, akit simn tugrottam, majd egy csellel megetettem a hatodikat, s mieltt a hetedik s egyben utols vd megakadlyozhatott volna, lttem.
Egszen gyengn tttem meg a labdt, az mgis sokkal kemnyebb volt, mint amire a kapus szmtott: egyenesen a jobb fels sarokba vgdott, majd lepattant a falrl, s a levegben kaptam el.
Mosolyogva megfordultam, s visszanztem a csapattrsaimra. k mg mindig a sajt trfelkn voltak, onnan nztek dbbenten rm. Visszavezettem a labdt a felezvonalra, s egyetlen sz nlkl letettem. Aztn Michaelhoz fordultam, s azt mondtam:
– Ht:hrom.
Lassan pislantott, majd elmosolyodott.
– , igen! – Halkan felnevetett, s a trsaira kacsintott. – Azt hiszem, ez j meccs lesz!
Egy darabig nagyon lveztem, hogy uralom az egsz plyt: visszarohantam vdekezni, s htulrl hajszlpontos lvseket adogattam a trsaimnak. Lttem kt glt, s elindtottam ngy msikat. Kilenc-htre vezettnk, s hztuk az idt. A msik csapatnak ez persze nem tetszett, s rvettek, hogy adjuk t a kt legjobb jtkosunkat, de ez sem szmtott. A kapusunkon kvl mindenkit odaadhattam volna nekik, s mg gy is elpholtam volna ket.
Ezutn kezddtek a kellemetlensgek. A msik csapat kapitnya – Danny – jra meg jra megprblt megakasztani, de tl gyors voltam, s mindg eltncoltam a felemelt tje s a kirakott lba mellett. De akkor tni kezdte az oldalamat, vagy rlpett a lbamra, vagy a knykvel rvgott a karomra. Egyik se fjt, de bosszantott. Nem brom azokat, akik kptelenek veszteni.
A vlsgos pillanat akkor kvetkezett el, amikor Danny egy nagyon rzkeny helyen cspett belm. Mg a vmprok sem brnak elviselni mindent! Felordtottam, s a fjdalomtl sszegrnyedve lekuporodtam a fldre.
Danny nevetve robogott el a labdval.
Pr msodperc mlva a dhtl vrsen pattantam fel. Danny a flplya magassgban jrhatott. Utnaeredtem. Flretaszigltam a kzttnk lv jtkosokat – nem nztem, hogy melyik csapat tagjai –, majd becssztam mg, s a botommal teljes ermmel rvgtam mindkt lbra. Embertl is veszedelmesen nagy ts lett volna, ht mg egy flvmprtl...
les reccsens hallatszott. Danny felvlttt, s lerogyott a fldre. A jtk abban a pillanatban lellt. A plyn mindenki tisztban volt azzal, hogy mi a klnbsg egy fjdalmas ordts s az igazi kn gytrelmes sikolya kztt.
Mr bntam, amit tettem, s azt kvntam, brcsak visszacsinlhatnm. Rnztem az tmre, remnykedve, hogy az trt kett, annak a csattanst hallottam. De nem.
Eltrtem Danny mindkt spcsontjt.
Als lbszrai esetlenl behajlottak, s a spcsontja krli br sztszakadt. A vrs hsbl kifehrlett a fehr csont.
Michael lehajolt, hogy szemgyre vegye Danny lbt. Amikor felllt, elszrnyedve nzett rm.
– Teljesen szttrted a lbt! – mondta elakad llegzettel.
– Nem akartam – kiltottam. – Megszortotta a... – s mutattam a derekam alatt, hogy hol.
– Eltrted a lbt! – kiltotta Michael, s htrlni kezdett tlem. A krltte lvk kvettk a pldjt.
Fltek tlem.
Nagy shajjal ledobtam a hokibotot, s lementem a plyrl; tudtam, mg nagyobb baj lesz, ha maradok, s megvrom, mg a felnttek odarnek. Egyik fi sem prblt meglltani. Tlsgosan meg voltak rmlve. Nagyon megijedtek tlem... Darren Shan... a szrny.
Besttedett, mire hazartem. Mr. Crepsley mr bren vrt. Mondtam, hogy azonnal el kell tnnnk a vrosbl, de nem rultam el neki, hogy mirt. Egy pillantst vetett az arcomra, blintott, s mr szedte is ssze a holminkat.
Aznap jjel keveset szltunk egymshoz. n azon gondolkodtam, hogy milyen pocsk dolog flvmprnak lenni. Mr. Crepsley rezte, hogy valami baj van, de nem zaldatott krdsekkel. Nem elszr voltam ilyen mogorva. Lassan hozzszokott a hangulatvltozsaimhoz.
Egy elhagyatott templomba trtnk be aludni. Mr. Crepsley vgignylt egy hossz padon, n pedig a fldn csinltam magamnak fekvhelyet egy gyommal bentt, mohos buckn.
