Rmsgek Cirkusza
Darren Shan 2006.07.12. 12:42
19. fejezet:
lltam az ablakban, s arra vrtam, hogy mindjrt denevrr vltozik, s flrepl, de csak szelden megrzta a kalitkt, hogy lssa, nem trtnt-e baja Madame Octnak.
Aztn, mg mindig mosolyogva, megfordult, s elment. Msodpercek alatt eltnt a szemem ell a stt jszakban.
Gyorsan becsuktam az ablakot, s bemenekltem az gyba. De a fejemben csak gy nyzsgtek a krdsek. Mita llhatott mr odalent? Ha tudta, hol van Madame Octa, mirt nem vette vissza mr korbban? Azt hittem, haragszik, de inkbb olyannak tnt, mint aki mulat magban. Mirt nem tpte fl a torkomat, ahogy Steve lltotta?
Alvsrl sz sem lehetett. Most mg jobban megvoltam rmlve, mint azon az jszakn, amikor elloptam a pkot. Akkor azzal nyugtathattam magam, hogy nem tudja, ki vagyok, s gy nem tallhat rm.
Arra gondokam, hogy elmondom a papmnak. Vgtre is a vmpr tudja, hol lakunk, s van oka haragudni rnk. Apnak tudnia kellene. Figyelmeztetni kellene, hogy fel tudjon kszlni a vdekezsre. De...
Nem hinne nekem. Klnsen most nem, amikor Madame Octa nincs tbb. Elkpzeltem, amint megprblom meggyzni, hogy a vmprok igenis lteznek, radsul egyikk itt jrt a hzunknl, s taln visszajn... Azt hinn, begolyztam.
Hajnal fel vgre elszundtottam kicsit; tudtam, hogy a vmprok mostantl kezdve napnyugtig kptelenek tmadni. Nem volt valami nagy alvs, de mg ez a kis pihens is jt tett, s amikor felbredtem, vgre tiszta fejjel tudtam gondolkodni. Rjttem, hogy nincs okom flni. Ha a vmpr meg akart volna lni, megtehette volna a mlt jjel, amikor mg gyantlan voltam. Valami oknl fogva nem kvnja a hallomat – legalbbis mg nem.
Most, hogy ezen mr nem kellett tovbb aggdnom, gondolatban visszatrhettem Steve-re s a valdi problmmra: felfedjem-e az igazsgot, vagy sem. A mamm egsz jjel bent maradt a krhzban: gondjt viselte Mrs. Leonardnak, s krbetelefonlta a bartokat s a szomszdokat, hogy tudassa velk Steve betegsgt. Ha itthon lett volna, neki taln elmondom, de rettegtem a gondolattl, hogy a papmnak elmondjam.
Azon a vasrnapon szokatlanul csendes volt a hzunk. A papm kolbszos rntottt ksztett reggelire, s persze odagette, mint mindig, ha fztt, de nem tettk szv. Az igazat megvallva, csak ettem, de nem nagyon reztem a kaja zt. Nem voltam hes. Csak azrt ettem, hogy gy tegyek, mintha ez is egy normlis vasrnap volna.
Amikor befejeztk a reggelit, telefonlt anya. Hosszan beszlt apval. A papm nem sokat mondott, csak blogatott s idnknt felmordult. Annie s n nmn ltnk, s fleltnk, htha hallunk valamit. Aztn bejtt apa, s lelt.
– Hogy van? – krdeztem.
– Nem jl – hangzott a vlasz. – Az orvosok nem tudjk, mit csinljanak vele. gy tnik, hogy Annie-nak volt igaza: mreg. De egyik sem az ismertek kzl. Mintkat kldtek ms krhzaknak, s remnykednek, hogy valahol tbbet fognak tudni rla. De... – megcsvlta a fejt.
– Meg fog halni? – krdezte Annie halkan.
– Lehet – vallotta be a papm becsletesen. Ez j volt. A felnttek tl gyakran hazudnak a gyerekeknek, ha komoly dologrl van sz. n jobban szeretem, ha a halllal kapcsolatban megmondjk az igazat, mint ha hazudnak nekem.
Annie elsrta magt. A papm az lbe vette.
– Jl van, na, azrt mg nem kell srni – mondta. – Mg nincs mindennek vge. Mg l. Llegzik, s minden jel szerint az agyt nem rte krosods. Ha rjnnek, hogyan semlegestsk a testbe jutott mrget, akkor rendbe jn.
– Mennyi ideje van? – krdeztem.
– A mostani llapotban gpekkel akrmeddig letben tudjk tartani – vont vllat a papm.
– Ugy, mint a kmsokat?
– Pontosan.
– Mennyi id mlva kell gpre tennik? – faggattam tovbb.
– Szerintk pr nap mlva – felelte apa. – Nem tudjk biztosan, hiszen azt sem dertettk ki, mivel llnak szemben, de arra gondolnak, hogy a lgzszervei s a szvkoszorr-rendszere pr nap mlva kezd lellni.
– A micsodi? – krdezte hppgve Annie.
– A tdeje s a szve – magyarzta apa. – Amg ezek mkdnek, addig letben van. Csvn t kell etetni, de egybknt j llapotban lesz. Akkor kezddik a komoly baj, amikor, illetve ha nem tud magtl llegezni.