Korn flbredtem, s flfedez tra indultam a templomban s az azt krlvev kis temetben. A srkvek rgiek voltak, sok kzlk repedezett vagy felverte a gaz. rkig tisztogattam, gyomlltam a srokat, mostam a kveket a kzeli patakbl hordott vzzel. Kzben nem kellett a hokimeccsre gondolnom.
Egy kzeli fld alatti vacokban egy nylcsald lakott. Ahogy a nap mind elbbre haladt, kzelebb merszkedtek, hogy lssk, mit csinlok. Kvncsi npsg volt, fleg a fiatalok. Egyszer gy csinltam, mintha elnyomott volna az lom. Kt nyuszi egyre kzelebb s kzelebb merszkedett, mgnem alig fl mterre voltak tlem. Akkor hirtelen felugrottam, s elkiltottam magam:
– B! – Hanyatt-homlok rohantak el, annyira, hogy egyikk bukfencezve tnt el a vacok nylsban.
Ettl teljesen felvidultam.
Dlutn talltam egy boltot, ahol vettem hst s valami zldsget. A templomba visszatrve tzet gyjtottam, s elvettem Mr. Crepsley padja all azt a tskt, amelyben az ednyeket tartotta. Addig kotorsztam benne, mg megtalltam, amit kerestem: egy konzervdoboz alak kis fazekat. vatosan, fejjel lefel letettem a fldre, majd rnyomtam a tetejre a fmrszt.
Kinyltak a behajtott lemezek, s a bdogedny kiblsdtt. t msodperc elteltvel egy rendes mret fazkk vltozott; megtltttem vzzel, s fltettem a tzre.
A csomagban minden konyhaedny ilyen volt. Mr. Crepsky egy Evanna nev ntl vette rges-rgen. Slyra ugyanannyit nyomtak, mint a rendes ednyek, de mivel kicsire ssze lehetett hajtogatni, knnyebb volt szlltani ket.
Fztem zldsges ragut, gy ahogy Mr. Crepsley tantotta. Szerinte fzni mindenkinek kellene tudni. Kivittem a maradk rpt s kposztt, s ledobtam a nyulak vacka mell.
Mr. Crepsleyt meglepte, hogy amikor flbredt, meleg vacsora vrta – illetve neki inkbb reggelinek szmtott. A fortyog edny fel szimatolt, s megnyalta a szjt.
– Nem utastom vissza – mondta mosolyogva, aztn stott, nyjtzkodott, ujjaival vgigszntott narancsvrs kefehajn, vgezetl megvakarta a bal arcn vgighzd sebhelyet. Gyakori szoksa volt ez.
Sokszor meg akartam mr krdezni, honnan szrmazik ez a ronda forrads, de egyszer sem tettem meg. Egy jjel, majd ha mr elg btornak rzem magam, megkrdezem.
Asztal nem volt, gyhogy az lnkbl ettnk. Elvettem a csomagbl kt sszehajtott tnyrt, kipattintottam, s eveszkzt is raktam mell. Kitlaltam az telt, amit egykettre be is faltunk.
Az evs vgeztvel Mr. Crepsley megtrlte a szjt egy selyem asztalkendvel, majd zavartan khintett.
– Nagyon finom volt – mondta dicsretkppen.
– Ksznm – feleltem.
– n... nos... szval... – Shajtott. – Sohasem rtettem a ravaszkodshoz, ezrt egyenesen rkrdezek: mi trtnt tegnap? Mirt voltl olyan zaklatott?
Belebmultam a majdnem teljesen kirlt tnyromba; nem tudtam, akarok-e vlaszolni, vagy sem. Aztn hirtelen belekezdtem, s jformn egy szuszra elejtl a vgig elmondtam mindent.
Mr. Crepsley figyelmesen vgighallgatott. Amikor befejeztem, nmi gondolkods utn azt mondta:
– Ez olyasmi, amihez hozz kell szoknod. Tny s val, hogy ersebbek, gyorsabbak s kemnyebbek vagyunk, mint az emberek. Ha lellsz velk jtszani, meg fognak sebeslni.
– Nem gondoltam, hogy krt teszek benne – panaszoltam. – Vletlen baleset volt.
Mr. Crepsley megvonta a vllt.
– Figyelj, Darren, ha emberek kz msz, nem tudod megakadlyozni, hogy ilyesmi jra elforduljon. Akrmennyire is igyekszel normlis lenni, nem vagy az. Vletlen balesetekre mindig szmtani kell.
– Ezzel azt akarja mondani, hogy tbb nem lehet bartom, ugye? – nztem r szomoran. – Magamtl is rjttem. Ezrt voltam olyan elkeseredett. Ahhoz a gondolathoz mr hozzszoktam, hogy soha tbb nem mehetek haza, s nem tallkozhatom a bartaimmal, de arra csak tegnap jttem r, hogy j bartaim sem lehetnek tbb. Maghoz vagyok lncolva. Egyetlen ms bartom sem lehet, ugye?