Pr nap. Nem sok. Egy napja mg eltte volt az egsz let. Most pr napja maradt.
– Megltogathatom? – krdeztem.
– Dlutn, ha elg ersnek rzed magad – felelte a papm.
– Ers leszek – fogadkoztam.
A krhz ezttal tele volt ltogatkkal. letemben nem lttam mg ennyi bonbont s virgot. Mintha mindenki vagy egyiket, vagy msikat hozta volna ajndkba. n is szerettem volna venni valamit Steve-nek a krhz bfjben, de nem volt pnzem.
Arra szmtottam, hogy a gyerekosztlyon lesz, de egy klnszobban volt, rszben mert az orvosok megfigyels alatt tartottk, rszben mert nem tudtk, nem raglyos-e a betegsge. Mi is csak maszkban, kesztyben s hossz, zld kpenyben lphettnk be hozz.
Mrs. Leonard egy szkben lve aludt. Anya intett, hogy maradjunk csendben. Egyenknt meglelt bennnket, aztn beszlni kezdett aphoz.
– Jtt nhny eredmny ms krhzakbl – mondta a maszk miatt tompn hallatsz hangon. – Mind negatv.
– Valaki csak fogja tudni, hogy mi ez – felelte idegesen apa. – Hnyfle mreg ltezhet a vilgon?
– Ezerszm – vlaszolta a mamm. – Klfldi krhzaknak is kldtek mintkat. Remlhetleg valamelyikknek szerepel a nyilvntartsban, de idbe fog telni, mire megjn az eredmny.
Mialatt beszlgettek, n Steve-et figyeltem. Rendesen gyba fektettk, az egyik karjba bevezettek egy csvet, a mellre meg mindenfle drtokat erstettek. Tszrsok nyomai jeleztk, hol vettek tle vrt. Az arca fehr volt, s merev. Rettenetesen nzett ki!
Kitrt bellem a srs, s nem tudtam abbahagyni. A mamm tkarolt s szorosan maghoz lelt, de ettl csak mg rosszabb volt. Prbltam beszlni neki a pkrl, de annyira ert vett rajtam a srs, hogy nem lehetett rteni a szavaimat. A mamm csak lelgetett, cskolgatott, s addig-addig csittgatott, mg felhagytam a prblkozssal.
j ltogatk rkeztek, Steve rokonai, s anya gy dnttt, jobb lesz, ha magukra hagyjuk ket Steve-vel s a mamjval. Kivezetett bennnket, s odakint levette a maszkomat, s egy zsebkendvel letrlgette a knnyeket az arcomrl.
– Nna – mondta –, gy mr jobb. – Rm mosolygott, s addig nem nyugodott, mg vissza nem mosolyogtam r. – Megltod, rendbe fog jnni – grte. – Tudom, hogy rosszul nz ki, de az orvosok minden tlk telhett megtesznek rte. Bznunk kell bennk, s remnykedni a legjobbakban. gy van?
– gy van – shajtottam.
– Szerintem egsz jl nz ki – mondta Annie, s megszortotta a kezemet. Hlsan rmosolyogtam.
– Hazajssz velnk? – krdezte a papm a mammat.
– Nem is tudom. Taln maradnom kne mg egy kicsit, htha...
– Angela, mr eddig is eleget tettl – mondta hatrozott hangon a papm. – Fogadok, hogy egsz jjel le se hunytad a szemed.
– Nem nagyon – ismerte be a mamm.
– s ha most itt maradsz, ma sem fogsz aludni. Gyernk, Angie, induls haza. – Apa "Angie"-nak hvja anyt, ha hzelgssel r akarja beszlni valamire. – Lesznek msok, akik gondjt viseljk Steve-nek s az desanyjnak. Senki sem vrja el tled, hogy mindent te csinlj.
– Jl van – adta be a derekt anya. – De este visszajvk, hogy megnzzem, nincs-e szksg rm.
– Rendes vagy – mondta a papm, s kivezette a csaldot a kocsihoz. Nem volt valami nagyszabs ltogats, de nem bntam. rltem, hogy megszabadulunk innen.
Hazafel menet a kocsiban Steve-rl gondolkodtam: hogy is nz ki, s hogy mirt nz ki gy. Az ereiben kering mregre gondokam, s biztos voltam benne, hogy az orvosok nem fogjk tudni meggygytani. Fogadni mertem volna, hogy nincs olyan orvos a vilgon, aki tallkozott mr olyan pkmreggel, amilyet Madame Octa bocstott ki.
Brmennyire rosszul nzett is ki Steve, tudtam, hogy pr nap mlva llapota rosszabbra fordul. Elkpzeltem t, amint llegeztetgpre rakjk, maszkot tesznek az arcra, s csveket vezetnek a testbe. Elborzadtam a gondolatra.
Csak egyflekppen lehetett megmenteni t. Csak egyvalaki volt, aki ismerheti a mrget, s tudja, hogyan lehet kzmbsteni.
Mr. Crepsley.
Amikor otthon kiszlltunk a kocsibl, mr eldntttem: megkeresem t, s rveszem, hogy segtsen Steve-en. Mihelyt besttedik, kilopzom a hzbl, s megkeresem a vmprt, akrhol legyen is. s ha nem tudom rvenni, hogy gygytsa meg t...
...vissza se jvk tbb.
|