Mr. Crepsley megdrzslte a forradst, s lebiggyesztette a szjt.
– Ez nem igaz – mondta. – Lehetnek bartaid. Csak vatosnak kell lenned. Te...
– Ez gy nem j! – kiltottam. – Maga mondta, hogy mindig szmtanom kell vletlen balesetekre. Minden kzfogsom veszlyes lehet: elvghatom a csukljukat a krmmmel! Nem – rztam meg a fejem hatrozottan. – Nem akarok senkit veszlybe sodorni. Tl veszlyes vagyok ahhoz, hogy valaha is bartokat szerezhessek. Klnben sem lehetnk igazi bart.
– Mirt nem? – krdezte.
– Az igazi bartoknak nincsenek titkaik egyms eltt. De n sohasem mondhatom el egy embernek, hogy vmpr vagyok. Mindig hazudnom kellene, s tettetni, hogy olyasvalaki vagyok, aki valjban nem vagyok. Mindig rettegnk, hogy a msik rjn, mi vagyok, s akkor megutl.
– Ezzel a problmval minden vmprnak szmolnia kell – mondta Mr. Crepsley.
– De nem minden vmpr gyerek! – vgtam vissza dhsen. – Magt milyen ids korban vltoztattk t? Felnttkorban?
Blintott.
– A felntteknek mr nem olyan fontosak a bartok – folytattam. – A papm mondta, hogy a felnttek megszoktk, hogy nincs sok bartjuk. Van munkjuk, meg hobbijaik, s mindenflvel el tudjk foglalni magukat. De nekem a bartaim voltak a legfontosabbak az letemben, leszmtva a csaldomat. Maga elvette a csaldomat, amikor tszivattyzta belm a bds vrt, s most mg az eslyemet is elveszi, hogy mg egyszer az letben legyen egy igazi bartom. Nagyon ksznm! – kiabltam mrgesen. – Ksznm, hogy szrnyeteget csinlt bellem, s hogy tnkretette az letemet!
Kzel voltam ahhoz, hogy elsrjam magam, de nem akartam, eltte semmikppen sem. A villmra szrtam az utols darab hst a tnyromrl, bekaptam, s elszntan rgni kezdtem.
Mr. Crepsley hallgatott. Nem tudtam, haragszik-e, vagy sajnl. Mr kezdtem azt hinni, hogy tl sokat mondtam. Mi lesz, ha azt mondja: "Ha gy rzel irntam, akkor sorsodra hagylak"? Mihez kezdek akkor?
Arra gondoltam, bocsnatot krek tle, de akkor halkan beszlni kezdett. Meglep dolgokat mondott.
– Ne haragudj. Nem kellett volna vrt adnom neked. Rossz dnts volt. Tl fiatal vagy. Elfelejtettem, milyen volt kisfinak lenni. Nem gondoltam a bartaidra, s hogy mennyire fognak hinyozni neked. Rosszul tettem, hogy vrt adtam neked. Rettenetes hibt kvettem el. n...
Elhalkult a hangja, s teljesen elhallgatott. Olyan szerencstlen kpet vgott, hogy majdnem megsajnltam. Aztn eszembe jutott, hogy mit tett velem, s akkor megint gylltem. Aztn nedvessget lttam a szeme sarkban, ami akr knny is lehetett, s akkor megint megsajnltam.
Teljesen ssze voltam zavarodva.
– Ezen mr nincs rtelme sirnkozni – mondtam nagy sokra. – Vissza mr gysem mehetnk. Ami trtnt, megtrtnt, nem igaz?
– De – shajtotta. – Ha tehetnm, visszavennm a szrny kpessget, amivel felruhztalak. De nem lehet. A vmprsg rkre szl. Ha egyszer valaki tvltozott, mr nem vltozhat vissza. De azrt – folytatta elgondolkodva – a helyzet nem olyan rettenetes, mint gondolod. Taln... – sszehzott szemmel tprengett.
– Taln mi? – krdeztem.
– Tallhatunk neked bartokat – mondta. – Nem kell rksen hozzm lncolva lned.
– Nem rtem – nztem r sszerncolt homlokkal. – Ht nem most egyeztnk meg abban, hogy szmomra nem biztonsgos emberek kz menni?
– n nem emberekrl beszlek – felelte, s elvigyorodott. – Olyanokra gondolok, akiknek valami klnleges kpessgk van. A hozznk hasonlkra. Akiknek elmondhatod a titkaidat...
Elrehajolt, s a kt kezbe vette a kezemet.
– Darren, mit gondolsz, visszamenjnk a Cirque du Freakbe? Mi lenne, ha te is a tagja lennl?
|